iraj harirchi 01تورکمن نیوز- اخبار اجتماعی: قائم مقام وزیر بهداشت معاون کل وزارت بهداشت از پوشش ۹۵ درصدی خدمات سلامت برای ۱۵ میلیون حاشیه نشین و شهرهای ۲۰ تا ۵۰ هزار نفر خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تورکمن نیوز، به نقل از وبدا، ایرج حریرچی با اشاره به افزایش بی سابقه اعتبارات به حوزه بهداشت در راستای اجرای برنامه تحول، گفت: در حوزه بهداشت اعتبارات این برنامه از مبلغ 3 هزار و 500 میلیارد ریال در سال 1392 به مبلغ 22 هزار میلیارد ریال در سال 1393 (بیش از 6 برابر) افزایش یافت.

وی در خصوص گزارش عملکرد برنامه پزشک خانواده روستایی، عشایری و شهر‌های زیر 20 هزار نفر گفت: این برنامه از سال 1394 در کشور آغاز و در یک دهه گذشته ارتقا یافت و در حال حاضر جمعیت قریب به 28 میلیون نفر را تحت پوشش دارد.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به احداث و تجهیز 2 هزار خانه بهداشت روستایی با اعتبار بالغ بر دو هزار میلیارد ریال در سطح روستاهای کشور در سال‌های 93 و 94، گفت: آغاز عملیات ساخت و تجهیز 322 مرکز بهداشتی درمانی روستایی با پیش بینی اعتبار بالغ بر 3 هزار و 220 میلیارد ریال در سال جاری و تعمیرات اساسی و تجهیز کامل واحد‌های بهداشتی با اعتبار معادل 3 هزار میلیارد ریال در سال 93 از جمله اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت این وزارتخانه است.

حریرچی در ادامه گفت: تعمیرات اساسی و تجهیز کامل واحدهای بهداشتی درمانی روستایی و مراکز سلامت جامعه و پایگاه‌های سلامت شهری با اعتبار معادل 4 هزار میلیارد ریال در سال 94 و ساخت هزار باب خانه بهداشت و 322 مرکز بهداشت و درمانی روستایی همچنین تعمیر و تجهیز واحد‌های بهداشتی در جمعیت شهری و روستایی بالغ بر 8 هزار و 500 میلیارد ریال است که با مقایسه میانگین سالانه 120 میلیارد ریال اعتبار عمرانی حوزه بهداشت در ده سال گذشته می‌توان گفت این اعتبار بیش از 70 برابر عملکرد سالانه دولت‌های ادوار گذشته در حوزه بهداشت بوده است.

وی در خصوص وضعیت مراکز بهداشتی درمانی در اجرای برنامه پزشک خانواده و بیمه روستایی در سال 93خاطرنشان کرد: تعداد کل مراکز ارائه دهنده خدمت 4 هزار و 875 مرکز است که به تفکیک روستایی و شهری به ترتیب شامل 2 هزار و 674 و 2 هزار و 201 می باشد همچنین تعداد کل مراکز مجری برنامه پزشک خانواده روستایی 3 هزا ر و 848 مرکز به ترتیب روستایی و شهری شامل 2 هزار و 674 و یک هزار و 174 مرکز است.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه گفت: مرکز آزمایشگاهی برای جمعیت تحت پوشش خدمات پارا کلینیک سطح یک را ارایه می‌کنند که اقلام آزمایشگاهی برنامه توسط 2134 آزمایشگاه فعال در برنامه که یک هزار و 734 آزمایشگاه دولتی و 400 آزمایشگاه از طریق خرید خدمت از بخش غیر دولتی تامین می‌شود.

قائم مقام وزیر بهداشت در خصوص ارائه خدمات دارویی در این برنامه گفت: تعداد چهار هزار و 33 داروخانه فعال در این برنامه در قالب هزار و 516 داروخانه دولتی و 2 هزار و 517 داروخانه غیر دولتی انجام می‌شود .

 

*احداث وتجهیز کامل 2000 باب خانه بهداشت، یک گام اساسی

حریرچی با اشاره به اینکه، احداث وتجهیز کامل 2000 باب خانه بهداشت به عنوان یک گام اساسی در جهت تکمیل خانه‌های بهداشت در روستا‌های کشور در دستور کار معاونت بهداشت قرار گرفت، افزود: ازاین تعداد هزار باب خانه بهداشت در بهمن ماه سال قبل با حضور وزیر بهداشت راه اندازی شد و 500 باب درشهریور سال 94 به اتمام رسید. 500 باب باقیمانده تا پایان سال جاری احداث وتجهیز می‌شود.

وی افزود: تعمیر و تجهیز مراکز بهداشتی درمانی روستایی محل زیست پزشکان و تامین 5 قلم مکمل دارویی برای کلیه مراکز بهداشتی درمانی روستایی از دیگر برنامه‌های طرح تحول در حوزه بهداشت است.

قائم مقام وزارت بهداشت در خصوص سایر اقدامات اساسی برنامه پزشک خانواده روستایی خاطر نشان کرد: جذب  2 هزار و 115 پزشک عمومی جدید و تعداد 348 کارشناس مامایی جدید،افزایش تعداد 86 قلم داروی جدید وتامین 436 قلم دارو، تامین واکسن پنتاوالان برای کلیه مراکز وخانه‌های بهداشت روستایی، باز سازی ونوسازی تجهیزات دندانپزشکی در هزار و 673 باب مرکز بهداشتی ودرمانی، ادغام اجرای برنامه فشارخون، دیابت، سلامت روان و‌هایپوتیروئیدی ) در برنامه پزشک خانواده روستایی ) NCD برنامه‌های خدمات ارایه شده به جمعیت تحت پوشش توسط واحد بهداشت دهان و دندان در سال 1393 در حوزه‌های پیشگیری، مراقبتی و ارزیابی با خدماتی شامل (وارنیش فلوراید، تکمیل شناسنامه الکترونیک سلامت دانش آموزان، اجرای پیمایش کشوری سلامت دهان ودندان هر 5 سال،ارائه خدمات معاینه، فلورایدتراپی،جرم گیری، فیشور سیلانت، کشیدن دندان، رادیوگرافی و ترمیمی) در مراکز بهداشتی درمانی از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت و پیشگیری در طرح تحول سلامت نام برد.

 

*بهره گیری از ظرفیت 180 هزار داوطلب سلامت برای ترویج خودمراقبتی در جامعه

وی با تاکید بر نقش موثر داوطلبان در ارتقای سواد سلامت جامعه گفت: استفاده از ظرفیت بیش از 180 هزار داوطلب سلامت در ترویج خودمراقبتی یکی دیگر از اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت است که این برنامه یکی از استراتژی‌های اثربخش و کارآمد نظام سلامت در جلب مشارکت مردم است.

 

* پوشش 95 درصد خدمات سلامت برای 15 میلیون حاشیه نشین شهرهای 20 تا 50 هزار نفر

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به پوشش 95 درصدی خدمات سلامت برای 15 میلیون حاشیه نشین و شهرهای 20 تا 50 هزار نفر، گفت: ارائه خدمات سطح یک بهداشتی در طرح تحول بهداشت به حاشیه نشینان و سکونتگاه‌های غیر رسمی در سه فاز برای حاشیه نشینان، شهرهای بین 20 تا 50 هزار نفر جمعیت و شهرهای بالای 50 هزار نفر تدوین شده است.

 

*راه اندازی نظام ارجاع برای 23 میلیون روستایی

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اقدام بی نظیری که امسال در خصوص بهداشت دهان و دندان انجام شده است، گفت: اقدامات انجام شده در بخش بهداشت دهان و دندان انقلابی در این عرصه محسوب می شود، و با کمک از دانش، تخصص و تجربه کارشناسان و کاردانان بهداشت دهان و دندان و بازسازی و تربیت نیروهای میانی در حوزه بهداشت دهان و دندان که در شبکه بهداشت حضور دارند، این وضعیت سروسامان پیدا خواهد کرد.

http://www.turkmensnews.com/

 

مطالب مرتبط:

خودروهایی با قیمت بالا و کیفیت پایین

نخستین یادواره مرزبانان و مرزنشینان استان گلستان برگزار شد/گ

آب و هوایی بارانی در روز طبیعت استان گلستان

معاون وزیر ارشاد اسلامی: رویکرد دولت تقویت مطبوعات و رسانه ا

واکسینه کردن حدود 450 هزار راس گاو و گوسفند در گنبدکاووس

تاکید معاون استاندار گلستان بر برخورد جدی با تهدیدکنندگان سل

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram