Atabai Porghazi یادداشت-تورکمن‌نیوز- خبر گم شدن دونوجوان گنبدی حدود ده روز پیش افکاری عمومی را بسیار نگران و ملتهب کرده بود که مبادا اتفاق بدی برای این نوجوانان عزیز افتاده باشد. در نهایت در بهت و حیرت اعلام شد که آن جوانان کشته شده‌اند و جسدشان پیدا شده است.

 

این خبر برای همه بسیار دردناک و شوک‌آور بود. مردم و افکار عمومی در نهایت ناباوری مجبور بودند باور کنند که چنین چیزی اتفاق افتاده است. چه چیزی سبب شده است عامل یا عاملان بتوانند به چنین عمل فجیعی دست بزنند؟ گویا اعترافات اولیه نشان می‌دهد قاتل یا قاتلان دنبال انتقام‌جویی بوده‌اند. به نظر می‌رسد در یکی دو سال گذشته قتل و جنایت و خودکشی و قتل خانوادگی و قتل کودکان وآدم ربایی و مخصوصاً ربودن کودکان بیشتر شده است. اگر آمار چند سال گذشته از سوی مسئولان منتشر شود بهتر می‌شود قضاوت کرد.

 در خصوص قتل ناجوان مردانه‌ی این نوجوانان اظهار نظرهای زیادی از طرف شهروندان گنبدی ابراز شده است برخی خواستار اشد مجازات به عاملان این حادثه شدند، برخی تسریع مجازات را خواستار شدند، برخی گفته اند جانیان باید در ملاء عام مجازت شوند و.... اما این مجازات‌ها چندان مشکلی را حل نمی‌کند. باید بررسی کرد چرا چنین حوادثی سال به سال بیشتر می‌شود؟ چرا زمینه‌های پیدایش جُرم بیشتر شده است؟ چرا افراد به راحتی دست به اسلحه می برند؟ چرا برادربه برادر رحم نمی‌کند؟ چرا برادر از برادر نفرت دارد؟ چرا بعضی اختلافات کوچک و پیش پا افتاده حل آن به بیست سال طول می‌کشد؟ چرا بعد از حل اختلاف بازبا هم آشتی نمی‌کنند کینه و کدورت را به دور نمی‌ریزند؟چرا خیلی از آدمها عصبانی هستند از فرط عصبانیت نمی‌توانند با هم صحبت بکنند؟ چه چیزی فضای اجتماعی را خصومت‌آمیز کرده است؟ چرا اخلاق در جامعه ما حکم کیمیا را دارد؟

 قتل جنایت در همه‌ی کشورها وجود دارد اما مهم میزان آن است که از حد متعارف عبور نکند اما می‌دانیم میزان خود‌کشی در ایران صد برابر استاندارد جهانی است. باید با برنامه‌ریزهای بلند مدت باید کاری کرد فضای اجتماعی از خصومت بیرون بیاید. بخشش و دوستی به جامعه بازگردد ما به یک کشوری تبدیل شدیم که ارزشهای انسانی و فرهنگی خودمان را نتوانستیم به جوانانمان  منتقل بکنیم. ما کشوری هستیم که ازهشتاد میلیون نفر جمعیت آن، 15 میلیون پرونده در دادگاه دارند در هر پرونده هم سه نفر درگیر باشند می‌شود 45 میلیون نفر در کشوریکه نصف جمعیت آن با هم اختلاف و دعوا داشته باشند اینگونه مشکلات یعنی افزایش قتل و جنایت خیلی غیر طبیعی نسیت. ما از اساس مشکل داریم اخلاق و معنویت و عدالت و صداقت در جامعه‌ی ما کم‌یاب شده است.

حالا چرا چنین شدیم؟ برای آن می‌شود چند علت را تصور کرد.
1 – بیشترین اختلافات بین برادران و خواهران بعد از فوت پدر یا مادربر سر تقسیم ارث بوجود می‌آید. چون خیلی از برادران حق خواهر را که نصف برادر می‌باشد به رسمیت نمی شناسند. اگر خواهر حق خود را در چارچوب قانون و عرف و شریعت بگیرد از آن دلگیر و ناراحت می شود. خواهر خوب است اگر حقش را به برادرش ببخشد. گاهی اوقات هم دعوا قبل از فوت پدر در بستر بیماری اتفاق می افتد که پدر بیشتر به خاطر آن فوت می‌کند.
2 -  بیشترین مشکل در تربیت فرزندان است که بیشتراینگونه به بار آمدیم که خود را حق و دیگران را باطل می دانیم. ما عادت نکردیم که دیگران هم مثل ما می توانند حق داشته باشند. چون ما فقط اسم اخلاق را شنیدیم ولی از کیفیت و حکم اخلاق خبر نداریم. این را می شود در چهار راه‌ها دید که همه می‌خواهیم جلوتر از دیگران عبور بکنیم و با دیگران که مثل خودماست کاری نداریم. اوج شتاب و عجله را می‌شود در آنجا دید.

3 – اکثر افراد با فرهنگ مادی بزرگ می‌شوند و خوشبختی را تنها درثروت و مال و ملک می‌دانند و برای رسیدن به آنهم عجله و شتاب دارند و می‌خواهند ره صد ساله را یک شبه به پیمایند و چنین افرادی هم خود گرفتار می‌شوند و هم دیگران را هم گرفتار می‌کنند.

4 – الگوی جوانان ما افراد فکری مانند دانشمندان و فیلسوفان یا حداقل سیاستمداران نیستند. الگوی بیشترآنها فوتبالیستها و هنر پیشگان سینما هستند این هنرمندان هم بیشتر به جای اینکه عقل و فکرواندیشه ی  جوانان را حرکت دهند بیشتر دست و پای آنها را حرکت می دهند. یا ثروت و درآمد این هنرمندان به چشمشان دیده می شود.

5 – خیلی‌ها هم معتقدند یکی از مشکلات ما ناشی از عدم رشد علوم انسانی و اجتماعی در جامعه می‌باشد. افراد فنی و میکانیکی و دگم به بار می‌آیند و در تشخیص خوب و بد مشکل دارند. اگر جامعه چنین ویژگی‌هایی داشته باشد مشکل اجتماعیش هم بیشتر خواهد بود. به هر حال افزایش جرم و جنایت بدون زمینه نیست باید زمینه‌های آن را کاوید و با تشخیص علتها برای کاهش آن تلاش کرد.

 امان محمد خوجملی

گروه خبری : تورکمن‌نیوز

https://telegram.me/TurkmensNews

 

مطالب مرتبط:

اهدای سکه بهار آزادی به دو بازیکن نوجوان والیبال گنبد توسط ش

قتل مرد دلار فروش/ متهمان: با میله آهنی کتکش زدیم، با طناب خ

جوش سر نشانه چیست؟

بازگشت دو بانوی گمشده آق‌قلایی به آغوش خانواده

بانوی ملی پوش گنبدی قهرمان مسابقات جایزه بزرگ دو و میدانی شد

مادر دو فرزند در روستای قارا گؤل شهرستان مراوه تپه خودکشی کر

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner ArzanSara

Banner001

Irandokht

Berenj Jahed

bamdad3

English Lerner

Type Daneshjoei2

 Amlak istanbul

 

NewsGonbad Log

 

Kanal Telgeram