Etiadتورکمن نیوز- اخبار اجتماعی: عبور از بحران و یک گام به جلو، دریچه‎ای از نگاه امیدوارانه بهبودیافتگان از اعتیاد بود که خاطرات تلخ‎شان را مقابل دیدگان مردم ورق زدند و امروز به الگوی موفقی برای جامعه و خانواده مبدل شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن، گاهی شکست مقدمه‎ای برای پیروزی می‎شود اما وقتی که حس خودباوری و تقویت ایمان در وجود انسان شکل گرفته و شکوفا شده باشد، امروز در همایش اعتیاد و خانواده که با رویکرد خانواده و بهبودی در گرگان برگزار شد روایت‎های تلخ و شیرین زیادی از خانواده‎های معتاد بهبودیافته در هم تنیده و تداعی شدند که خروجی آن لبخند و تشویق حاضران را به همراه داشت.

 

* خدا را شکر که پدرم توانست به زندگی برگردد/ تازه می‎فهمم زندگی چیست

ریحانه لطیف فرزند یک معتاد بهبود یافته در گرگان بود، سن و سال کمی داشت اما برای بیان خاطرات تلخ روزهای گذشته روی سن پا گذاشت تا از اعتیاد پدر بگوید و سختی روزگاری که با مادر گذرانده است را برای جوانان و نوجوانان جامعه بر زبان آورد تا این حرف‎ها چراغ راهی برای آینده‎شان شود تا هیچ‎گاه به سمت بلای خانمان‎سوز هدایت نشوند.

ریحانه اولین چیزی که بر زبان آورد شکر خدای مهربان بود از اینکه پدرش دیگر مصرف‎کننده هیچ‎گونه مواد مخدری نیست و به کانون گرم خانواده برگشته است.

این دخترک؛ یادی از روزهای تلخ گذشته می‎کند و می‎گوید: از پنج سالگی یادم می‎آید که پدرم اعتیاد داشت در بیشتر اوقات با مادرم و مادربزرگم دعوا می‎گرفت، سر کار نمی‎رفت، از مادربزرگم به زور پول می‎گرفت یا وسایل خانه را می‎فروخت حتی یک بار النگوی طلای مرا از دستم درآورد و فروخت و با پول آن مواد خرید.

ریحانه، اذیت مادر توسط پدر معتادش را یادآوری می‎کند و ادامه می‎دهد: مادرم به خاطر آزار و اذیت پدر از او جدا شد و من هم برای زندگی پیش مادرم رفتم زمانی که هفت ساله شدم و مدرسه می‎رفتم پدرم با یک قیافه بد و با لباس‎های نامناسب به مدرسه‎ام می‎آمد و من وقتی پدرم را در مدرسه می‎دیدم قایم می‎شدم و اگر پدر مرا می‎دید از خجالت به دوستانم می‎گفتم که او عمویم است.

وی که از خاطرات تلخ دوران کودکی‎اش گلایه‎های فراوان دارد و می‎گوید: خیلی از بچه‎ها شاید از دوران کودکی‎شان خاطرات خوبی داشته باشند ولی من از بچگی هیچ خاطره خوبی ندارم و جز آزار و اذیت پدر، چیزی در ذهن‎ام نیست، زمانی که پدرم به مدرسه‎مان می‎آمد شکایت آن را در خانه به مادرم می‎کردم و می‎گفتم چرا باید چنین باشد.

ریحانه می‎گوید: همیشه آرزویم بود که پدرم سالم باشد، برایش شبها دعا می‎کردم و می‎گفتم خدایا پدرم را نجات بده، پدرم بیشتر اوقات یا زندان بود یا آنقدر قرص می‎خورد که او را به بیمارستان می‎بردند همیشه به خودم می‎گفتم چرا پدرم این کارها را انجام می‎دهد همیشه به دوستانم حسودی‎ام می‎شد.

لبخند ریحانه از این قسمت زندگی به بعد پررنگ می‎شود وقتی که می‎گوید: بعد از این همه افتادن به زمین؛ خدا را شکر که پدرم توانست خودش را بلند کند و به زندگی دوباره برگردد تازه الان می‎فهمم زندگی چیست و امروز به پدرم افتخار می‎کنم و با افتخار به دوستانم او را معرفی می‎کنم.

دخترک ادامه می‎دهد: امروز هر چه می‎خواهم برایم حاضر است برای همین جلوی چشمان همه شما از پدرم تشکر می‎کنم به خاطر تمام محبت‎هایی که در حق من می‎کند، عاشقانه دوستش دارم و خوشحالم از اینکه پدرم اکنون کمپ اعتیاد دارد و به همه هم‎دردهایش کمک می‎کند.

ریحانه در پایان ابراز امیدواری می‎کند که خاطرات تلخ گذشته، الگویی برای جوانان امروز جامعه باشد تا هیچ وقت به سمت مواد مخدر کشیده نشوند.

 

* هر مواد مخدری که به ایران وارد شده بود را استفاده کردم/ با کوهی از غیرت قول به ترک اعتیاد دادم

داستان زندگی حمید زنگانه که یک معتاد بهبودیافته است نیز در جای خود شنیدنی است، او هم پاکی امروزش را مدیون خدای مهربان است و این موهبت را شکر می‎گوید.

زنگانه حرف از صحبت‎های صادقانه می‎زند از اینکه اکنون استرسی وجودش را فرا گرفته و از خدا می‎خواهد که مثل همیشه او را یاری کند و به این حرف خود ایمان راسخ دارد.

این معتاد بهبودیافته هدف از بیان خاطرات‎اش را رساندن پیامِ پاک شدن از مواد مخدر و بهبودی شخصی عنوان می‎کند و می‎گوید: آمده‎ام تا به دوستانی که هم‎درد من هستند و امیدی به آینده ندارند و از اعتیاد در رنج و عذاب به سر می‎برند راه درمان را پیشنهاد دهم تا از زندگی لذت ببرند.

زنگانه با اشاره به اینکه اوایل مصرف مواد را از 13 سالگی تجربه کرده است، گفت: اواخر دوران مصرف مواد مخدر به چهار سال پیش برمی‎گردد اعتیاد را با تریاک شروع کردم و با شیشه تمام شد، هر مواد مخدری که به ایران وارد شده بود را استفاده کردم از اواخر دوران اعتیادم، همین مواد مخدر ابزار زندگی‎ام بود.

این معتاد بهبودیافته ادامه داد: پول خانه را بدون اجازه برمی‎داشتم بر خلاف میل باطنی‎ام لوازم خانه را به خاطر تهیه مواد می‎فروختم، وسوسه‎های فکری، ترس از خماری و درد مرا مجبور می‎کرد تا به این سمت کشیده شوم، نفرین خانواده به جای دعای خیرِ امروز پشت من بود، همیشه از خدا می‎خواستم که بمیرم تا از مرگ تدریجی خلاص شوم.

زنگانه از ترک اعتیاد چندباره خود و اینکه دوباره به مصرف مواد روی آورده سخن گفت از اینکه غضب مادرش به واسطه این کارها وجود داشت ناراحت بود و به یاد می‎آورد که مادرش همیشه می‎گفت تا چند بار دیگر می‎خواهی با عزرائیل روبرو شوی و مرگ را جلوی چشمانت ببینی.

این معتاد بهبودیافته به آشنایی خود با انجمن ترک اعتیاد در سال 1383 اشاره می‎کند و می‎افزاید: 14 بهمن سال 1383 آغاز پاک شدن من از مواد مخدر بود که تصمیم به ترک گرفتم و با کوهی از غیرت قول دادم و اشک می‎ریختم که دیگر معتاد نباشم اما آن وقت، فقط تصمیم گرفته بودم، در کنار تصمیم، تسلیم هم لازم بود که در ترک اعتیاد گذشته نداشتم.

زنگانه با اشاره به اینکه برای ترک اعتیاد روی افکار گذشته‎ام خط کشیدم و به افکار روشن مشاوران اعتماد کردم، ابراز کرد: با این اعتماد و اعتقاد از تاریکی و انزوا خارج شدم اکنون تصمیمات مهم زندگی را با مشاورم در میان می‎گذارم اکنون به لطف خدا ازدواج کردم و تشکیل خانواده دادم و سرپرست چند مجموعه هستم.

این معتاد بهبودیافته اکنون از رضایت اطرافیان خود به پاس این بهبودی خوشحال است و ادامه می‎دهد: امروز آدم‎های عادی از اینکه من در کنارشان هستم خوشحال هستند، من یک آدم معتاد طرد شده و منزوی بودم که در جامعه جایگاهی نداشتم و هر روز از خدا مرگم را طلب می‎کردم اما اکنون به خاطر خسارت‎هایی که در دوران اعتیاد مرتکب شدم باید جبران کنم.

زنگانه در پایان سخنانش داشتن زندگی پاک را حق همه انسان‎ها دانست و گفت: از خدا می‎خواهم که پاک زندگی کنم و به کسانی که جویای زندگی خوب هستند کمک کنم، غرور و منیت را با خدمت کردن کنار بگذارم تا بتوانم رشد کنم در این مسیر از همه کسانی که کوتاه آمدند تا من بلند شوم و رشد کنم قدردانی می‎کنم./فارس

شبکه خبری گلستان و ترکمن صحرا:

برای عضویت کلیک کنید.

telegram.me/TurkmensNews

مطالب مرتبط:

اهدای کتاب جایگزین مجازات حبس جرایم سبک در گنبدکاووس

تصاویری از ترقه‌ای که روی سر کمک داور ترکید/ جریمه چند هزار

کریچنکو: زود است که سردار را به اروپا بفرستیم

رمان «وقت جنگ دوتارت را کوک کن» ضد جنگ است/وقتی که افسر عالی

داداشی مدیر کل هواشناسی استان‌: پیشگیری و کاهش خسارت‌های ناش

وقتی فروشنده‌های دارو در هایتی به راحتی بر سر جان مردم معامل

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner ArzanSara

Banner001

Irandokht

Berenj Jahed

bamdad3

English Lerner

Type Daneshjoei2

 Amlak istanbul

 

NewsGonbad Log

 

Kanal Telgeram