H M Kor TN 3اخبار اجتماعی - تورکمن‌نیوز – مراسم تشییع و خاکس‍اری ‍‌پیکر مرحوم "حاجی محمد کر" فعال سیاسی و فرهنگی ترکمن در گنبد کاووس برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن،  مراسم تشییع و خاکس‍اری حاجی محمد کر با حضور جمعی از فعالین فرهنگی، سیاسی احزاب و یاش‌اولی‌ها در مسجد طاغان محمد آخوند (مسجد جامع قدیم) گنبد کاووس برگزار شد و سپس در قطعه‌ای از آرامگاه مسلمین این شهرستان آرام گرفت.
حاجی محمد کر از چهره‌های فعال و نام آشنای ترکمن صحرا بود که عمری را در راه خدمت به فرهنگ و مدنیت ترکمن صحرا سپری کرده بود روز گذشته بعد از اینکه مدتی را در بستری بیماری بود دعوت حق رالبیک گفته به سرای باقی شتافت.
حاجی محمد دأده یکی از اعضای فعال انجمن فرهنگی شعر و ادب ترکمنی میراث گنبد و بنیاد مخدومقلی فراغی بود و در اکثر محافل فرهنگی، همایش‌ها و مراسم فرهنگی مثل بزرگداشت مخدومقلی فراغی در شهرهای مختلف و همچنین آق‌توقای یکی از فعال‌ترین چهره‌ها به شمار می‌رفت.

 

خبرنگار - آنه محمد بیات از این چهره فعال فرهنگی و سیاسی ترکمن‌ اینگونه سخن می‌گوید:
حاجی محمدکر فرهنگی بازنشسته، متولد سیجوال (سویجی‌بال) بندرترکمن و فارغ‌التحصیل دانشسرای گنبدکاووس (دانشگاه فرهنگیان فعلی) در دهه60 بود.
وی در اوان استخدام درمناطق محروم مراوه تپه، کلاله به تدریس کودکان روستایی پرداخت صادلیق آخون دوردی زاده رییس ستاد روحانی درکلاله در تشیع جنازه حاجی محمد دأده گفت: بنده 2سال دوره ابتدایی را نزد وی تلمیذ بودم. از آن وقت تابه امروز با وی ارتباط داشتم او به دوستی احترام ویژه می‌گذاشت.


نورنیاز آق (قاراجا اوغلان) دیگر عضو انجمن میراث شاعر کودکان اذعان داشت: مرحوم کر 2سال عضو هیات مدیره انجمن شعر وادب میراث بود وی با جان ودل فعالیت می‌کرد هرهفته افراد غایب را تلفنی دعوت می‌کرد هردو هفته آثار یکی از شاعران نقد می‌شد، حاجی محمد کر گوینده مردمی بود در انتخابات فعالانه شرکت می‌کرد در شورای4 عضو یاش‌اولی‌های گنبد حضور فعال داشت. وی در جریان‌های سیاسی همیشه با اصلاح‌طلبان همراه بود حاجی محمد در دهه84 عضوفعال ستاد دکتر معین ودر سال88 ریس ستاد مهندس موسوی در گنبد را عهده‌دار بود.
وی بعداز پیروزی دکتر روحانی درسال92 رسما یکی از اعضای فعال شورای راهبردی اصلاح طلبان گنبدکاووس شد.
 باکمال تاسف طی یکسال کسالت ملایم وی را رفته رفته زمین‌گیر کرد تااینکه عجل ناجوانمردانه بروی غلبه کرد و قبل از ظهر پنجشنبه15تیر تسلیم خالق یکتا شد.  «یاتان یرینگ یاختی بولسین»

 

عطا محمد فروز از اعضای فعال انجمن شعر و ادب ترکمنی ‌میراث گنبد نیز درباره مرحوم حاجی محمد کر می‌گوید:
همه  می‌شناختندش، حضورش زینت بخش مجالس و محافل ادبی و اجتماعی بود، او که بود گویی همه بودند و هروقت که نبود جای خالیش برای همه محسوس بود، آن زمان که انجمن میراث را اداره می‌کرد سالن مملو از جمعیت می‌شد تبحر خاصی در به هیجان آوردن جمعیت داشت و همواره جمعی موافق و جمعی دیگر مخالفش بودند لکن هر دو گروه موافقان و مخالفان  به صفت درستکاری و صداقت می‌ستودندش.
 به رسم الخط ابداعی فعالین فرهنگی ترکمن عشق می‌ورزید و مدام درپی اقناع مخالفان آن رسم الخط بود و می‌گفت: «درست است که این خط بسیار پرنقص است ولی بالاخره باید از جایی شروع کرد و اصلاح آن را به گذشت زمان و آیندگان سپرد» از کسی کینه به دل نمی‌گرفت حتی از آنانی که اورا به شدت آزرده بودند چند بار به این حقیر این افتخار راداد که در معیت او  به روستاهای دور و نزدیک گنبد سفر کنیم و به اتفاق جویای حال و احوال پیشکسوتان باشیم و در مجالس ترحیم خانواده‌های داغدار فرهنگی حضور یابیم.
به یقین اودیگر از میان ما به سرای ابدی سفر کرده است لکن او «...عند ربهم یرزقون» است وسال‌های سال تاثیر او برجامعه فرهنگی ترکمن صحرا نمایان خواهد بود شاید او یکی از همانهایی است که حضرت شیخ اجل در موردش فرموده‌اند: «مرد نکونام نمیرد هرگز ...»
«روحش شاد و یادش گرامی باد.»

 

لطیف ایزدی - مدیر مسئول سایت خبری اولکامیز این چهره فعال فرهنگی و سیاسی ترکمن را اینچنین یاد کرد:

زنده یاد حاجی محمد کر از نگاه یاران
لطیف ایزدی، عضو انجمن میراث گنبد

 عاشور محمد رئوفی ، شاعر
حاجی محمد کر ایل اوغلی / فرزند ایل بود. در فعالیت های فرهنگی ادبی جایگاه ویژه ای داشت  و اینک جایش خالی است .

 حاجی قربان طریک ، خبرنگار
آخرین فعالیت ما با حاجی محمد کر در شورای اصلاح طلبان گنبد و گروه یاشولی‌ها بود. یادم نمی‌رود آن شب‌هایی که با حاجی محمد کر و سایر دوستان، روستا به روستا می‌رفتیم و تنور انتخابات را گرم می‌کردیم و مردم را به حمایت از یاش‌اولی‌ها دعوت می‌کردیم. در آن ایام سخنرانی‌های حاجی محمد کر شور و شوقی خاص داشت و مجلس را گرم می‌کرد.
آن مرحوم در انتخابات مجلس در آق قلا و بندر ترکمن نیز حضوری فعال داشت . در زمینه عمران و آبادانی شهر نیز اقدام میکرد بطوریکه پارک شهرک فرهنگیان با تلاش های وی با مصوبه شورای شهر  توسط شهرداری ساخته شد .

 قجق قلی آق ، فعال سیاسی
حاجی محمد کر در کارش اخلاص داشت . همیشه از اصلاحات ، 2 خرداد ،  مشارکت صحبت میکرد .  درانتخابات مجلس و شورا فعال بود . متاسفانه برخی از آقایان  که حاجی محمد کر برایشان زحمت کشید قدرشناس نبودند و موقع بیماری احوالش را جویا نشدند . بنده خدا توقع زیادی نداشت ولی چشم به راه دوستانش بود . این اواخر نمی توانست حرف بزند و این مسئله او را رنج میداد. آن مرحوم در مراسم های فرهنگی به ویزه مراسم مختومقلی فعال بود و با انجمن میراث همکاری نزدیکی داشت ، در جشن ها و عروسی ها شعر میخواند و علاقمند بود که پشت تریبون قرار بگیرد،

 آنا دردی عنصری ، محقق  
حاجی محمد کر در دو عرصه فرهنگی ادبی و سیاسی اجتماعی فعالیت می کرد . در کارش اخلاص داشت و این مهمترین ویژگی برای فعالیت های فرهنگی هنری ادبی است .

کامبیز قجقی نژاد ، فعال ادبی
حاجی محمد کر مرا دوست میداشت . برخی اوقات در پارک شهرک با هم حرف می زدیم. با تجربه بود نظراتش کاربردی و جامعه شناسانه بود آن مرحوم می گفت آدم باید محقق باشد نه مقلد .  روحش شاد باد .

نازمحمد ابروزن , همسایه حاجی محمد کر
آن مرحوم به خاطر مردم خودش را فراموش میکرد . با کوچک بزرگ با احترام برخورد میکرد این اواخر به دنبال  احداث مسجد دوم شهرک فرهنگیان بود و با شهرداری مکاتباتی داشت . درزمينه فرهنگي ادب فعال بود . خدایش رحمت کند و در بهشت جای دهد .

 

انتشار دهنده: یاشار نیازی 

حاجی محمد کر از دوستان و همکاران قدیمی پدر مرحومم قربان نیازی بود. ایشان در اکثر فعالیت‌های فرهنگی و سیاسی به خصوص انتخابات شوراها و نمایندگان در کنار هم حضور داشتند. وقتی بهش می‌گفتم محمد دأده، تاکید می‌کرد که حاجی محمد دأده صداش کنم، پرشور،  احساساتی و هیجانی بود، زود هم آرام می‌گرفت، زود اشکش سرازیر می‌شد، هر وقت او را می‌دیدم یاد پدرم می‌افتادم. یادش همیشه برام گرامی است. آخرت ایمانی بولسون - یاتان یری یاختی بولسون - تانگریمیز رحمت ادسین

 

 

مطالب مرتبط:

وحدت امت و جامعه اسلامی را در برابر دشمنان قدرتمند می‌کند

تشکیل سی و یکمین جلسه ستاد انتخابات شهرستان مراوه‌تپه

سرفه‌های دائم و سرفه‌های خشک و مزمن/درمان سریع سرفه+منابع مخ

افزایش 30 درصدی تجارت روسیه و چین

بار دیگر اتحاد و همدلی مردم گنبدکاووس در روز ملی مبارزه با ا

برگزاری 137 برنامه فرهنگی در هفته بسیج در گنبدکاووس

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram