NourGholi Pour 27 Fاخبار گلستان-تورکمن‌نیوز- دبیر مجمع نمایندگان استان گلستان بابیان اینکه مجمع نمایندگان نگران اشتغال و معیشت مردم گلستان است، تأکید کرد: با ممانعت و درگیری مشکل صیادان گلستانی حل نمی‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن،  فصل صید ماهیان خاویاری که آغاز شود در کنار تصاویر زیبای دریای خزر، هر از گاهی خبرهای ناگوار مرگ صیادان غیرمجاز هم در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود.

آذرماه سال گذشته پس از مخابره خبر شلیک محیط‌بانان به صیاد ۲۴ ساله گمیشانی، رامین نور‌قلی‌پور نماینده مردم غرب استان در مجلس شورای اسلامی و دبیر مجمع نمایندگان استان در صحن علنی مجلس و در تذکر شفاهی نسبت به رفتار برخی از محیط‌بانان با ساحل‌نشینان و صیادان حوزه انتخابیه‌اش انتقاد کرد.

با رامین نور قلی پور، دبیر مجمع نمایندگان گلستان و نماینده مردم شهرستان‌های غرب استان در دفتر خبرگزاری مهر به گفتگو نشستیم و از وضعیت صیادان گلستانی پرسیدیم و همین سؤال محور گفتگو را به سمت مباحث توسعه، اشتغال و معیشت مردم استان و به‌ویژه ساحل‌نشینان سوق داد.

*اوایل فصل صید ماهی در دریای خزر، مجمع نمایندگان استان نسبت به مشکلات صیادان تذکری به وزیر کشور داد، حالا به‌روزهای پایانی فصل صید نزدیک شده‌ایم. آیا مشکلات صیادان حل‌وفصل شد؟

گلستان با چالش بزرگ اقتصادی و اجتماعی مواجه است به این دلیل که متأسفانه از یک‌سو منابع آبزیان خزر در حال کاهش است و از سوی دیگر معیشت ساکنان سواحل شرقی خزر (ساحل‌نشینان گلستانی) مستقیم و غیرمستقیم وابسته به منابع خزر است.

با توجه به افت شدید منابع دریا و برنامه‌های دولت در محدودیت صید و صیادی و همچنین پایین بودن درآمد سرانه ساحل‌نشینان از متوسط استان که البته آن‌هم از میانگین کشوری پایین‌تر است، ساحل‌نشینان دسترسی مطلوبی به منابع دریا ندارند و این امر به معضلی اساسی تبدیل‌شده است.

*مفهوم صحبت شما این نیست که برای حل معضل ساحل‌نشینان محدودیت بهره‌برداری از دریا برداشته شود؟

خیر، بنده هم اعتقاددارم باید منابع دریا حفظ شود اما در کنار حفظ منابع می‌بایست معیشت مردم مدنظر قرارگرفته و راهکار ارائه دهیم. حل این معضل باید به دغدغه اصلی برای همه مسئولان (من نماینده و دولتمردان) تبدیل شود.

بنده شدیداً در مورد معیشت ساحل‌نشینان احساس مسئولیت می‌کنم و این تنها صورت‌مسئله است.

*اگر اشتباه نکرده باشم، تذکر مجمع نمایندگان استان به وزیر کشور بیشتر برای ایجاد حساسیت موضوع در مسئولان کشوری بوده است؟

باید بپذیریم به‌غیراز موضوعات کشاورزی و صیادی، شغل دیگری در مناطق ساحلی وجود ندارد. زیرساخت‌های توسعه صنعتی در این مناطق شکل نگرفته و تولیدات کشاورزی هم به‌شدت کاهش پیداکرده است. سرانه درآمد مردم فوق‌العاده پایین است، جایگزینی برای صید و صیادی وجود ندارد و گاهی می‌شنویم صیادان به خاطر مشکلات معیشتی دچار درگیری و چالش‌های امنیتی می‌شوند. باید بپذیریم ساحل‌نشینان گلستان قاچاقچی و کارتر قاچاق نیستند و باید برای حل این مسائل جدی راهکار مناسب پیدا کنیم.

*خود شما پیشنهادی دارید؟

باید بپذیریم ساحل‌نشینان گلستان قاچاقچی و کارتر قاچاق نیستند و باید برای حل این مسائل جدی راهکار مناسب پیدا کنیم
در ماه‌های اخیر بحث کول‌برها و وجود آن‌ها به رسمیت شناخته شد. فعالیت کول بری غیرقانونی بود اما با طرح آن در مراجع مختلف وجود آن‌ها به رسمیت شناخته شد.

حالا هم با مردم را به بهره‌برداری بی‌رویه از دریا ترغیب نکرده و نمی‌کنیم بلکه اعتقادداریم فعالیت صیادان گلستانی باید ساماندهی شود.

حل این مشکل نیازمند شناخت، پذیرش و آسیب‌شناسی این معضل است. بحث مجمع نمایندگان استان این است با درگیری و ممانعت نمی‌توان مشکل صید و صیادی را حل کرد. ابتدا باید آن را بپذیریم و معضل را شناسایی کرده و بعد برای آن راه‌حل پیدا کنیم.

*ظاهراً بخشی از این راه را طی کرده‌اید؟

مجمع نمایندگان استان و مسئولان گلستانی شناخت کافی از این معضل دارند و تاکنون جلسه‌های مشترک با سازمان حفاظت محیط‌زیست، شیلات، جهاد کشاورزی و آب منطقه‌ای برگزارشده و مسئولان دغدغه حل این معضل رادارند.

یکی از راهکارهای پیشنهادی برای حل این معضل توسعه تولید و پرورش میگو در شمال گمیشان و فعال کردن شرکت‌های سهامی برای صیادان در تولید و پرورش آبزیان است.

*ساحل‌نشینان تجربه خوبی در این حوزه ندارند. هرچند مسئولان وعده داده بودند که سایت پرورش میگو گمیشان در اختیار اهالی بومی منطقه قرار گیرد درنهایت مدیریت این پروژه به سرمایه‌گذار غیربومی سپرده شد. با این تجربه‌های تلخ امیدی به همراهی ساحل‌نشینان هست؟

بله می‌پذیرم درگذشته قول‌های انجام‌نشده بسیاری وجود داشته و دستگاه‌های اجرایی، متولی این مباحث هستند اما به‌عنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی به جد پیگیر حل آن هستم.

در روزهای پایانی سال گذشته نشستی با معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس شیلات کشور داشتیم و آن‌ها هم بسیار تمایل داشتند برای حل‌وفصل مسائل و مشکلات صیادان گلستانی کمک کنند.

به دنبال حل مقطعی نیستیم. رفع پایدار مشکلات ساحل‌نشینان و حل مشکل معیشتی مردم هدف نهایی ماست.

*با توجه به اینکه گلستان یکی از استان‌های درگیر با بحران‌های آبی است و مناطق شمالی استان هم با چالش‌های جدی در این حوزه مواجه هستند. قطعاً شما هم از تخصیص نیافتن حق آبِ طرح‌های شیلاتی در استان در سال‌های اخیر مطلع هستید بااین‌وجود به نظر نمی‌رسد، اجرای طرح‌های تولید و پرورش آبزیان خیلی راهگشا باشد.

تولید و پرورش آبزیان یکی از راه‌حل‌های پیشنهادی است و امیدواریم امسال بتوانیم زهکشی ۳۰ هزار هکتار از اراضی گمیشان و بندر ترکمن را اجرایی کنیم. اجرای این طرح غیرمستقیم در بالا بردن سطح درآمد مردم منطقه تأثیرگذار است.

اراضی شهرهای ساحلی دیم است و باوجود بالا بودن شوری آب منطقه باروری مناسبی را شاهد نیستیم و با اجرای زهکشی امید داریم در بازه زمانی سه تا چهارساله شاهد افزایش دو برابری تولید محصولات کشاورزی در واحد سطح باشیم.

*می‌توان به اجرای زهکشی در سال جاری امیدوار بود؟

نمی‌توانیم تمام مشکلات اشتغال را به گردن دولت بیندازیم، پیگیری نمایندگان نقش مؤثری در ایجاد اشتغال در منطقه دارد
بله. مطالعات زهکشی ۳۰ هکتار از اراضی گمیشان و بندر ترکمن انجام و منابع مالی و اعتباری آن مشخص‌شده و در مرحله انتخاب پیمانکار است.

فقط باید از طریق مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه‌وبودجه کشور پیگیر باشیم تا بتوانیم اعتبارات این پروژه را تخصیص مالی گرفته و امسال به اتمام برسانیم. به اجرای آن در سال جاری امیدواریم اما تمام کردن آن پیگیری بسیار زیادی را می‌طلبد.

*حرف پایانی این گفتگو؟

دغدغه اصلی مجمع نمایندگان استان ایجاد اشتغال و بهبود وضعیت معیشتی مردم است. نیاز اساسی و اولویت اصلی که در تأکیدات رهبر معظم انقلاب و شعار سال هم دیده‌شده تولید و اشتغال است. به‌عنوان نماینده مردم نمی‌توانیم تمام مشکلات در حوزه اشتغال را به گردن دولت بیندازیم، پیگیری نمایندگان مردم در مجلس نقش مؤثری در پیشبرد برنامه‌های دولت و ایجاد اشتغال در منطقه دارد. در کنار پیگیری برای حل مشکلات عمرانی و توسعه‌ای استان در مجلس (منطقه آزاد اینچه برون، بندر، منطقه ویژه اقتصادی اترک و ...) تلاش داریم در ایجاد مشاغل خرد و کوچک در منطقه با دولت در یک مسیر حرکت کنیم تا بتوانیم این مهم را به سرانجام برسانیم.

منبع: خبرگزاری مهر/زهرا بهرامی

مطالب مرتبط:

13 درصد دانش‌آموزان گلستان تحت پوشش مدارس غیردولتی قرار گرفت

ولی پور: انجمن صنفی روزنامه‌نگاران گلستان خواستار برکناری مد

حضور ورزشکاران گلستان در رقابت‌های بین‌المللی والیبال روی بر

آغاز ایمن سازی 85 نقطه حادثه ساز در گلستان

3هزار و 725جوان رای اولی‌های امروز در گلستان

کاهش ۸ درجه‌ای دما با ورود سامانه ناپایدار به گلستان

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram