A M Khojemli02یادداشت- تورکمن نیوز: عرصه‌ی علم و دانش و معرفت عرصه‌ی بسیار وسیع و حساس و ظریف و عمیق می‌باشد که کسب و درک آن به آسانی میسر نیست.

کسب علم و معرفت به جد و جهت و تلاش‌های پیگیر و مستمر و علاقه‌مندی مضائف نیاز دارد که انسان بتواند جرعه‌ای از دریای بی‌کران آن بنوشد مخصوصاً هم این علم متعلق به علوم دینی و مذهبی باشد که با اعتقادات میلیون‌ها انسان سر و کار دارد.

خطای علم‌آموزی یا خطای سطحی آموزی و قشری‌گری در آن عرصه به خطای یادگیری میلیون‌ها انسان منجر خواهد شد که به حقانیت و درستی آن باور و ایمان دارند. علم آموزی حوزه‌های ما چند ایراد اساسی دارد که می‌شود به چند تای آن اشاره کرد.

1: بیشتر روحانیون ما (اهل سنت) با علم روز دنیا آشنایی ندارند با علومی مانند فلسفه و جامعه شناسی  و اقتصاد و امثال آن‌ها در صورتیکه علوم دینی از این‌ها خیلی بی‌نیاز نیست لازم است حداقل با این علوم آشنایی عمومی نه در حد تخصص داشته باشند.

2: خیلی از روحانیون جوان ما که بنده با چند نفر آن‌ها صحبت کردم خیلی با تاریخ اسلام آشنایی ندارند در صورتیکه برای فهم درست دین و تفسیر قرآن و حدیث آشنایی با تاریخ اسلام و حتی ادیان دیگر مانند مسحیت و یهودیت و آشنایی با تاریخ قبل از اسلام و اعراب لازم است که آن‌ها در چه مسیری طی طریق می‌کردند.

حتی آشنایی با محیط جغرافیایی و آب و هوایی آن‌ها در فهم درست اندیشه‌ی دینی تاثیر گذار خواهد بود.

3: یکی از ایرادات روحانیون ما نگرش منفی به دانشمندان و فیلسوفان غربی است که آن‌ها را به چشم دشمن می‌نگرند این خطای فاحش و غیر قابل بخشش است.

انسان باید علم و معرفت را از هر کجا رسید باید با آغوش باز به پذیرد و از آن استقبال بکند چون علم و دانش مرز نمی‌شناسد و آنرا در غنا و پر بار کردن علوم دینی به کار به بندند همچنانکه در قدیم از منطق ارسطو استفاده کرده‌اند، درحال حاضر هم از صنعت و تکنولوژی آن‌ها استفاده می‌کنیم چرا وقتی نوبت به علوم فلسفی و انسانی و اجتماعی آن‌ها رسید آنرا وامی‌زنیم؟!. چرا از علم هرمونتیک آن‌ها که برای فهم درست علوم تاریخی و دینی ابداع شده است  استفاده نکنیم؟!.

4: بنده چند وقت پیش وقتی با یکی از روحانیون محترم صحبت می‌کردم و برای اثبات درستی حرفم به استدلال یکی از فیلسوفان غربی استناد کردم اوبا شنیدن نام فیلسوف غربی ناراحت شد و گفت: مگر خودِ ما دانشمند کم داریم که به حرف آن‌ها استناد می‌کنید؟ او با درستی استدلال او کاری نداشت. تعصب قومی و دینی در کارهای علمی و معرفتی که ما را از علم و دانش دیگران که بسیار حیاتی ولازم است، دور خواهد کرد.

ما به علم و دانش آ‌ن‌ها نیاز داریم نه به خاطر اینکه عیب و ایرادهای آنها را بدانیم بلکه برای کشف عیب و ایرادهای خودمان.

5 : ما هرگز با استانداردهای محلی نمی‌توانیم ادعای جهانشولی بکنیم و به قول بعضی از علما اسلام و ارزش‌های آن را به جهانیان صادر بکنیم. ادعای جهانی و فتح دنیا ارزش‌های جهانشمولی می‌خواهد که مردم دنیا آنرا آزادانه و آگاهانه و داوطلبانه به پذیرند. به نظر می‌رسد که ما هنوز خیلی با آن فاصله داریم. با این وضعیت سطحی و قشری و کم عمق که ما اگر دین مان را در داخل هم حفظ بکنیم شاهکار کرده‌ایم تا چه رسد که آنرا در دنیا اشاعه کنیم. خیلی از روحانیون جوان ما هنوز نمی‌توانند قالب و شکل دین را ازروح و محتوای آن تفکیک بکنند اما بزرگترها را نمی‌دانم در چه وضعیتی هستند؟. خیلی از بزرگان دینی ما فقط با خواندن قرآن و کتاب‌های دینی خودمان می‌خواهند دین را بفهمند، این شدنی نیست مگر اینکه انسان صدها جلد کتاب که در مورد قرآن و حدیث پیامبر نوشته شده است آشنایی نداشته باشند فهم او از دین ناقص خواهد بود و هیچ دلی را نخواهد ربود.

6 :خیلی از روحانیون ما در جلسات تفسیر از سئوال و جواب استقبال نمی‌کنند و جلسات یک طرفه و با صحبت‌های یک طرفه تمام می‌شود. این گونه جلسات معنایش این است که ما بگوییم شما هم گوش کنید.

اگر نقد و انتقاد و سئوال و جواب نباشد عیب و ایرادها کجا مشخص خواهد شد؟ شنوندگان تفسیرها خیال می‌کنند تنها یک تفسیر وجود دارد و تفسیر درست هم همان است.

خیلی از کسانیکه در جلسات تفسیر شرکت می‌کنند اصلاً دنبال دانستن نیستند دنبال ثواب هستند. اگر ما همین طوری پیش برویم و کسی از کسی سئوال نکند و به جای استدلال و قوت دلیل، شخص معیار شود در این بوستان چندان گلی نخواهد رویید. اگر هم بروید بوی خوش آن شامه کسی را نوازش نخواهد کرد.

خبرنگار: امان‌محمد خجملی             انتشار دهنده: آیسن‌ خوشحال

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن،

مطالب مرتبط:

به داده‌های دقيق و مستند نياز داريم

نمره خوب روسها به سردار آزمون + تصویر

ورود بسیج گلستان به اقتصاد مقاومتی با محوریت تولید و اشتغال

افزایش حضور شرکت‌های اماراتی در طرح‌های کلان نفت و گاز ترکمن

بوکسور گنبدی به اردوی تیم ملی دعوت شد

تجهیز ۱۱۰ هکتار از اراضی زراعی به آبیاری قطره‌ای

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram