Mojtaba Lashkar Bloki 1 18 Tیادداشت-تورکمن‌نیوز- به بهانه روز 18 تیر ماه که از سال 1392 بر طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در تقویم رسمی کشور به نام ((روز ادبیات کودک و نوجوان)) نامگذاری گردید , به معرفی مختصری از ادبیات کودک و نوجوان و نقش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در رشد و بالندگی این قشر بپردازیم.

ادبیات که خود از جمع ادب می‌آید به گونه‌ای از کلام گفته می‌شود که از حد سخنان عادی بهتر و والاتر باشد و آن نیز خود به 2 گونه تقسیم می‌شود :
الف : شعر ؛ یعنی سروده یا چکامه , سخنی موزون و خیال‌انگیز که دارای قافیه باشد و  یا حداقل صنایع و آرایه‌های ادبی همچون , تشبیه , مراعات نظیر , استعاره و ... در آن بکار رفته باشد .
ب : نثر ؛ یعنی نوشتاری که به رقم عدم دارا بودن ساختار خاص و پیچیده‌ای به شکل زیبا نوشته می‌گردد .
در نوشته‌های ادبی سعی می‌گردد پیامی به مخاطب رسانده گردد یا مفهومی را به او القاء نمایند که بر همین اساس  به 4 شکل ؛ حماسی – غنایی – نمایشی – تعلیمی تقسیم می‌گردد .
در همین حین بزرگسالان متوجه شدند که کودک و نوجوان به سبب گنجایش‌های شناختی و ویژگی‌های رشدی خود آمادگی پذیرش متن‌های سنگین را ندارند و به متن‌هایی نیاز دارند که متناسب با سن و سال خودشان باشد , لذا گونه‌ای از ادبیات را به نام ادبیات کودک و نوجوان مطرح نمودند .
همانگونه که مادران و مادربزرگان برای آرام نمودن و خواباندن کودک خود از شعر , متن‌های آهنگین و لالایی‌ها بهره می‌بردند که در ایران به علت وجود اقوام مختلف به شکل گویش‌های متفاومتی در هر قوم بیان می‌گردد ؛ صاحبان نظر در این حوزه دریافتند کودکان به متن‌های آهنگین و کوتاه توجه و واکنش نشان می‌دهند که هر چه سن آنان بیشتر گردد کم کم می‌توانند داستان‌های کوتاه که متناسب سن آنان باشد را گوش فرا گیرند .
ادبیات کودک و نوجوان سعی کرده با سطح سواد و درک مخاطب خود هماهنگ باشد و از متن‌های ساده شروع و آرام آرام زمانی که این کودک ظرف ذهنی خود را با مطالعه بالا برد و سوادش بیشتر گردید به داستان کوتاه , داستانک , رمان کوتاه و رمان بلند روی آورد و بدون آنکه کودک و نوجوان از مطالعه و کتاب خسته و زده گردند به مطالعه آنان بپردازند .(برای این مهم نقش هدایتگری مربی بسیار پر اهمیت می‌باشد‌.)
این نکته قابل بیان نمودن است که داستان‌ها و رمان‌های مورد علاقه این قشر (بر طبق بررسی‌های مربیان کانون پرورش فکری) فانتزی , علمی و تخیلی می‌باشد , اما اگر داستان یا رمانی باشد که احساسات واقع گرایانه زیستی یا اجتماعی نوجوانان را در خود گنجانده باشد , برای آنان جالب و قابل مطالعه می‌باشد.
معمولاً کودکان و نوجوانان در ابتدای راه نویسندگی به مکتوب نمودن خاطرات خود روی می‌آورد که این کار می‌تواند برای آنان لذت‌بخش بوده و بدون فشار بسیار به ذهن خود و گرفتن ایده و تخیل فراوان تجربه نوشتن را درک نمایند , چرا که او در حال نوشتن گذشته قریب خود , چیزی که تجربه کرده است می‌باشد .
جدا از این بحث، از منظر روانشناسی برای تخلیه افکار و خاطرات منفی یا آزار دهنده می‌توان آنان نوشت و دور ریخت , لذا می‌توان گفت بخشی از رضایت خاطری که کودکان و نوجوانان از این امر دارند نشأت گرفته از این موضوع می‌باشد , همچنین است افکار محرمانه خود که با فرد دیگری نمی‌توانند بازگو نمایند را بنویسند و ذهن خود را سبک کنند .
اما چه در حوزه کودک و نوجوان و چه در حوزه بزرگسالان هنگامی می‌توانیم متن خوبی بنویسیم که چندین برابر آن مطالعه داشته باشیم و سپس تکنیک‌های نگارش مطلوب را فراگیریم .
هنگامی که ما مطالعه کتاب‌های مختلف را انجام می‌دهیم در واقع هم بر علم خود می‌افزاییم , هم الهام از آنان خصوصاً در داستان و رمان‌نویسی می‌گیریم و هم با چگونه نوشتن ؛ چطور شروع کنیم , به چه نکاتی بپردازیم و چگونه داستان را به پایان ببریم آشنا می‌گردیم .
لذا باید به این نکات توجه کنیم که :
نباید از نوشتن هراسی داشته باشیم
نباید از بازنویسی هراسی داشته باشیم
نباید انتظاری داشته باشیم  مطلبی که بار اول می‌نویسیم یک متن ادبی خوبی باشد .
باید بارها و بارها بنویسیم , دوباره بنویسیم تا یک متن ادبی قابل ارائه گردد .
نباید از مورد نقد قرار گرفتن متن ادبی خود هراسی داشته باشیم , اینکار به تقویت ما در نگارش کمک می‌کند .
در حوزه کودک بار سنگین آشنا نمودن آنان با کتاب و جادوی آن بر دوش بزرگسالان می‌باشد .
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از سال 1344 فعالیت خود را آغاز نمود و پس از انقلاب اسلامی سال 1357 با نگرشی نو بر گرفته از اهداف و ارزش‌های انقلاب اسلامی به فعالیت خود ادامه داد .
این سازمان که به طور اختصاصی در حوزه کودک و نوجوانان فعالیت می‌نماید دارای کتابخانه تخصصی این حوزه , با تفکیک کتاب‌های کودک از کتاب‌های نوجوان می‌باشد و کار کشف و پرورش استعداد‌های اعضاء خود با ارائه فعالیت‌های مختلف که در 5 چهارچوب ؛ فرهنگی , هنری , ادبی , علمی و مذهبی با محوریت کتاب و کتابخانی به مخاطبین خود که همان قشرکودک و نوجوان که آینده سازان ایران عزیز می‌باشد ارائه داده و کارهای فرایند محوری که نتایج این فرهنگسازی را بتوان به طور محسوس در این قشر سپس در خانواده‌ها و در نهایت در جامعه مشاهده نمود .
کانون پرورش فکری این وظیفه سترگ را از طریق مربیان متعهد و متخصص خود در غالب مربیان فرهنگی , مربیان هنری و مربیان ادبی به طور کاملاً تخصصی وارد هر یک از این حوزه‌ها و کار با اعضاء مراکز کانون انجام می‌دهد .
تجربه 52 ساله کانون پرورش فکری نشان می‌دهد که عموم کودکان و نوجوانان مخاطب کانون پس از کشف استعداد و پرورش آن تغییرات شگرفتی در آنان به وجود می‌آید و به رشد و بالندگی با کمک مربیان خود می‌رسند.
برگزاری کارگاه‌های ادبی , شاهنامه‌خوانی , منقبت خوانی , نقد کتاب , کارگاه نویسندگی , نشست ادبی , برنامه‌های دوپنجره  و... در مراکز کانون پرورش فکری توسط مربیا آن به پرورش نویسندگانی در این حوزه از اعضاء خود می‌پردازند .
کانون پرورش فکری با دارا بودن انتشارات و فروشگاه‌های عرضه کتاب و محصولات فرهنگی , در چاپ و انتشار این آثار به اعضاء خود کمک می‌کند .
همچنین در راستای تخصصی نمودن مراکز خود و بارز نمودن فعالیت خاصی از مجموعه فعالیت‌های چهل و دو گانه  بر طبق شرایط مرکز و تخصص مربیان و دارا بودن انجمن‌های مختلف , در بحث ادبی نیز ما شاهد مراکز تخصصی ادبی در استان‌های مختلف می‌باشیم که در کنار فعالیت‌های دیگر در بحث ادبی و پرورش نخبگان این حوزه به شکل کاملاً تخصصی وارد شده و آموزش اعضاء را به عهده می‌گیرد.
در پایان لازم است توجه همگان را به این نکته جلب کنم که :
کشور عزیز ما ایران نیاز به نویسندگان زیادی برای مخاطبین هر قشر خصوصاً قشر کودک و نوجوان است تا بتواند انتقال فرهنگ خود را به نسل‌های آینده دهد , بتواند مشاهیر خود را با زبان داستان بیان کنند , شخصیت‌های افسانه‌های ایرانی داستان‌های کهن خود را به کودک و نوجوان امروز و فردای کشور معرفی کنند .
اما علی‌رغم  تمام تلاش‌های کانون پرورش فکری و دیگر فعالین این حوزه ما شاهد افزایش ترجمه آثار خارجی و کاهش نوشتن داستان‌های ایرانی در جامعه می‌باشیم و اگر این سیر همین گونه ادامه یابد , دور از انتظار نیست در آینده نزدیک فرزند ایران زمین با مشاهیر , شخصیت‌ها و افسانه‌های بومی خود آشنا نبوده و شخصیت‌های بیگانگان را بشناسد و بجای فرهنگ ایرانی – اسلامی فرهنگ خارجی در او نهادینه گردد .
لذا خواهان توجه همگان به این حوزه و سازمان کانون پرورش فکری محوری‌ترین دستگاه در حوزه کودک و نوجوان هستیم .

و من الله توفیق

مجتبی لشکربلوکی – پژوهشگر و مربی کانون پرورش فکری

مطالب مرتبط:

تصادفات در گلستان جان 35 موتورسوار و عابر پیاده را گرفت

حمایت رهبری و مجلس از دولت دوازدهم درتاریخ انقلاب اسلامی کم

آخرین تلاش فدراسیون برای تغییر زمان بازی تیم ملی در تاسوعا/

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان گلستان معرفی شد

هفته بیست و یکم کورس اسبدوانی پاییزه گنبدکاووس برگزار شد

استاندار گلستان: تعالیم معلمان جامعه ای فرهیخته و دانش محور

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram