Mansur-Agh01.jpgتورکمن نیوز - منصور آق: "این شوراها باید همه جا باشد و هر جایى خودش اداره کند خودش را. این، هم براى ملت خوب است، هم براى دولت خوب است. دولت نمى‌‏تواند همه جا را خودش تحت نظر بگیرد؛ وقتى محول کرد کار را به خود مردم، مردم در منطق‌ه‏اى که هستند براى خودشان دلسوزتر هستند، بهتر اطلاع دارند به احتیاجات خودشان. اینها یک برنامه هایى است که در دست اجراست."  امام خمینی (ره) (1)  


1- دریافت بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران از مفهوم و واژه شورا در این بیانات ایشان به خوبی نمایان است. ایشان شوراها را به عنوان نمایندگان مستقیم مردم برای "اداره کردن" شهرها و روستاها در نظر داشتند نه فقط برای نظارت !
در "قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور" مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال 1375 نیز دقیقاً نظرات حضرت امام خمینی (ره) مستتر است و در 34 مورد از وظایف تعیین شده برای شوراها، تنها 7 مورد آن نظارتی و 27 مورد آن امور قانون گذاری و اجرایی است از قبیل؛ برنامه ریزی، تنظیم مقررات، تصویب لوایح، بودجه، عوارض، طرح ها و پروژه های عمرانی، فرهنگی، بهداشتی و . . . همکاری با مسئولین، نهادها و سازمان های مملکتی و غیره.
انطباق این مصوبه مجلس با قانون اساسی به تأیید شورای نگهبان رسیده و هیچ مغایرتی با اصول قانون اساسی در آن اعلام نشده است. حال چگونه امروز برخی از نمایندگان مجلس عدم انطباق آن با قانون اساسی را مطرح نموده و مدعی می شوند"با تصویب این طرح جایگاه شوراها به جایگاه قانونی مطابق قانون اساسی نزدیک خواهد شد"؟ (2) اصولا مرجع قانونی تشخیص مغایرت یا انطباق قوانین با اصول قانون اساسی نمایندگان مجلس هستند یا شورای نگهبان؟
2-    در مقدمه طرح پیشنهادی نمایندگان مجلس آمده است: "انتخاب شهرداران توسط شوراها منجر به دخالت در امور اجرایی شده است." شوراها پس از انتخاب شهردار، در امور شهرداری دخالت نمی کنند بلکه بر آن نظارت می کنند، دقیقا همان کاری که مجلس در قبال وزرا و دولت انجام می دهند البته در مقیاسی کوچک تر! اگر این امر دخالت در امور اجرایی است، با بسط این استنباط، می توان گفت نمایندگان نیز دقیقا به هنگام تصویب لوایح پیشنهادی دولت، رأی یا عدم رأی اعتماد به وزرای منتخب رئیس جمهوری یا طرح سئوال و استیضاح آنان، در امور اجرایی دولت و قوه مجریه  به صورت مستقیم دخالت می کنند!
3-    ماده یک طرح خواهان کاهش تعداد اعضای شورای شهر شده و در مقدمه طرح آورده اند؛ "با کاهش تعداد اعضای شورا، ضمن امکان انسجام بیشتر، از هزینه های اضافی که از محل منابع مردم تأمین می شود جلوگیری خواهد شد." این نظرات درست زمانی مطرح می شود که نمایندگان مجلس در حال تصویب طرح افزایش تعداد نمایندگان مجلس از 290 نفر به 310 نفر هستند، آیا این تناقض آشکار در گفتار و رفتار نمایندگان نیست؟ اگر تعداد کم شوراهای شهر "امکان انسجام بیشتر" و "جلوگیری از هزینه های اضافی از محل منابع مردم" می شود آیا تعداد کمتر نمایندگان مجلس چنین نقشی را ایفا نخواهد کرد؟ مگر نه این که  نمایندگان مجلس نیز از "محل منابع مردم" و بیت المال هزینه می کنند، پس چرا ابتدا نگاهی به خود نمی اندازید بعد به دیگران!
4-    در تبصره یک ماده 2 این اصلاحیه پیشنهاد شده که "انتخاب شهرداران در شهرها به پیشنهاد هیأت حل اختلاف و رسیدگی به شکایات شهرستان، تأیید شورای شهر و حکم استاندار ... صورت گیرد." هیأتی که وظیفه اش رسیدگی به اختلافات و شکایات از شوراها و شهرداری ها است. آیا این کار "دخالت در امور اجرایی" شهر توسط مدیران دستگاه های غیر مرتبط به ویژه نماینده مجلس و  رئیس دادگستری نیست؟
5-    جالب تر آن که طراحان این پیشنهاد ترکیب شورای حل اختلاف شهرستان را که مرکب از فرماندار، رئیس دادگستری، یک نفر منتخب شورای حل اختلاف استان و دو نفر از اعضای شورای شهر است، به نفع نمایندگان مجلس و دستگاه های غیر مرتبط با امور شهری تغییر داده اند. در صورت تصویب این طرح، "هیأت حل اختلاف و رسیدگی به شکایات شهرستان به عضویت و ریاست فرماندار، نماینده یا نمایندگان شهرستان در مجلس شورای اسلامی، رئیس دادگستری شهرستان و یک نفر از اعضای شورای تأمین شهرستان به انتخاب آن شورا" خواهد بود. این تغییر دخالت مستقیم در اداره امور اجرایی و با هدف بسط قدرت نمایندگان مجلس نیست؟ آیا در این طرح نیتی جز قدرت طلبی و انحصارگرایی مشاهده می شود؟ طراحان این اصلاحیه در مقدمه طرح بر این نیت خود صحه گذاشته اند: "با تصویب این طرح شوراهای حل اختلاف شهرستان فعال شده و نمایندگان مجلس در این هیأتها نقش پیدا می کنند"!
6-     آیا انتخاب شهردار توسط نمایندگان مجلس که از اعضای قوه مقننه هستند و رسالت قانون گذاری را دارند، یا با نظر رئیس دادگستری که زیر مجموعه قوه قضائیه است نه قوه مجریه؛ دخالت آشکار در اداره امور شهری و یا قوه مجریه نیست؟
مخلص کلام این که در صورت تصویب و تأیید این طرح، شوراها استحاله شده و به شوراهای نمایشی تبدیل خواهند شد نه شوراهایی که مدنظر حضرت امام خمینی (ره)بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بود! این طرح جمهوریت نظام را تضعیف نموده و شهرداری را که نهادی مردمی و غیردولتی محسوب می شود، به نهادی دولتی تبدیل خواهد کرد که مغایر طرح استراتژیک نظام مبنی بر کوچک کردن دولت است!


                                                        گنبدکاووس – منصور آق
                                                      1393/08/03

1-    پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران http://www.jamaran.ir
2-    طرح قانونی دو فوریتی اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران

مطالب مرتبط:

آتش جنگ پ‌ک‌ک و ترکیه شعله­ ور می‌­شود

واکنش کره ای‌ها نسبت به بازی با ایران

رقابت 57 مهندس برای 11 کرسی نظام مهندسی ساختمان گلستان

پیام رئیس جمهوری در نوروز 1395: آیین نوروزی، دوستی و آشتی اس

تاملی بر یک انتصاب در گنبد/ مهماندوست به جای دولو

2 مصدوم و آتش گرفتن پژو در تصادف با پراید در گنبدکاووس

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram