A M Khojemli02تورکمن نیوز - امان محمد خوجملی: چند وقت پیش در مورد یکی از شخصیت‌های محبوب و مشهور و معزز دینی منطقه ترکمن صحرا یادداشتی نوشته  و چند تا سئوال هم در مورد علت و دلایل محبوبیت ایشان مطرح کرده بودم.

بعد از آن واکنش‌های متفاوتی و توام با اعتراض و گلایه از جانب هواداران ایشان مطرح شد و در سایت تورکمن نیوز هم باز تاب داشته و چند کامنت انتقادی هم در آن سایت درج شده است این یادداشت در پاسخ کامنت آن دوستان بزرگوار می‌باشد.
1) چرا دوستان به جای منطق احساسات را به کار می برند. در نوشته ی من نه توهین بود و نه افترا. خب من چندتا سئوال مطرح کرده بودم شما هم بهتر است به آن سئوالات جواب بدهید تا جدال احسن صورت گیرد.
2) یکی از دوستان نوشته بود «بله او مقدس است». خب مقدس است یعنی چه؟ آیا او معصوم است؟ غیر قابل انتقاد می باشد؟ مگر اهل سنت عصمت را به غیر پیامبر هم تعمیم می دهد؟
3) یکی از دوستان گفته بود او «عالم بزرگوار است». خب قبول. او در علوم دینی چند کتاب نوشته است که با استناد به آن بشود قضاوت کرد تا تفاوت و عمق علمش با دیگران مشخص شود.
4) بعضی از دوستان می گویند: او فقیه است بعضی هم می گویند او عارف و صوفی است. عارف و صوفی ها با کتاب و نوشته جات سر کار ندارند؟ مثلاً مثنوی و معنوی مولانا را خودش ننوشته بلکه نوه اش بعد از مرگ مولانا گرد آوری و نوشته است. آیا او صوفی است یا فقیه؟
5) بعضی از هوادران ایشان معتقدند او هزاران نفر طلبه و روحانی را تربیت کرده و تحویل جامعه داده  است آیا این کافی نیست؟ بنده معتقدم نه این به تنهایی کافی نیست شرط لازم است اما شرط کافی نیست. بنده خودم در اطراف گنبد رو حانیون محترمی را می شناسم که آدمهای بسیار خوب و مهربان و متدین و خدا ترس هستند ولی علم لازم را ندارند.هر چه از آنها بپرسی می گویند: ما نمی دانیم بهتر است از بزرگان بپرسید. البته قبول دارم بزرگان بلدند و جواب هم می دهند ولی چرا بدون علم مدرک می دهیم. مثل بعضی از دانشگاههای غیر معتبر خود ما. مانند پزشکانی هستند که مدرک دارند ولی علم طبابت را خوب بلد نیستند معالجه بدست آنها خطرناک است. مانند مهندسینی کشاورزی هستند که علم لازم را برای توسعه کشاوری ندارند به جای توسعه خرابی ببارمی آورند.
6) سئوالم از دوستانیکه فقط به علوم دینی تاکید می کنند این است. مگر در افغانستان طالبان 5 سال حاکم نبودند؟ چطور افغانستان را بنام دین نابود کردند و هنوزهم در حال نابودی هستند.بهتر نیست روحانیون محترم در کنار علوم دین اندکی هم علم سیاست ،اقتصاد، جامعه‌شناسی، روانشناسی، فلسفه و تاریخ بیاموزند تا در اداره امور موفقتر باشند. لااقل به جای آبادانی خرابی ببارنیاورند.

مگر در بیخ گوش خود ما همین کنار خط نو ما بین روستاهای سلاق نوری و باغلی مرامه کسانی را نمی بینیم که درخت انجیر را پرستش می کنند و شب و روز گریه و استغاثه می کنند؟از آن درخت تقاضای کمک می کنند خیال می کنند آن درخت حاجات آنها را برآورده می کند. خب بفرمایید منشا این خرافات کجاست؟ کسیکه شخصیت پرست باشد فردا باغ پرست هم می‌شود. روز به روز این این پدیده در حال شیوع است. آیا از شیوع خرافات بنام دین نگران نیستید؟
7) بعضی از دوستان می‌گویند: بنده ایشان را ندیده‌ام و با آن آشنا نیستم. البته بنده ایشان را دو سه بار در عروسی‌ها دیدم. وقتی دیدم این همه آدم برای دست بوسی صف ایستاده‌اند خودم را کنار کشیدم. من در اصل با همین پدیده مخالفم نه با شخص خاص هر چند محبوب و معزز.
دست‌بوسی مصداق بارز انحطاط و عقب ماندگی است باید با این پدیده بدون رودربایستی مبارزه کرد.

یک شخص می‌تواند در عین محبوبیت و مشهوریت دست‌بوسی را قدغن و به‌جای آن هواداران را به رو بوسی عادت دهد و انسان‌ها را به استقلال، استدلال و معرفت دعوت کند. تا معرفت پرستی جای شخصیت پرستی را بگیرد.

ما نباید اجازه دهیم آدم‌ها بنام دین به گوسفند تبدیل شوند و دنبال شخصیت‌ها بدون تفکر و اندیشه فوج فوج راه بیافتند. اگر چنین شود آن جامعه نابودی خود را امضا کرده است که خداوند چنین روزی نیاورد.

لینک مرتبط به این مطلب:
تحلیلی بر محبوبیت یارمحمد آخوند نظری در میان مسلمانان جهان

 

مطالب مرتبط:

ذینفعان خوشه فرش دستباف استان گلستان، به معاون رئیس جمهور چه

برای سومین بار پرتاب نخستین ماهواره ملی ترکمنستان بار دیگر ب

موانع اجرای راه آهن گرگان-مشهد حل شد/دولت به دنبال جذب سرمای

پیام تسلیت مغربی قوجق به مناسبت درگذشت خواهر بگ‌دوردی سوداگر

آمریکا توئیت تبریک به اصغر فرهادی را حذف کرد

نباید پا را از دایره اخلاق و قانون فراتر بگذاریم/ واکنش به ا

دیدگاه‌ها  

+1 #7 پاسخ: تعصب به جای تفکر !/جوابیه خوجملی به انتقاد مخاطبین تورکمن نیوزصدیقه جاذبی 1395-05-03 20:42
آقای خوجملی من با این نظرات شما کاملا موافقم اما نوشته قبلی شما با عنوان تحلیلی بر محبوبیت یارمحمد آخوند نظری در میان مسلمانان جهاندقبول ندارم.
از نظر محتوا شما درست میفرمایید ولی از نظر اصول نقد درست نقد انجام نشده است. بعضی جاها در مورد ایشان کاملا بی انصافی کرده اید.
البته من اعتقادی به این چیزها ندارم. ببینید نقد شما من را که اعتقادی ندارم شاکی کرده حالا حال آن بنده خداهایی را در یابید که دستش را میبوسند.
خوشحال میشوم رودرو بنشینیم و راجع به این مساله بحث کنیم. موفق باشید
+3 #6 پاسخ: تعصب به جای تفکر !/جوابیه خوجملی به انتقاد مخاطبین تورکمن نیوزمهمان 1395-04-22 16:57
آقای خوجملی دستت دردنکنه گل گفتی
+1 #5 پاسخ: تعصب به جای تفکر !/جوابیه خوجملی به انتقاد مخاطبین تورکمن نیوزt 1395-04-20 19:18
آقای خوجملی ، شما یک گزارشگر شناخته شده هستید ، پیشنهاد ما این است که خودتان همین پنجشنبه یا جمعه بروید حضورا از دو سه نفری از آن برادران سیستانی بپرسید آیا از درخت انجیر استغاثه می کنند ؟؟ و در صورتی که پاسخ شان مثبت بود بپرسید مگر درخت انجیر استغاثه ی شما را درک می کند ؟؟ آقای خوجملی از نظر شما مولانای نامدار یک عارف شناخته شده است مولانا می فرماید : گر تو خواهی همنشینی با خدا / رو نشین تو در حضور اولیا ، سوال : منظور از این بیت چیست و اولیا چه کسانی اند همان انبیا یا اولیا اشخاص عادی اند ؟!
+1 #4 پاسخ به چند کامنتامان محمد خوجملی 1395-04-19 18:16
با عرض سلام به دوستان.
اثبات آن خیلی راحت است شما هم می‌توانید روزهای پنج شنبه و جمعه به آنجا مراجعه کنید که برادران سیستانی ما چگونه از درخت کمک می خواهند.
آدرسش هم توی مقاله است.بعد هم بهتر است پیامبران خدا را با افرادعادی هر چند محبوب و معزز مقایسه نکنیم. عبادت و پرستش مخصوص خداوند است پیامبران خدا هم واسطه ای برای شناساندن خداوند بوده اند. خداوند به پیامبر گرامی اسلام می گوید تو فقط ابلاغ کننده و تذکردهنده هستی تو به آنها مسلط نیستی.
+2 #3 پاسخ: تعصب به جای تفکر !/جوابیه خوجملی به انتقاد مخاطبین تورکمن نیوزt 1395-04-18 23:27
آقای خوجملی آیا می تونید گزارشی محکمه پسند از ادعای تان مبنی بر درخواست کمک از درخت انجیر ارایه دهید ؟ آیا شما می دانید عبادت و‌پرستش از دیدگاه شریعت چه تعریفی دارد ؟ سجده به حضرت آدم و حضرت یوسف پرستش شخصیت ها است ؟
+1 #2 پاسخ: تعصب به جای تفکر !/جوابیه خوجملی به انتقاد مخاطبین تورکمن نیوزt 1395-04-18 23:18
دستاویزی گران در استحباب بوسیدن دست بزرگان

http://www.erfanabad.org/fa/modules/news/article.php?storyid=574
+2 #1 نظر به نوشتهامین 1395-04-18 16:47
کاملا درست است و موافقم با تمام گفته های شما

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram