TurkmensNews yasholiha 6تورکمن نیوز - امان‌محمد خوجملی: در دو انتخابات گذشته شوراها و مجلس دهم نقش یاش‌اولی‌ها در ترکمن‌صحرا بخصوص درشهرستان گنبدکاووس بسیار برجسته بود که آنها توانسته‌اند نمایندگان خود را بر روی کرسی قدرت بنشانند.

تا جایی‌که یاشولی‌های سایر شهرها مانند آق قلا و بندر ترکمن و کلاله با نام‌های مختلف از مرکز ترکمن‌صحرا الهام گرفتند.

می‌شود گفت: یاش‌اولی‌ها در غیاب احزاب سراسری نقش آنها را در منطقه خود بازی می‌کنند و واسطه بین ملت و کاندیداها می‌شوند تا مردم به خاطر اعتماد به آنها به نامزدهای مورد نظر آنها رای بدهند.

اما این اعتماد به مرور زمان مقداری با  رویدادهای مختلف مورد چالش قرار گرفت و خدشه دار شد. یکی از خطاهای بعضی از یاشولی‌های محترم این است که بعد از به قدرت رسیدن نامزدهایشان برای خودشان مطالبه امتیاز دارند که این یک خطای فاحش برای آنها است.

گفته می‌شود یکی برای خود شرکت پیمانکاری از شهرداری گرفته، بدون اینکه کار مهمی بکند سود زیادی بدست می‌آورد، دیگری تبلیغات تلویزیونی در یک میدان بزرگ را برای فرزندش اخذ کرده و دو نفر از یاش‌اولی‌های معروف هم بعد از برگزیده شدن نامزد انتخاباتیشان، در دفتر نماینده منتخب مسئولیت گرفتند که این مسائل شکل بدی به یاش‌اولی‌گری داده است.

البته خودِ ما هم یکی از دوستان خود را می‌خواستیم در دفتر نماینده‌ی گنبد عضو کنیم که نشد. حالا بنده به اشتباه بودن این امر پی بردم چون این کار شائبه منفعت در قِبِل یاش‌اولی‌گری بعضی از اعضای یاش‌اولی‌ها را تقویت می‌کند که می‌تواند اعتماد به یاش‌اولی‌ها را زایل و آن را از بین ببرد.

حال با این اتفاق‌ها ما هر چقدر هم بگوییم یاش‌اولی‌ها دنبال منفعت شخصی خود نیستند دیگر مردم باور نمی‌کنند چون دم خروس از هرجهت عیان است. پس بهتر است یاش‌اولی‌های آینده در کارزار انتخابات شوراها یاش‌اولی‌های منتفع از امتیاز را محترمانه کنار گذاشته و دیگر یاش‌اولی‌های آینده را از هرگونه مطالبه‌گری امتیاز منع کنند چون اعتماد مردم بزرگترین سرمایه یاش‌ولی‌هاست اگر شکسته شود ترمیمش مشکل خواهد بود.

یاش‌اولی‌گری نوعی فداکاری برای ملت است و این با منافع شخصی جور در نمی‌آید.

اگر کسی بخواهد از یاش‌اولی‌گری سکویی برای کسب منفعت شخصی درست کند باید آنرا شناسایی و از جرگه‌ی یاش‌اولی‌گری کنار گذاشت.

اعتقاد من این‌است که یاش‌اولی‌گری غیر از فداکاری برای ملت معنای دیگری ندارد. یاش‌اولی‌گری در صورت موفقیت تنها یک منفت برای افراد و گروه باید داشته باشد، آنهم ارتقاء موقعیت اجتماعی یاش‌اولی‌هاست که باز هم در جهت منافع مردم می‌توانند قوی‌تر قدم بردارند.

این شرط را برای عضویت در شوراها هم می‌شود اضافه کرد هر کس  در مقام شورا قرار گرفت باید کسب منافع شخصی از قبِل شورا را کنار بگذارد و وقت خود را وقف خدمت به مردم کند اگرنه هم اعتماد به شورا از بین خواهد رفت و هم اعتماد به یاش‌اولی‌ها.

امان‌محمد خوجملی

گذری بر نشست‌های یاش‌اولی‌های ترکمن‌صحرا در ادوار گذشته:

تصاویر اتفاقی انتخاب شد

مطالب مرتبط:

نوروز و برپایی 50 جشنواره فرهنگ و اقتصاد روستا در گلستان

افزایش 50 درصدی مشارکت بانوان در ثبت نام انتخابات شوراها در

افتتاح بیش از ۴۸۰۰ واحد مسکن مهر در گلستان

ترکیدگی لوله گاز در گنبدکاووس دو مجروح بر جای گذاشت

سخنان ویژه و مهم رهبر انقلاب در حرم امام(ره) : چالش هزینه دا

رقابت 62 راس اسب در هفته سوم مسابقات اسبدوانی کورس پاییزه گن

دیدگاه‌ها  

0 #1 پاسخ: تحلیلی بر روند یاش‌اولی‌گری در ترکمن‌‌صحرا/یاش‌اولی‌گری با منفعت طلبی مغایرت داردایلیار 1395-05-30 07:43
نوشته خوبی بود
به نظرم باید سازوکاری باید باشد تا اول خود یاش اولی ها انتخاب شوند و سپس تعهدی از ایشان گرفته شود که تضمین کند برای منافع شخصی خود و آَشناهایش به این سمت برگزیده نشده.

حساب بیشتر یاش اولی هایی که از ته دل برای پیشرفت و اتحاد ملت بزرگ تورکمن و ایران زحمت می کشند و هیچ چشم داشتی ندارند کاملا جداست، چون آنان با الله معامله می کنند.
اجرکم عندالله

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram