Faghr Etiad 9 Mاخبار اجتماعی-تورکمن‌نیوز- مناطق محروم و حاشيه‌نشيني از دير باز يکي از دغدغه‌هاي مهم دستگاه‌هاي مرتبط دولتي وحتي برخي گروه‌هاي مردمي بوده ، بطوريکه در برخي موارد آسيب‌هاي اجتماعي آن در ميان جامعه نيز رسوخ کرده و باعث ايجاد مشکلات عديده‌اي شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن،  طي سال‌هاي اخير به منظور ساماندهي و ايجاد راهکارهاي مناسب ، اين مناطق آسيب‌پذير و محروم در طرحي بنام طرح شهيد شوشتري مشمول حمايت و نگاه ويژه مسئولين قرار گرفت .
در شهرستان گنبدکاووس اين طرح بطور خاص در محله اسلام آباد، بدلجه و افغان آباد اجرا گرديد و اگر چه روندکار با چالشهاي متعددي مواجه گرديد، اما بخش‌هايي از دغدغه‌ها مورد مطالعه و بررسي قرار گرفت و مي‌توان گفت برخي نهادهاي مرتبط با جديت بيشتري در رفع محروميت‌ها ومطالبات اهالي اين مناطق گام‌هايي را برداشتند.
در روزهاي اخير همزمان با هفته مبارزه با مواد مخدر برخي از دستگاه‌هاي حمايتي از جمله کميته امداد وبهزيستي و شبکه بهداشت در اين رابطه ورود نمودند و در طرحي تازه با تاکيد معاون استاندار وکريمي فرماندار ويژه شهرستان، با حضور در اين مناطق آسيب شناسي‌ها و موارد مهم رسيدگي به مشکلات اين مناطق را چهره به چهره در جريان قرار گرفتند.
محمد باقرپور رئيس کميته امداد شعبه 1 گنبدکاووس با حضور در مسجد المهدي روستاي اسلام آباد با يادآوري برخي خدمات در حوزه امداد، آمادگي اين دستگاه در حمايت از واجدين شرايط را اعلام نمود و در کنار کارشناس آسيب‌هاي اجتماعي سرکار خانم عصمتي، شرايط مثبت رضايتمندي برخي اهالي اين محله در بهره مندي از خدمات کميته امداد را جلب نمودند و در ادامه اين جلسه 2 ساعته در بازديدهاي ميداني و سرکشي به خانواده‌هاي محروم و نيازمند راهنمائي‌ها ومساعدت‌هاي ويژه در اين رابطه را اعلام نمودند.
متعاقب آن در جلسه‌اي که در محل مسجد هجرت محله افغان آباد برگزار گرديد ، دکتر بديعي کارشناس و معاون شبکه بهداشت گنبدکاوس به معرفي خدمات حوزه درماني و مساعدت‌هاي واحد درمان در اين خصوص پرداخت واعلام نمود: شبکه بهداشت و درمان شهرستان با مطالعه و پالايش افغان‌هاي مقيم شهرستان در بحث درمان بسياري از اين افراد بخصوص در بحث زنان و زايمان را حمايت نموده و مي توان گفت با هزينه‌هايي اندک اين افراد بهره‌مند از خدمات هستند.
محله ي افغان آباد با داشتن 800 خانوار و جمعيتي حدود 2700 نفر 60 درصد افغان‌هاي مقيم شهرستان را در دل خود جاي داده که عموما اين جمعيت ، جمعيتي با معضلات فقر،اعتياد و فرزنداني که با سرنوشتي هولناک ميراث دار فقر و بيسوادي والدينشان هستند‌.
در ديدار چهره به چهره اين مردم با باقر پور رئيس کميته امداد شهرستان همچنين کارشناس بهزيستي و شبکه بهداشت عموما مطالبات حمايتي و معيشتي را داشتند که دستگاههاي حمايتي با توجه به محدوديت‌هاي قانوني در خصوص عدم هويت ملي در ارائه اين خدمات معذور مي باشند و از سويي اين عدم حمايت‌ها باعث گسترش معضلات بهداشتي ، فرهنگي ، اجتماعي و خانوادگي اين افراد مي شود.
ميانگين سني اين خانواده هاي آشفته، والديني با سن 18 تا 45 سال هستند که ازدياد جمعيت آنان نيز مسئوليت‌هاي دستگاه‌هاي مرتبط را بيشتر مي نمايد نکته مهم و قابل تامل اينکه چنانچه تمهيدات و يا شرايطي جهت ساماندهي اين مهاجرين انجام نشود نقطه جمعيتي گسترده معضلات و مشکلات عديده اي را در سالهاي آينده شاهد خواهيم بود. بطوريکه در يک ديدار چهره به چهره برخي از اين بانوان ، عموما مباحث مربوط به فقر خانواده ، اعتياد همسر ، فرزندان بازمانده از تحصيل ، برخي بيماريهايي با هزينه گزاف از جمله بخشي از دغدغه‌ها و نگراني‌هايشان بشمار مي رود . از سويي نيز دستگاه‌هاي حمايتي با محدوديتهاي قانوني قادر به پاسخگويي مطالبات عديده ي اين مهاجرين نمي‌باشند و بنظر مي رسد مسئولين با نگرشي جدي بايد راهکارهايي اساسي را در اين خصوص بينديشند و مضلات اين نقطه جمعيتي بطور ريشه اي مرتفع گردد.
برخي بانوان ساکن در اين محله در گفتگو با خبرنگار پژواک سخن از عمده ترين مشکلات و محروميت‌هايشان سخن گفتند .
بانوان؛ قصر گل ، صبر، اقل منکه ، گل شيرين ، آغل بيک و ... از جمله افرادي هستند که با داشتن حداقل 4 فرزند و همسراني فاقد مسئوليت و تعهد کسب وکار ، روزگاري سخت را سپري مي‌نمايند و اکثرا داراي فرزنداني بازمانده از تحصيل و مشکلات معيشتي و حتي سوء تغذيه هستند‌. گفتني است گنبدکاووس در سطح استان بيشترين آمار مهاجرين را در خود دارد و طي چند سال اخير عدم آشنائي هاي صحيح ، جلوگيري از بارداري بانوان ، اين جمعيت را افزايش داده و چه بسا رشد فقر واعتياد باعث رشد بزهکاري و ناهنجاري‌هاي اجتماعي نيز مي‌گردد.

 

خبرنگار : فاطمه روزخوش

بازنشر گروه خبری تورکمن‌نیوز

https://telegram.me/TurkmensNews

مطالب مرتبط:

سفر دکتر روحانی به استان گلستان و ترکمن‌صحرا از نگاه دوربین

بی‌توجهی به ورزش بانوان در گنبدکاووس

معرفی نفرات برتر جشنواره قصه‌گویی کودکان و نوجوانان استان گل

«باکو» میزبان نشست سه‌جانبه وزرای خارجه ترکمنستان، ترکیه و آ

باید همه چیز خورد و با ورزش روزانه سوزاند

مجازات عامل آزار و اذیت سگ در کلاله

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram