Mohajerat be Golestanتورکمن نیوز - اجتماعی: مهاجرت یکی از حرکات تدریجی جمعیت به شمار می‌رود که نه تنها باعث تغییر در چگونگی پراکنش جمعیت در نواحی جغرافیایی می‌شود، بلکه در ساختارهای مختلف شغلی، رفاهی، فرهنگی و ... نیز تغییراتی را ایجاد می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تورکمن نیوز، شاید پدیده مهاجرت را نتوان به خودی خود، یک چالش تلقی کرد، اما چنانچه این پدیده در فضایی به هم پیوسته از شاخص‌های توسعه و در یک محدوده جغرافیایی مشخص، مورد تحلیل و ارزیابی قرار گیرد، آنگاه می‌توان به طور دقیق به آثار مثبت یا منفی آن پی برد.

 

استان گلستان و به ویژه شهرستان گرگان در طول دهه‌های اخیر، مقصد مهاجرین بسیاری از دیگر نقاط کشور بوده است و بررسی ارقام مهاجرت از رشد فراینده میزان مهاجرت به شهرستان گرگان حکایت دارد.

مشکلات اقتصادی و پدیده‌های آب و هوایی مانند خشکسالی، باعث شده سیل جدیدی از مهاجرت به شهرهای گلستان آغاز شود و این موضوع باعث نگرانی مدیران درباره تبعات فرهنگی و اجتماعی این مساله شده است.

مهاجرت پدیده‌ای است که در بسیاری از کشورهای دنیا به دلایل مختلف از جمله مشکلات اقتصادی و اشتغال، شرایط آب و هوایی و حتی عواملی مانند تحصیل رواج یافته است.

در ایران نیز این پدیده طی یک دهه گذشته رشد چشمگیری یافته و در بسیاری از کلان شهرها شاهد سیل مهاجرت هستیم. گلستان به عنوان استانی خوش آب هوا که از نظر اقتصادی هنوز ظرفیت‌های لازم را برای توسعه دارد، همواره مورد توجه مهاجران بوده و این موضوع طی سال‌های گذشته به اوج خود رسیده است تا جایی که اکنون گلستان را رنگین کمانی از اقوام و ایران کوچک می‌نامند.

 

به گفته مسئولان، سیل مهاجرت به گلستان طی ۱۰ سال گذشته افزایش چشمگیر داشته و اکثر شهرهای استان با این موضوع دست و پنجه نرم می‌کنند.

 

مساله مهاجرت به گلستان علی رغم ظرفیت‌هایی که ایجاد کرده با تهدیدهایی نیز همراه بوده که بیشتر در قالب معضلات اجتماعی نمایان شده است. رشد جمعیت بیکار و مشکلات اشتغال در جوانان، روند رو به رشد حاشیه‌نشینی و روی آوردن مهاجران به سمت سکونتگاه‌های غیر رسمی و حتی غیر مجاز، افزایش بزهکاری و جرایم، تضاد فرهنگی و تغییر شاخص‌های اجتماعی یک منطقه از جمله تاثیرات مهاجرت هستند.

مهاجرانی که به سمت گلستان سفر می‌کنند بیشتر رویکرد اشتغال داشته و این موضوع پس از خشکسالی‌های سیستان و بلوچستان افزایش یافت، اما اکنون جنس مهاجرت نیز تغییر کرده است.

مهاجرت از روستا به شهر که علاوه بر معضلات ذکر شده باعث شده تا شغل‌های روستایی به خصوص کشاورزی هم تحت تاثیر قرار بگیرد و حتی از نظر اقتصادی نیز به یک منطقه صدمه بزند.

متاسفانه فرزندان کشاورزان دیگر حاضر به ادامه مسیر پدران خود نیستند، به همین دلیل یا به شهرها کوچ کرده یا با تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی بهره‌برداری‌های اقتصادی غیر از تولید و گاه غیرمجاز دارند.

با همه این موارد، بسیاری از مهاجران آینده خود و خانواده‌شان را در شهرها و روستاهای گلستان دنبال می‌کنند و با حضور در این استان به دنبال فرصت‌های جدید اقتصادی برای زندگی هستند. فرصت‌هایی که به دست آوردن آن‌ها با هزینه‌هایی برای ساکنان بومی استان همراه بوده و کمترین این هزینه‌ها بیکاری و افزایش جرایم است.

مدیرکل دفتر شهری استانداری گلستان، در گفت‌و گو با ایسنا، با بیان این که سیل مهاجرت به شهرها و روستاهای برخوردار گلستان از اواخر سال گذشته آغاز شده است، به ایسنا گفت: بررسی صورت گرفته از سطح شهرهای استان، آمارهای موجود و همچنین تفکیک‌های غیر مجاز اراضی کشاورزی نشان از مهاجرت جدید به استان گلستان دارد.

وی افزود: استان گلستان علاوه بر این که اقلیم مناسبی دارد، مهاجرت‌های گذشته نیز بستر ورود مهاجران جدید را فراهم کرده است.

وی تصریح کرد: بیشتر مهاجران از استان‌های مبدا خراسان جنوبی، سمنان، سیستان و بلوچستان و بعضا مهاجران خارجی هستند که به بیشتر آن‌ها نیز به شهرهای گرگان و گنبد آمدند.

چراغعلی با بیان این که تعداد مهاجران افاغنه غیر مجاز افزایش پیدا کرده است، گفت: اگر مهاجرت مدیریت نشود، خطراتی را برای بافت فرهنگی، معماری و اجتماعی شهر در پی خواهد داشت.

وی اضافه کرد: ضرورت دارد شوراها، شهرداران و سایر مدیران و مقامات مسئول نسبت به تشکیل جلسه و کارگروه‌های مرتبط اقدام کنند و تدابیر و اندیشه لازم را برای مقابله منطقی و برنامه ریزی شده با پدیده جدید مهاجرت در استان داشته باشند.

وضعیت اشتغال در گلستان نا‌بسامان است

مدیرکل دفتر شهری استانداری گلستان، با تاکید بر این که آمارهای رسمی نشان می‌دهد وضعیت اشتغال گلستان در مقایسه با دیگر استان‌ها نابسامان است، گفت: تغییرات وضعیت آب و هوا و نبود اشتغال مناسب در استان‌های مبدا یکی از زمینه‌های تاثیرگذار در پدیده مهاجرت به گلستان بوده و همین موضوع در اشتغال گلستان نیز تاثیر گذاشته است.

وی بر لزوم برنامه ریزی مناسب برای مدیریت منطقی این موضوع تاکید کرد و خواستار برنامه ریزی شوراها و شهرداری‌های استان برای جلوگیری از بحران اشتغال شد.

بحرانی شدن وضعیت اشتغال گلستان در شرایطی است که محمد رهبری، مدیریت کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان اعلام کرده است که فارغ التحصیلان از دانشگاه‌ها، با یک سطح انتظار بی‌رویه وارد حرفه کسب و کار خواهند شد و تا سال ۹۸ این موضوع به یک بحران تبدیل خواهد شد.

وی در نشست خبری خود، دلیل این بحران را فارغ التحصیل شدن دانشجوهای ارشد و دکترا عنوان کرد و افزود: ۶۹ مرکز آموزشی در استان وجود دارد و سالی چهار هزار کارشناسی ارشد، فارغ التحصیل می‌شوند و از سال ۹۵ تا ۹۸ سالیانه ۵۰۰ نفر فارغ التحصیل مقطع دکترا در رشته‌های غیرپزشکی خواهیم داشت که زنگ خطری برای استان خواهد بود.

برخی کارشناسان معتقدند مهاجرت و نبود شرایط مساعد اقتصادی و خدمات دهی مطلوب باعث بروز حاشیه نشینی شده از این رو ایجاد اشتغال و تدوین سیاست برای جلوگیری از گسترش مهاجران به سکونتگاه‌های غیر رسمی می‌تواند موفق واقع شود و روند توسعه این مناطق را تا جای ممکن کاهش دهد.

اقدامی که مدیر کل پدافند غیر عامل استان گلستان بر آن تاکید داشته و به عنوان اصلی ترین دلایل مهاجرت از آن نام می‌برد.

قاسم غریب آبادی در گفت‌وگو با ایسنا، مهمترین عامل حاشیه نشینی را خدمات مناسب در شهرهای بزرگ دانست و گفت: حاشیه‌نشینان اغلب افرادی هستند که از روستا به شهر و از شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ برای دریافت خدمات بهتر، مهاجرت می‌کنند.

وی با بیان این نکته که اختلاف خدمات بین روستا و شهر زیاد است، افزود: به طور مثال خدمات نظام سلامت در روستا با شهر قابل مقایسه نیست؛ در شهرهای بزرگ دسترسی به مراکز درمانی بسیار راحت‌تر از روستاها و شهرهای کوچک‌تر است.

وی سطح درآمد بسیار پایین در روستا را از دیگر عوامل مهاجرت دانست و تصریح کرد: دولت باید خدمات فوق‌العاده در بحث اشتغال و درآمد روستاییان ارائه دهد.

این مسئول گلستانی ادامه داد: وقتی شغل مناسب در شهرهای کوچک و روستاها باشد، جوانان این منطقه احساس نیاز برای مهاجرت به کلانشهرها نخواهند داشت.

وی با بیان این نکته که با ورود جوانان به شهرهای بزرگ شغل مناسبی در انتظار آنها نخواهد بود، افزود: باید در نقاطی که مهاجرت انجام می‌شود، اشتغال زایی پایدار صورت بگیرد؛ با این اقدام می‌توان مانع حاشیه نشینی شد.

غریب آبادی با اعلام این مطلب که طرح هادی در روستاها به درستی انجام نمی‌شود، افزود: در صورت ارائه امکانات مناسب در روستاها، جوانان برای دریافت خدمات بهتر ناچار به مهاجرت به شهرها نخواهند بود.

مدیرکل پدافند غیرعامل استان گلستان ادامه داد: به شهرهای کوچک در چند سال اخیر ناحیه صنعتی دادند، توسعه صنعت در این مناطق و ارائه یارانه برای کشاورزان باعث می‌شود کشاورز از کار خود دلسرد نشده و در روستا به کار خود ادامه دهد.

وی با تاکید بر اینکه یارانه کشاورزی باید به صورت واقعی به کشاورزان ارائه شود، افزود: تقویت نواحی صنعتی و احیاء بنگاه‌های زودبازده به راحتی می‌تواند مانع مهاجرت شود. درواقع ارائه یارانه واقعی به کشاورزان، تقویت نواحی صنعتی و احیاء بنگاه‌های زود‌بازده به راحتی مانع مهاجرت خواهد شد.

وی گلستان را استانی دارای ظرفیت گردشگری دانست و گفت: با وجود پتانسیل‌های مختلف گردشگری در استان، صنعت گردشگری تاکنون در گلستان رونق نیافته است.

مدیرکل پدافند غیرعامل استان بابیان این نکته که علی رغم تاکیدات مسئولین استانی به صنعت گردشگری هنوز اقدامی در این زمینه نشده است، افزود: رونق گردشگری در روستاها و شهرها، مانعی برای حاشیه نشینی خواهد بود.

به گزارش ایسنا، مهاجرت به شهرهای استان به خصوص مرکز استان، شهرستان گنبد و تعدادی از شهرهای استان به سرعت ادامه دارد. با توجه به چالشی که در اکثر شهرهای استان وجود دارد، اگر روند مهاجرت مدیریت نشود، هزینه‌های سنگین و جبران ناپذیری برای معماری، شهرسازی و حتی موضوعات فرهنگی و تاریخی دربر خواهد داشت.

هزینه‌هایی که مدیران را مجبور خواهد کرد تا بخشی از وقت و بودجه‌های خود را برای حل مشکلات بگذارند و از مسیر توسعه استان عقب بمانند. توسعه‌ای که در حال حاضر نیز متناسب با ظرفیت‌ها نبوده و مقایسه با استان‌های همجوار و مشابه نشان می‌دهد از متوسط کشوری نیز عقب هستیم.

منبع: ایسنا

http://www.turkmensnews.com/

مطالب مرتبط:

برگزاری مسابقات بوکس نوجوانان به میزبانی رامیان

بیست و سومین همایش تکریم مقام کتابدار/معرفی خبرنگار برتر حوز

تا دو هفته آینده 45 هزار تن هندوانه خوراکی گنبدکاووس به بازا

گم شدن مشکوک بادیگارد رئیس یک شرکت لیزینگ/ رئیس فراری، مخفیا

بازدید و بررسی مسائل و مشکلات روستای کریم ایشان شهرستان گمیش

رشد حمل و نقل بین المللی کالا از طریق خطوط ریلی گلستان

دیدگاه‌ها  

0 #1 پاسخامیری 1394-04-07 09:40
چراغعلی فکر انتخابات در سر دارد و بس.

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram