A-G-Radmehr.jpgتورکمن نیوز: متن سخنرانی عبدالغفار رادمهر دبیر کمیته اقوام استان گلستان در نشست نخبگان ترکمن صحرا با یونسی حاوی نکات مهمی است که در ذیل می خوانید: قبل از هرچیز، ورود رئیس جمهور محترم دولت تدبیر و امید، جناب دکتر روحانی و هیآت همراه را به استان گلستان به فال نیک می گیریم و امیدواریم که این سفر سبب خیر و برکت به استان و منطقه گردد که قطعآ این چنین است و خواهد بود.

جای شکر باقی است، بابت سفره ای را که دولت اعتدال برای اقوام و اقلیت ها پهن کرده و این ظرفیت را در خود دیده که می تواند از ظرفیت های اقوام مختلف ایرانی در جهت اعتلای نظام اسلامی بهره کافی ببرد، تا با ایجاد چنین فضایی تعامل بهتر و بیشتری با یکدیگر داشته باشیم .

ما در راستای همسوئی با دولت تدبیر و امید با همکاریهای لازم و بهینه و با استقبال بی نظیری حمایت همه جانبه و حداکثری در انتخابات ریاست جمهوری انجام دادیم .
وحدت و همدلی خود را با نظام و دولت نشان دادیم تا زمینه ای فراهم گردد تا همگی به ساختاری که در حال تکوین و شکل گرفتن به صورت واقعی اش می باشد، افتخار کنیم .
اسلام، وحدت اندیشه و نظر را میان همه انسان ها پدید می آورد . عوامل تفرقه افکن چون طایفه گرایی، نژاد پرستی، امتیازخواهی و تبعیض طلبی را نفی می کند و این اندیشه، زیربنایی را حاکمیت می دهد که همهء انسان ها برادر و برابر هستند و کسی را بر کسی امتیاز و برتری نیست .
مفهوم ملت، متضمن وجود برابری برای کل مردم یک سرزمین است . مردمی که در برابر چشم خدا برابر هستند، لایق آن می شوند که در برابر چشم قانون نیز برابر شوند .امروز وقت آن رسیده است که وعده های واقعی عملی شدن خواسته های مردم را بدهیم، امروز وقت تحقق بخشیدن به عدالت برای همه ی بندگان خداست.
سرنوشت ما با سرنوشت ایران گره خورده است، آرامش و امنیت ما به گونه ای با امنیت، آزادی و استقلال جمهوری اسلامی بستگی دارد . ما واقف به منافع ملی خود هستیم . در روند بدست آوردن جایگاه مشروع خود، ما نمی توانیم این راه را به تنهایی بپیماییم . هر یک از ما بخشی از حقیقت هستیم، برای کامل کردن حقیقت محتاج یکدیگریم .
از حضرت عالی انتظار داریم که مسائل و مشکلات اقوام و اقلیت ها بطور اساسی حل و فصل گردد، تا دولت های آینده مشکلی در این خصوص نداشته باشند و خدای نکرده دوباره مورد چالش قرار نگیرد .
بخش قومیت ها که نقش تعیین کننده در انتخابات دارد، سزاوار آن نیست که برای حل مسائل و مشکلات آنان برخورد امنیتی و سیاسی صورت بگیرد، هر چند اکثر نهادهای حکومتی با این نگاه به حوزه قومیت ها مخالف هستند .
در سال های دوره اصلاحات که طرح گفتگوی تمدن ها، باب همبستگی بین المللی شده بود .

در اینجا این حقیر پیشنهاد می کنم گفتگوی اقوام در سطح ملی صورت بگیرد که می تواند همبستگی و وفاق ملی را تحکیم نماید و با ایجاد فضای جدید مبتنی بر گفتمان و مشارکت همه جانبه آحاد شهروندان در پیشبرد روند اصلاحات اعتدالی دولت تدبیر و امید، که فرصت مناسبی است تا کل مسایل قومیت ها در ایران، مورد بررسی و گفت و گو قرار گرفته و اجحافات و نارسایی های گذشته در زمینه توسعه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در سطح ملی و منطقه گلستان و مناطق ترکمن نشین جبران گردد .

از دولت تدبیر و امید در خواست می گردد که در استان گلستان، ساختار تقسیمات کشوری که در نظام پهلوی شکل گرفته، تغییریابد و نگرشی جدید صورت بگیرد تا قوم ترکمن در مجلس شورای اسلامی نمایندگان واقعی خود را داشته باشند ، تا اثرگذاری اقوام به لحاظ جمعیتی در جامعه رعایت گردد .

بر اساس اصل 64 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، زرتشتیان و کلیمیان هر کدام یک نماینده و مسیحیان آشوری و کلدانی مجموعاً یک نماینده و مسیحیان ارمنی جنوب و شمال، هر کدام یک نماینده برای مجلس شورای اسلامی انتخاب می کنند . (در مجموع 5 نماینده)

اگر به لحاظ ترکیب جمعیتی، مقایسه ای بین نمایندگان فوق الذکر و قوم ترکمن صورت بگیرد، تفاوت ره از کجاست تا به کجا !..
قرار بود پست های کلیدی مدیریتی به اقلیت های قومی و مذهبی سپرده شود . قرار نیست افراد توانمند ترکمن صحرا برای خدمت به ایرانی آباد، آزاد و اسلامی به دیده فراموشی سپرده شوند . قرار نیست که ما فقط در پای صندوق های رای دیده شویم و در ارکان دیگر نظام، نمود و آثاری نداشته باشیم .
قرار بود تدریس زبان اقوام در دستور کار قرار بگیرد و قرار شد بعد از تدوین برنامه های لازم توسط آموزش و پرورش نتیجه اعلام شود، که هنوز هیچ خبری اعلام نشده است، یا من بی خبرم !
حضرت عالی مستحضرید که حق آموزش به زبان مادری در بسیاری از اسناد و معاهدات حقوق بشری مثل منشور زبان مادری، اعلامیه جهانی حقوق زبانی، بند های 3 و 4 ماده 4 اعلامیه حقوق اشخاص متعلق به اقلیت های ملی یا قومی، زبانی و مذهبی، ماده 30 کنوانسیون حقوق کودک، ماده 27 میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مورد تآکید قرار گرفته است .
اجرای کامل اصل 15 قانون اساسی گامی بنیادین در مسایل مربوط به قومیت ها ست که باید اراده ای جدی، قوی و مصمم برای اجرایی شدن آن وجود داشته باشد .
برای به تحقق رساندن اصول معطل ماندهء قانون اساسی، یک سری پیش نیازهای اولیه ایجاد شود که لازمه اش اینست که به مطالبات اقوام توجه ویژه ای بشود تا همه اقوام احساس پیوند بیشتری نسبت به بدنهء ملت ایران داشته باشند .
جناب حاج آقا یونسی ، قرار بود معاونت در امور اقوام و اقلیت ها تشکیل شود، در این خصوص آیا اقدامی صورت گرفته است ؟ آیا زمان آن فرا نرسیده که در این خصوص نهادی در ریاست جمهوری مستقر گردد ؟
حضرت عالی استحضار دارید که فعالین ستاد روحانی در انتخابات ریاست جمهوری مظلومانه فعالیت نمودند، اما محرومانه دارند تحمل می کنند . برای ارزیابی عملکرد دولت تدبیر و امید در حوزه اقوام و اقلیت ها تا کی باید صبر کرد ؟
تا برویانیم عشق ، بذرها افشاندیم
بارها روئیدیم ، بارها پژمردیم
بنابراین، بیاییم چراغ ایران را همگی، با هم روشن نگه داریم .
والسلام _ سپاسگزارم

منبع: اولکامیز

مطالب مرتبط:

برگزاری همایش "زن، خودباوری و ترویج فرهنگ و هنر اسلامی" در گ

کُشتی مجدد شورای شهر و شهردار گنبد/ چه کسی پیروز خواهد شد؟

فصل دوم «شهرزاد» و چشم انتظاری مخاطبان

کار سخت میهمان‌ها/ نگاهی به برگ برنده‌های پیکان و بانک سرمای

« پاراخات‌چیلیغینگ و انسان پرورلیگینگ بلند نوسغاسی»

معاون عمرانی و برنامه‌ریزی فرماندار ویژه گنبد معارفه شد

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram