Molana 18 Khاخبار اجتماعی-تورکمن‌نیوز- مولوی عبدالباری صالحی مدیر حوزه علمیه اهل سنت  مظهرالتوحید  تایباد در سال 70 وارد این حوزه علمیه  شده و همزمان با  پیگیری  تحصیلات مقطع  دبیرستان  تحت تعلیمات پدر بزرگوارش مرحوم مولانا  حسن صالحی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن،  ایشان پس از فارغ التحصیلی در سال 80  به تدریس طلاب علوم دینی مشغول شده  و دو سال بعد مدیریت  مظهرالتوحید را عهده‌دار شد.در جریان برگزاری مراسم  اعتکاف علمی- معنوی  دانشجویان و فرهنگیان  که اخیرا به میزبانی حوزه علمیه انوارالعلوم روستای خیرآباد انجام شد گفتگویی را با این عالم اهل سنت ترتیب دادیم که از نظر گرامی‌تان می‌گذرد.

سوال: مراسم دومین دوره اعتکاف علمی –معنوی دانشجویان و فرهنگیان طی هفته گذشته بصورت مشترک توسط حوزه های علمیه اهل سنت مظهرالتوحید تایباد و انوارالعلوم روستای خیرآباد برگزار گردید.تحلیل جنابعالی از این مراسم نسبت به دوره اول آن که سال گذشته برگزار شده بود چیست؟

مولوی صالحی: به نظر بنده مراسم اعتکاف امسال خیلی خوب برگزار شد. زیرا با توجه به تجربه حاصل شده از مراسم سال گذشته توانستیم نواقص برجایی مانده را برطرف کنیم  و از طرفی آمار شرکت کنندگان و تنوع جمعیتی نیز روند رو به رشدی را نشان می داد.ما از لحاظ کیفی  سعی کردیم برای مراسم  امسال از اساتید مجرب تری استفاده  بکنیم  و طبق مشورتی که با جناب مولوی رجب علی زاده مدیریت محترم حوزه علمیه اهل سنت انوارالعلوم روستای خیرآباد داشتیم، تلاش کردیم بر روی بحران‌هایی که  جهان اسلام امروزه با آنها مواجه شده است بیشتر کار کنیم.

سوال: جناب مولوی شما بحران‌های امروز جهان اسلام را بصورت کلی در چه زمینه‌هایی می‌دانید؟

مولوی صالحی: کشورهای جهان اسلام امروز در شرایط و جایگاهی دارند که کشورهای ابرقدرت فکر تسلط  بر آنها را در سر می پرورانند.دراین بین اکثر مسلمین هنوز به واقعیت  ضرورت  وحدت در میان امت اسلامی پی نبرده اند و این یک بحران به حساب می آید.در شرایط کنونی برخی حکام اسلامی به جای اینکه  به فکر وحدت اجتماعی  بیشترمسلمانان باشند ،عمدتا  به فکر یارگیری با هم و با کشورهای ابر قدرت هستند و از این طریق سعی دارند به نحوی خودشان را به آن کشورها بچسبانند.

بنابراین آنچه که به نام بحران،کشورهای اسلامی و علی الخصوص سرزمین‌های  خاورمیانه را تهدید می‌کند نبود یک وحدت مشترک در میان آنها است.

سوال: به عقیده جنابعالی گروه‌هایی تندروی تکفیری و داعشی که داعیه حکومت بر سرزمین‌های اسلامی را دارند جزو کدام یک از فرقه های اسلامی هستند؟

مولوی صالحی: کسانی که امروز به نام اسلام مشغول جنگ و کشتار در سرزمین‌های اسلامی هستند اساسا نمی‌توان نام مسلمان را بر روی آنها گذاشت.چون کارهایی که این‌ها انجام می‌دهند و اعمالی که از ایشان سر می‌زند، برخلاف موازین قرآن کریم و دستورات حداوند متعال است.

در صدر اسلام زمانی که حضرت محمد صلی الله علیه وآله وسلم در جریان فتح مکه با لشکریان خود وارد این شهر شدند به ساکنین آن که هنوز مسلمان نشده بودند امان نامه دادند و هیچ عمل قتل و کشتاری از سوی آن حضرت صلی الله علیه وآله وسلم صورت نگرفت.حال آنکه  وقتی گروه‌های تندروی مهاجم  وارد ممالک  مسلمانان می‌شوند، اولین اقدام‌شان قتل،تجاوز و چپاول اموال عمومی مردم است و بماند که در فهرست اقدامات این  گروه‌ها  کارهای قبیح دیگری نیز از جمله برده‌داری و فساد به چشم می‌خورد.

Molana 1 18 Kh

سوال: حضرت عالی دلیل انحراف برخی از جوانان مسلمان از کشورهای مختلف و پیوستن‌شان به گروه‌های تندرو را در چه می‌دانید؟

مولوی صالحی: در میان این نیروها هستند کسانی که از لحاظ فکری،عقیدتی و مذهبی  صداقت بسیاری از خود  دارند لیکن عوامل منحرف پشت پرده  و ایادی کشورهای ابرقدرت از سادگی این نیروها سوء استفاده کرد و عملکردشان به گونه ای است که  از اسلام چهره‌ای زشت و خشن  را به سایر جهانیان نشان بدهند.فرمایش رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم است که از اسلام به عنوان دینی یاد می‌کند که سرتاسر جهان پهناور را فرا خواهد گرفت.

از سوی دیگر می‌بینیم که جوانان غربی از فرهنگ خود گریزان شده و ضمن انجام مطالعه و آگاهی  از موازین اسلامی  به این  دین مقدس  رو می‌آورند.همین مساله سران غرب را وحشت زده کرده و در جهت جلوگیری از اشاعه فرهنگ اسلامی و ممانعت از پیوستن جوانان شان به امت الهی  اقدام به اختلاف افکنی و جنگ افروزی  در سرزمین‌های اسلامی  کرده و از نیروها و ثروت‌های ملت‌های اسلامی برعلیه  خودشان استفاده می‌کنند.

غربی‌ها امروز آمده‌اند تا با انجام اقدامات تروریستی و رواج فرهنگ‌های غلط  ذهنیت بدی  از اسلام و رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم را در ذهن جوانان خود به  تصویر کشیده و از این طریق جلوی گرایش بیشتر آنها به دین اسلام را بگیرند.

سوال: دراین خصوص شبکه‌های ماهواره ای منتسب به اهل سنت چه نقشی را ایفا می‌کنند؟

مولوی صالحی: هر رسانه و یا ماهواره و شبکه‌ای که برخلاف اصول وحدت اسلامی و شریعت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وآله وسلم  فعالیت  انجام می دهند ، مربوط  به هرفرقه و گروهی  هم که باشند از نظر ما محکوم هستند.اگر مسلمانان به اهداف تفرقه برانگیز ماهواره‌ها دقت نظر داشته باشند و شبکه‌هایی  که به لحاظ مالی از جاهای خاصی  تامین می گردند را بررسی نمایند آن وقت در پله‌های اصلی‌تر و بالاتر به مراکزی می‌رسند که  منشاء یهودیت دارند.

سوال: کنفرانس‌ها و همایش‌های بین‌المللی که همه ساله با رویکرد تقویت  وحدت میان امت اسلامی برگزار می‌شوند تا چه اندازه‌ای اثر بخش هستند؟

مولوی صالحی: برگزاری هرهمایش  و کنفرانسی چه در سطح داخلی و یا بین المللی مستلزم اجرای مفادی است که در پایان جمع‌بندی و اعلام می‌گردند.اگر ما ادعای وحدت داریم و اگر معتقدیم که باید به عقاید دیگران احترام بگذاریم می‌بایست به  گفته‌هایمان  جامه‌ی عمل  بپوشانیم  و مسلما تنها با حرف و شعار صرف به جایی نخواهیم رسید.وقتی دریک مرکز اسلامی همایش‌های وحدت برگزار می‌کنیم  باید از اهداف آن مراقبت کرده و اجازه ندهیم  یک عده انسان مغرض از طریق جراید و رسانه‌ها  مطالبی را منتشر کنند که خوشایند دشمنان دین اسلام است .

سوال: به عنوان یک مدیر حوزوی فعالیت اهل سنت ایران را ازگذشته و تاکنون چگونه ارزیابی می‌کنید؟

مولوی صالحی: اهل سنت ایران  نسبت به دوره‌های سابق چه از لحاظ فرهنگی و مذهبی  به پیشرفت‌های قابل توجهی دست پیدا کرده‌اند.بحمدالله در این راستا نظام اسلامی و دولت محترم نیز نگاه ویژه ای به فعالیت‌های علما و مدارس اهل سنت دارند.

بدین جهت می‌توان گفت که در پیشرفت امور اهل سنت قدم‌های مثبتی برداشته شده است.لیکن کلیت توجهات بعمل آمده کفایت قضیه را نمی کند.اگر هدف بر این باشد که حوزه‌های علمیه و مراکز اسلامی اهل سنت  به افق‌های مد نظر برسند، لازم است تا مسوولین محترم بیش از این به مطالبات ما رسیدگی نمایند  و در زمینه  تخصیص بودجه  به نحو احسن به  تمامی  جوانب قضیه فکر شود.

تا امروز مسوولین مربوطه از همه برنامه‌های دینی-مذهبی ما در تایباد استقبال بعمل آورده‌اند . چرا که رویکرد ما تقویت وحدت اسلامی،تقریب مذاهب و تمام سفارشاتی است که قرآن کریم،نبی مکرم اسلام،انبیاء و اولیا کرام نسبت به مومنین دارند.

سوال: همان گونه که مطلع هستید معدودی علمای اهل سنت اختلافات‌شان را به فضای مجازی کشانده و به هم مناظره و مجادله می‌کنند که البته  این گونه رفتارها بر روی مخاطبان جوان ما تاثیر منفی می‌گذارید.جهت کمتر شدن این گونه مسائل درجوامع اسلامی چه تدابیری باید اندیشیده شوند؟

مولوی صالحی: در خصوص این جمله پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم که فرموده اند اختلاف امت من باعث پیشرفت  دین و رحمت دین است. بعضی برداشت‌ها سلیقه‌ای و متفاوت بوده و گروهی تصور می‌کنند که این اختلاف‌ها برای انجام مناظره و نزاع هستند.

اما منظور نبی مکرم اسلام از جمله یاد شده این است که اختلافات امت باعث گسترش شاخه‌هایی بشود که پیشرفت و رحمت را به همراه داشته باشد.لذا اگر کسانی که اختلافات‌شان را به داخل فضای مجازی می‌کشانند، مطمئن باشید که به لحاظ فکری و عقیدتی درسطح پایین اجتماع قرار دارند.چون این افراد ندانسته آب به آسیاب دشمن می‌ریزند.اگر ما اختلافات فکری و عقیدتی خود را درفضای مسالمت آمیز با هم‌نشینی و هم فکری حل و فصل کنیم، این مساله رحمت امت الهی را به دنبال خواهد داشت و درغیر این صورت موجب عذاب خواهد شد.

منبع: اساس‌نیوز             خبرنگار: طاهر جانی               

مطالب مرتبط:

امام جمعه: پیروزی انقلاب اسلامی وحدت بین شیعه و سنی را تقویت

دربه‌در اندر پی یک مشت رأی/وعده‌ وعیدهای کاندیداها

هدفمندی یارانه‌ها چه بر سر جیب فقرا آورد

برگزاری همایش توسعه شهرستان ترکمن بر پایه ایده‌های جوانان

نتیجه 2 بر 3 جواهری گنبد مقابل سایپا تهران

یک کشته بر اثر واژگونی خودرو در منطقه مرزی گنبدکاووس

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram