b_300_300_16777215_00_images_Roydadhaye-Mahalli_A-M-Bayat.jpg

تورکمن نیوز - لطیف ایزدی: گفتگو با آنا محمد بیات دبیر همایش بزرگداشت زنده یاد نازمحمد پقه شاعر و روزنامه نگار ترکمن

س) هدف از برگزاری مراسم چیست؟  
ج) با توجه به اینکه فضای  سیاسی، فرهنگی کشور  نسبت به دوره‌ی گذشته بهتر شده است  با هم‌فکری همکاران خبرنگار تصمیم گرفتیم به مناسبت دوازدهمین سالگرد  درگذشت مرحوم نازمحمد پقه، مراسم نکوداشت برگزار کنیم، گرچند هنگام حیاتش این مراسم برگزار می‌شد ولی چه کنیم که این امر تحقق نیافت.
بنا داریم با برگزاری این همایش یاد و نام نازمحمد پقه را زنده نگه داریم و او را به عنوان الگوی روزنامه‌نگاری در منطقه معرفی کنیم و زحمات ارزنده وی‌را در عرصه مطبوعات و ادبیات  شایسته تکریم بدانیم.
متأسفانه طی 12 سال که از رحلت ایشان می‌گذرد هیچ مراسمی در گرگان و  آق قلا برگزار نشد به فکر افتادیم مراسمی در خور شأن آن بزرگوار برگزار نمائیم.
همچنین در این همایش در نظر داریم جایگاه ویژه رسانه و مطبوعات را  در توسعه استان یادآوری نمائیم و شخصیت روزنامه‌نگاری نازمحمد را دقیق‌تر و کامل‌تر به علاقمندان معرفی کنیم.
این مراسم در واقع فرصتی است بری استان که خبرنگاران و روزنامه‌نگاران را جدی بگیرند و مسئولین به فضای نقد و روشنگری واقف باشند.

س) آقای  بیات از نازمحمد بگویید و جایگاهش در مطبوعات استان؟
ج) وی جزو معدود روزنامه‌نگارانی بود در بین اصحاب رسانه جایگاه ویژه‌ای داشت و به مطبوعات حرفه‌ای می‌نگریست، نازمحمد اولین روزنامه‌نگاری است که برای ایشان نکوداشت برگزار می‌شود. البته بهتر بود این مراسم 5 سال قبل برگزار می‌شد که مرحوم به سن 50 سالگی رسیده بود اما کوتاهی ما خبرنگاران و اهل فرهنگ و ادب بود و از این بابت از خانواده و دوست‌داران ایشان عذر می‌خواهیم.

س) درباره محوریت برگزاری این همایش بیشتر توضیح دهید؟
ج) مرحوم پقه روزنامه‌نگاری چیره‌دست و شاعری توانا بود. از دیدگاه فرهیختگان بنگریم؛ وی شاعری رباعی‌سرا محسوب می‌شود ولی چون بنده خبرنگارم بُعد روزنامه‌نگاری ایشان را برجسته می‌بینم. البته تصمیم ستاد اجرایی را در اولویت قرار دادیم. کما اینکه اکثر اعضای ستاد برگزاری مراسم از دوستان خبرنگار هستند.  سعی ما بر آن است بخش مطبوعاتی همایش برجسته شود. دوم اینکه تجربه نازمحمد پقه را به نسل جوان انتقال دهیم، این امر وظیفه ماست. از دید ما وی بیشتر مطبوعاتی است تا شاعر.
علیرغم افزایش سواد عمومی و تخصصی مردم آمار مطالعه روزنامه و جراید ایده‌آل نیست با این وجود اهل مطبوعات، روزنامه‌نگاران و اخیرا سایت‌های مجازی تأثیر بسزایی به رشد فرهنگی جامعه دارند. تقدیر و نکوداشت برای خبرنگاران در قید حیات و یا بعد از رحلتشان جامعه را به سوی نقادی سازنده سوق خواهد داد.

س) ویژگی‌های شاخص ناز محمد پقه چه بود؟
ج) در حوزه روزنامه‌نگاری نقد را در اولویت قرا می‌داد، در انتخاب تیتر مهارت خاصی داشت حتی مدیران مسئول نشریات محلی از نظرات نازمحمد در انتخاب تیتر استفاده می‌کردند. حتی وی نظرات مخالفان خود را لحاظ می‌کرد و به نقد واقعی اعتقاد داشت. اکثر خبرنگاران شاخص فعلی در گرگان شاگردان مرحوم پقه هستند. در بهار سال 78 اولین کتابش به نام "سؤیجه‌ک بولسانگ "  (دوستم می‌داری اگر) منتشر شد.
نازمحمد به تشکل‌های فرهنگی ادبی ترکمن‌صحرا پیشنهاد داد کتابش را نقد کنند کمتر نویسنده  و شاعری از نقد استقبال می‌کند کما اینکه برخی از اهالی فرهنگ از نقد آثار خود واهمه دارند. کتاب وی در «انجمن شعر و ادب ترکمنی میراث گنبد کاووس» توسط یکی از اساتید نقد شد.

س) با نازمحمد چه مدت و کجا با هم کار کردید؟
در سال‌های 80 – 79 به مدت یک سال نازمحمد سردبیر صحرا و من مدیر داخلی نشریه بودم؛ آقايان یوسف بدراقی، محمود عطاگزلی و...   عضو هیئت تحریریه بودند. به لحاظ کاری ارتباط نزدیکی با مرحوم داشتم. به طوری که 4 سال بصورت غیر رسمی در مطبوعات مختلف باهم کار کردیم.

س) خاطره‌ای از آن مرحوم بگوئید؟
خاطره‌ که زیاد داریم؛ ولی یک نکته عرض می‌کنم: ده روز قبل از وفاتش برای عیادت به منزل آن مرحوم در گرگان رفتم. پنجشنبه 14 شهریور سال 1381 از ساعت حدود 9  تا 1 بعد از ظهر  باهم بودیم. علیرغم اینکه کسالت شدید داشت از بیماری خود 10 دقیقه صحبت کرد بقیه لحظات را درباره مسائل و مشکلات استانی، کشور و مسائل فرهنگی مردم صحبت کردیم.

س) این همایش را چه تشکل هایی برگزار می‌کنند؟
دوستان دبیری  ستاد برگزاری همایش را  به اینجانب محول کردند. تشکل‌های مردم نهاد «آینا» آق قلا که دبیر آن؛ یدالله صحنه می‌باشد،  انجمن فرهنگی اجتماعی چاریار دوگونچی. سایت‌های اولکأمیز، تورکمن نیوز و مارقوش ترکمن صحرا با مدیریت لطیف ایزدی، یاشار نیازی و جمعی از فرهیختگان گنبدکاووس و آق‌قلا مرا همراهی می‌کنند.
البته با برخی از فرهیختگان از جمله عیدی اونق، رحمانقلی توماچ و صالح سخایی، غفار رادمهر، عیدی وکیلی دوست خبرنگارمان حامد دلیجه همفکری کردیم.
فرمانداری و شورای شهر و شهردار آق قلا همکاری صمیمانه‌ای دارند که جای تشکر دارد و برخی از دوستان نزدیک مرحوم پقه و علاقمندان به فرهنگ و ادبیات ترکمن، مطبوعات و جامعه خبرنگاران نیز کمک شایان توجهی کردند.

س) همکاری مسئولین را با تشکل‌های فرهنگی چگونه می‌بینید؟
در سال 93  ارتباط تشکل‌های مردم نهاد و مسئولین نسبت به سال‌های قبل نزدیک شده است. البته انتظار بیش از این است. ارتباط تنگاتنگ NGO-های فرهنگی، اجتماعی و ... با مسئولین شهرستان و استان، توسعه عمرانی و رشد فرهنگی را به همراه خواهد داشت و به تسریع طرح‌های اجرایی مدیران کمک می‌کند.

س) نازمحمد در چه نشریاتی کار کرد؟ و در چه حوزه‌ای قلم‌فرسایی می‌کرد؟
صحرا، گلستان ایران، گلشن مهر، سرپرستی روزنامه زن و غیره
بیشتر مطالب وی در حوزه فرهنگی و ادبی بود. در گلستان ایران یک صفحه ترکمنی انتشار داد. در گلشن مهر نیز چنین کرد. یکی از نقاط قوت ناز محمد این بود که مسئولین اگر اظهار نظر ضد و نقیضی می‌کردند، با آنها در جهت شفاف سازی مصاحبه می‌کرد. وی در حوزه هنری تهران آموزش روزنامه نگاری دیده بود. ارتباط خوبی با روزنامه‌نگاران گلستان و تهران داشت. جایگاه خبری ناز محمد حتی در استان مازندران نیز خوب و در استان چهره‌ای نامدار و برجسته بود.
قطعا کار خطیر روزنامه‌نگاری: فشار و استرس، عدم توجه مسئولین، توهین و تهدید و گاهی اوقات تشویق را به دنبال دارد. متأسفانه بعضی مدیران خبرنگاران را به دید روابط عمومی می‌‌نگرند، در حالیکه وظیفه خبرنگاران فراتر از روابط عمومی‌ است.
در جهت آموزش روزنامه نگاران و خبرنگاران اقدامات شایسته‌ای صورت بگیرد و این آموزش در همه شهرهای استان بالاخص گرگان و گنبد کاووس عملی شود.گفتگو از: لطیف ایزدی

مطالب مرتبط:

دشمن هرگز از نفوذ در انقلاب دست بر نمی‌دارد؛ استکبار ستیز با

تدوین نقشه راه سرمایه‌گذاری در گلستان ضروری است

پایان تلخ زندگی هیرکان/ ابهام در سرنوشت وِرکان

آیا کافئین در رشد مو موثر است؟/کافئین جلوی ریزش مو را می‌گیر

کاهش 50 درصدی قاچاق کالا و ارز در سال 95

افزایش ارتباطات اقتصادی ایران و پاکستان/سفیر پاکستان در ایرا

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram