khojemliتورکمن نیوز- امان محمد خوجملی: گفته می شود دین اسلام دین برتر و آخرین دین بر حق و مقدس دنیاست. اما حاملان آن بیش از افراد ادیان دیگر در حال نابودی و لت و پار کردن یکدیگر هستند. چرا چنین‌اند ممکن است چند دلیل داشته باشد.

اول اینکه هر کس در این کشورها در راس قدرت قرار گیرد خیال ترک آن را ندارند و به انواع و اقسام حیله‌ها متوسل می‌شوند تا آنرا مشروع جلوه دهند. به خاطر همین بیشترین دیکتاتورها در این کشورها استقرار دارند.

شخص حاکم اگر خیرخواه ترین آدم روی زمین هم باشد چون بدون رقابت وکسب اجازه از ملت حکومت می‌کند و مردم قدرت تغییر آنرا ندارند، مردم در دراز مدّت به آن شخص بدبین می‌شوند و نفرت پیدا می‌کنند. همین نفرت‌های انباشته به کینه‌های عمیق تبدیل می‌شوند  و در نهایت در بروز بحران فاجعه ببار می‌آورند یا خود  شخص دیکتاتور می‌تواند سبب سازعامل وعامل بروز  بحران شود. نمونه‌های آن عراق و افغانستان سوریه و یمن و لیبی هستند که در آتش جنگ‌های داخلی و قومی و مذهبی می‌سوزند و تنها چیزی که ارزش ندارد جان انسان‌هاست که دین آنها برای حفظ آن نازل شده است.

دلیل دیگر می‌تواند فرهنگ مطلق گرایی و بر حق دانستن فرقه‌ی خود و باطل دانستن راه و روش و فرق دیگرباشد. هر کس راه و روش  یا دین و مذهب خود را بر حق و آنرا واصل به خداوند بداند، به خود اجازه می‌دهد تا دیگران را به راه درست هدایت کند. اگر طرف مقابل هم به راه و روش چنین اعتقادی داشته باشد وبه حرف آنها گوش نکند می تواند سر آغاز جنگ ویرانگری شود که آن سرش ناپیداست.

جنگ‌های دینی و مذهبی حتی جنگ‌های درون دینی و درون مذهبی یکی از خطرناک‌ترین ویرانگرترین آنها می‌باشد که هر گز به صلح و آشتی نمی‌رسد. اگر هم برسد کینه‌ها و زخم‌های عمیق آن بر جای می‌ماند و بعدها با یک بهانه و یا با یک بحران دیگر فاجعه آغاز و دور باطل تکرار وهمه را به کام  خود می کشد. فقر فرهنگی، بیسوادی، کم‌سوادی، فقر اقتصادی، نبودن فرهنگ گذشت و مدارا، سطحی بودن علم و دانش، اجتماعی نبودن مردم و نبودن جامعه مدنی میان دولت وملت و عدم رشد علوم استدلالی مانند فلسفه و جامعه شناسی در این جوامع را نباید دست کم گرفت.

انسان‌های رشد نکرده و توسعه نیافته به جای گفتگو و تعامل و سازش راه جنگ و درگیری را در پیش می‌گیرند و به جای اینکه مشکل را حل بکنند چند مشکل دیگر به مشکل قبلی می افزایند تا کلاف سردرگم از قبل هم پیچیده تر شود. گفته می‌شود انسانهای پیشرفته و توسعه یافته مسائل پیچیده را ساده می‌کنند ولی انسان‌های رشد نیافته و ساده مسائل ساده را هم پیچیده و مشکل می‌کنند. یک دلیل دیگر می‌تواند این باشد که در این کشورها میان دانشمندان و فیلسوفان و اندیشمندان و متفکران برای حل خشونت گفتگویی صورت نمی‌گیرد تا برای حل آن چاره اندیشی صورت گیرد.

کار تئوریک و نظریه پردازی متعلق به اندیشمندان است که با گفتگوهای دامنه دار و دراز مدت هم زمینه‌های سازش را فراهم و فرهنگ عمومی را برای پذیرش کثرت صرف نظر از حق و باطل بودن آنها مهیا می‌کنند. کشورهایی که فرهنگ کثرت و مدارا را بوجود آورده‌اند آنرا مفت و مجانی بدست نیاوردند بلکه هزاران دانشمند و فیلسوف و متفکر روی آنهاغ ده‌ها سال کار کردند و از یک دریای طوفانی گذشته و به ساحل آرام رسیده‌اند. اینکه انسان‌های دینداری پیدا شوند برای کمک به دین به کمر خود بمب ببندند و دیگر دینداران را بکشند حکایت از عمق باور آن‌ها به راه وروش خود دارد. چون خیال می‌کنند دیگران گمراهند و خودشان بر حق.

آیا پیامبر گرامی اسلام فکرش را می‌کرد یک روزی از امت خود چنین آدهم‌هایی پیدا شوند برای نجات دین به زعم خودشان نماز گزاران را در مسجد خدا بکشند؟ این افراد فرسنگ‌ها از راه و روش معنوی و اخلاقی اسلام بدورند. چون راه گفتگو و تعامل با دیگران را می‌بندند به خطای خود پی نمی‌برند و فکر می‌کنند در راه درست قرار دارند. به قول حکیم عمر خیام که می‌گوید: قومی متفکر اندر ره دین، قومی به گمان افتاده در راه یقین؛ می‌ترسم زآنکه بانگ آید روزی، ای بی خبران راه نه آن است نه این.

برای پیدا کردن راه درست و حقیقت انسان‌های زیادی باید بیندیشند و فکر بکنند هر چه چنین انسان‌های متفکر و اندیشمند زیاد باشند راه رسیدن به آنهم آسانتر و کوتاه‌تر خواهد بود و گرنه در غیاب انسان‌های بلند اندیش و بلند فکر این مشکل همچنان ادامه پیدا خواهد کرد و جامعه روی آرامش را به روی خود نخواهد دید.

با کانال تلگرامی « شبکه خبر» همراه شوید

مطالب مرتبط:

چرا بدیهی‌ترین حقوق شهروندی توسط ابوترابی نقض می‌شود؟

دیدگاه مسلمانان درباره عاشورا و امام حسین (ع)

جنگ بی‌پایان موسیقی

ناقوس جنگ آبی

چرا مردم از سرشماری الکترونیکی استقبال نکردند

مراجعه دولت آمریکا به دیوان عالی برای از سرگیری ممنوعیت ورود

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram