Eslahatیادداشت - تورکمن‌نیوز -  هر نظام سیاسی را یک آفت تهدید می‌کند و هر انقلابی را یا محافظه کاری یا تندروی یا ناکارآمدی یا فساد.

اصلاحات برای این است که پس ازمدتی شور و احساسات و هیجانات اولیه انقلاب فروکش می کندانقلاب به نظام تبدیل می‌شود همه چیز نظم پیدا بکند. نظام اگرعیب وایراد پیدا کرد طبیعی هم هست که به مرور زمان چنین شود واهداف و آرمانهای انقلاب و انتظارات مردم برآورده نشود، میکانیسمهای ترمیمی مانند اصلاحات بوجود بیاید که اهداف و نیازهای مردم را در نظر گرفته و دنبال تحقق آن از راههای قانونی و مسالمت آمیز باشد.اصلاحات برای این است که جامعه با انباشت مطالبات و با برآورده نشدن خواسته های به حق مردم با انفجاروانقلاب روبرو نشود که همه ی ساختارها و زیر ساختها را خراب و ویران بکند.
کار اصلاح طلبان در طی بیست سال اخیرمذاکره و تعامل با مقامات محافظه کار و بالا دست حکومت بوده است که آنها را به تغییرات قانونی و حداقلی راضی نمایند.در طی بیست سال تغییرات زیادی هم بوجود آمده است اما این تغییرات همه از روی رضایت خاطر مسئولان نبوده بلکه شتاب تحولات سریع جامعه باعث آن شده است. گسترش رسانه های همگانی مانند رادیو و تلویزیون واینترنت وماهواره و تلگرام و فضای مجازی هم به آن کمک کرده است.هزینه های زیادی هم برای مبارزه با آنها صرف شده و هنوز هم می شود ولی نتیجه ای نداده است. استراتژی اصلاح طلبان و اعتدالگرایان برای رسیدن به اهدافشان در بلند مدت بصورت مسالمت آمیز و تدریجی و قانونی و دموکراتیک می باشد. اما دراین راه طولانی راضی کردن مردم سخت و امیدوار نگه داشتن آنها مشکل است.
گاهی اوقات هم عقب نشینیهای پی در پی اصلاح طلبان و اعتدالگرایان جهت تعامل و همکاری با محافظه کاران جهت حد اقل تغییرات باعث رادیکالیزه شدن جامعه و جوانان و دانشجویان می شود که باعث کنده شدن آنها در مقطعی در سا لهای اخیر از راس اصلاحات شده است. اما حکومت یکدست اصولگرایان در دوران احمدینژاد خیلی از جوانان و دانشجویان و گروههای رادیکال اصلاحات را سر عقل آورد تا زمانیکه دموکراسی در ایران دموکراسی نهادینه نشده و خطر بازگشت استبداد ازبین نرفته است نباید تک روی کنند. یکی از خطراتیکه ممکن است روش اصلاحات را تهدید کند و باعث نارضایتی مردم شود بوجود آمدن افراد رانتخوار در درون اصلاح طلبان است. اصلاح طلبان هم بنا به ملاحظاتی توان برخورد با آنان را نداشته باشند و نتوانند آنها را از خود دوربکنند اعتماد به اصلاح طلبان هم خدشه دار خواهد شد. آن موقع معلوم نیست این نارضایتی و عدم تحقق مطالبات تغییر خواهانه ی مردم و جوانان سراز کجا دربیاورد. 12/4/1396 .
 امان محمد خوجملی

مطالب مرتبط:

مسدود بودن دو راه روستایی گلستان

موافقت نماینده مردم گنبدکاووس با وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی

مشارکت مردمی تنها راه حفاظت از منابع طبیعی است

بیش از 7 هزار زائر گلستانی در راه کربلا

راه یابی گلستان و خراسان شمالی به دیدار نهایی کشتی آزاد گروه

مسدود شدن راه شش روستای شهرستان آزادشهر به علت بارش برف شدید

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner ArzanSara

Banner001

Irandokht

Berenj Jahed

bamdad3

English Lerner

Type Daneshjoei2

 Amlak istanbul

 

NewsGonbad Log

 

Kanal Telgeram