Boostan AghGhala 1گزارش ویژه آق‌قلا - تورکمن‌نیوز: مطالعه تاريخ نگرشها و ديدگاههاي انسان‌هاي پيشين، تصور دگرگونه اي از درختان در نزد آنان را بيان مي کند.

در اعصار گذشته برخي درخت را سنبل قدرت و شخصيت محسوب مي نمودند. شايد يک علت اين ديدگاه اين بود که مردم در آن زمان به مراتب بيش از امروز در متن طبيعت قرار داشتند و در تمامي زمينه ها مظاهر قدرت طبيعت را مستقيما لمس و تجربه مي نمودند.
براي آنان خزان درختان در پاييز، صلابت وايستادگي آنان در زمستان، تجديد حيات دوباره شان در بهار و شکوفايي در تابستان دور تسلسلي از قدرت و نقش آفريني خالق بي همتا محسوب مي شد.
در روزگار ما ترافيک و مسائل آن، زباله هاي شهري، کمبود پارکها و چشم اندازها، انبوهي جمعيت و در برخي مواقع رفتارهاي خشن با طبيعت و احساس بيگانگي با گياه، ويژگي هاي است که ريه هاي تنفسي محيط زيست مان را به شماره مي اندازد و با انديشه اي عميق تر در مي يابيم که نقصان هاي طاقت فرسا در آينده اي نزديک حسرت و افسوس جدي را بدنبال خواهد داشت که شايد جبران ناپذير باشد.
اما با تمام اين نقصان ها، هستند دوستداراني از محيط زيست که جهت پاسداشت و احياي هر چه بيشتر طبيعت ماندگار، دلسوزانه تلاش مي کنند و در صدد بارور نمودن فرهنگ عشق ورزي به محيط زيست و احياي طبيعت مرده به طبيعتي با طراوات هستند.
در ديدار با الياس هيوه چي فرماندار شهرستان آق قلا که به انگيزه ي چرايي تحولات فضاي سبز اين شهر ايجاد شده بود در جريان اهم فعاليتها و تلاشهاي ايشان قرار گرفتيم.
هيوه چي فرماندار شهرستان آق قلا در کنار فعاليتهاي سياسي، اجتماعي دغدغه افزايش و پاسداشت فضاي سبز را از اولويت هاي مهم عملکرد کاريش قرار داده به نحوي که به اعتقاد ايشان فرهنگ سازي توسعه فضاي سبز وصيانت از آن بعنوان اصل مهمي است که هر فردي بايد از خودش شروع نموده و در محل زندگي و محيط کار روحيه، طراوات و شادابي را از گياهان و درختان اطرافش کسب نمايد.
در اين راستا و با ديدگاهي اميد بخش ارگانهاي مرتبط را گرد هم جمع نمود و با همراهي منابع طبيعي، شهرداري وشوراها، جهاد کشاورزي، آبفار، اداره محيط زيست، آموزش وپرورش بخشداري دهياري هاي تابعه 20 روستا را بعنوان پايلوت طرح کشت نهال انتخاب نمودند و مجموعا حدود 30 هکتار از زمينهاي اين مناطق را به کشت حدود 15 هزار اصله نهال اختصاص دادند و جهت صيانت از اين نهال ها، ايده ها و طرح هاي زيادي را مورد ارزيابي قرار دادند و سرانجام با ايجاد فنس هاي مناسب و همچنين ايجاد خندق هايي جهت جلوگيري از ورود احشام به مناطق کشت شده توانستند اتفاقي بزرگ را ايجاد، وفضايي سبز و طبيعتي پاکيزه را رقم زنند.
و البته نکته‌ي مهمتر و قابل توجه روحيه اميدواري وايجاد انگيزه براي همه ي اهالي شهر و روستا بود که با توجه به همت بلند فرماندار شهرستان که به گفته ي خودش اين روند کار، حس مسئوليت پذيري و ايجاد فرهنگ عشق ورزي به طبيعت که در اصل عشق به خداوند و مواهب بي انتهايش مي باشد باعث تلطيف روح و آرامش روان مي گردد را افزايش دهد.
فرماندار شهرستان آق قلا در کنار ادارات مرتبط، استمرار اين حرکت را بسيار مؤثرعنوان نمود وافزود: هر ساله با افزايش فضاي سبز مي توانيم در آينده اي نه چندان دور ثمرات مثبت اين کار که همانا رضايت خدواند و يادگاري ارزشمند براي نسلهاي بعدي است را به جا بگذاريم.

Boostan AghGhala 2

در کنار اين حرکت، مشارکت دانش آموزان به امر مهرورزي با طبيعت، طرح کشت زيتون مدارس نيز از اقدامات ارزنده مرتبط بود که اين طرح نيزبا موفقيت انجام شد و مطالعات کارشناسي نيز در دست اقدام قرار گرفت تا در سالهاي آينده گسترش يابد و سرمايه بزرگ علاقمندي و دوستي با فضاي سبز از بدو ساليان اوليه ورود دانش آموزان به مدارس، فرهنگ سازي شود.
همچنين طرح بزرگ کشت نهال در وسعت 15 هزار هکتار در مجاورت شهر آق قلا رويداد مهم و برجسته اي بود که با همت و تلاش فرماندار اين شهرستان و از طريق منابعي با کشت 5 نوع نهال انجام پذيرفت ومراحل صيانت از اين بوستان و بخصوص آبياري و رسيدگي هاي ضمني نيز اين بوستان را در آينده اي نه چندان دور به فضايي پاکيزه و با طراوات تبديل خواهد نمود و مهمتر از آن اينکه اين بوستان ارزشمند بنام « بوستان چهار هزار شهيد استان گلستان» نام گرفت تا جاودانگي نام شهدا و عطر با صفاي دلاور مردان شهيد استان گلستان احياگر طراوات و ماندگاري سبز قامتان پرافتخار کتاب جاودانگي ايران سرسبز که برگ برگ ياد وخاطره شان تداوم تلاش و همت همه ي خادمان واقعي نظام مقدس جمهوري اسلامي را در بر مي گيرد، رقم زند و يادمان باشد همت و تلاش جدي در همه ي عرصه ها حتي در زمانهاي کوتاه خدمت به خلق مي تواند اثراتي جاوانه را برجا بگذارد.سعدي خوش سخن چه زيبا گفته است:
همت بلند دار که مردان روزگار                  از همت بلند به جايي رسيده اند

منبع: پژواک سخن

خبرنگار: فاطمه روزخوش              انتشار دهنده: یاشار نیازی

 

مطالب مرتبط:

پرداخت کمک هزینه خریدجهیزیه به 40 نوعروس تحت پوشش کمیته امدا

جانمایی روستاهای گوگلان شهرستان مراوه‌تپه/برگزاری انتخابات ش

نشست خبری به مناسبت هفته ملی مهارت و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای

دلیلی برای بازگشت ایران به دوره تحریم وجود ندارد

گلستان رتبه 12 کشور و گنبدکاووس رتبه اول استان را در سرشماری

جانباز ۷۰ درصد اهل سنت: مسئولان برای هزینه‌های درمانی و دارو

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram