EslahTalaban 1 10 Khیادداشت-تورکمن‌نیوز- عبور از معیار مذهب و قومیت و رسیدن به تفکر مدرن و دموکراتیک و اصلاح طلبانه، کار آسانی نیست.

چون  پر کردن این خندق عمیق و تاریخی مستلزم جهد و جهاد تاریخی و کار عمیق فکری و دراز مدت فرهنگی است و در کوتاه مدت حتی شروع آن هم مورد سئوال قرار می‌گیرد.درک و دریافت آن هم کار هر کس نیست و علیرغم ادعای درک آن سخن‌های ناپخته‌ای از زبان طرفداران خودِ ما جاری می‌شود که نشانه‌های درک ابتدایی آن‌هاست.
دریافت، درک، هضم، اقدام، انتشار،توجیه و فرهنگ سازی مراحل مختلف این کار عظیم فرهنگی است که خیلی‌ها علیرغم ادعاهای پرطمطراق در مراحل مقدماتی آن هستند.

با این مقدمه می‌خواستم عرض کنم لیست ایده‌آل ما در شورای اصلاح طلبان گنبدکاووس برای معرفی نامزد شوراها سه ترکمن و سه فارس و یک سیستانی با ترکیبی از زنان و مردان اصلاح‌ طلب بود. اما دوستان اصلاح‌ طلب ترکمن به جز یک نفر حاضر نبودند نام اصلاح ‌طلبی را در لیست اصلاح‌ طلبان با خود یدک بکشند. اما وضعیت در طرف برادران فارس بهتر و بیشتر بود.
قرار بود سه فارس و یک ترکمن به عنوان لیست اصلاح طلبان گنبدکاووس منتشر شود و جای سه ترکمن دیگر خالی بماند اما این کاربا تلاش‌های فراوان دوستان ما به خصوص تلاش‌های شبانه روزی دکتر شیخی رییس شورای اصلاح طلبان گنبدکاووس، با تک روی وناهماهنگی و بی‌تجربگی برخی دوستان تازه وارد ناکام ماند و لیستی از جانب اصلاح طلبان برای شورای شهر گنبدکاووس منتشرنشد.

آن لیستی که بنام جمعی از اصلاح طلبان گنبدکاووس در فضای مجازی منتشر و در گروه‌های تلگرامی قرار گرفت کار انفرادی برخی از دوستان بود. نه دکتر شیخی، به عنوان رئیس شورا از آن خبرداشتند نه من(امان محمد خوجملی) به عنوان نایب رئیس اول شورا. بعضی از دوستان پیامک  شخصی بنده را که به بعضی از افراد فامیل فرستاده شده بود، آنرا با اصلاحاتی جزئی بنام بنده و خودش و جمعی از اصلاح طلبان منتشر کرده بودند که اصلاً کاردرست و مورد تایید ما نبود.
ما از اول هم می‌دانستیم که کار ما با این ترکیب و با این شکل و شمایل با موفقیت همراه نخواهد بود.بارها هم در جمع خصوصی دوستان یاد آوری شدیم که فعلاً دنبال نتیجه نیستیم.
ولی  می‌خواستیم علیرغم نتیجه‌ی نامطلوب آن این راه جدید را برای مردم نشان دهیم که راه دیگری هم برای اندیشیدن و تصمیم گرفتن وجود دارد که نباید از آن غافل بود.

اما بعضی از دوستان با دیدن نتیجه انتخابات ما را خائن به راه و روش و مرام اصلاح طلبی در یک گروه تلگرامی متهم کرده‌اند و نام چند نفر را هم ذکر کردند تا ادعایشان بدون مصداق نباشد.

باید در جواب این دوستان گفت: حالا نمی‌گویم خیانت، بلکه اشتباه کار آنهایی است که علیرغم دانستن نتایج خطرناک گسترش شکاف‌های قومی و مذهبی به کوره‌ی آن می‌دمند و برای کاهش آن قدمی بر نمی‌دارند و با غرق شدن در نتایج انتخابات و با مبنا قرار دادن نتایج کوتاه مدت، راه و روش درست را قربانی آن نتیجه می‌کنند. معلوم نیست این نتایج بعداً بتواند آن شکاف‌ها را پر نماید.
دوستانی که دیگر نامزدها رابه تعهد شکنی و خیانت به گروه یاشولی‌ها متهم می‌کنند و فیلم آنرا در رسانه‌های همگانی پخش می‌کنند چراخود به اساسنامه و مرامنامه‌ی حزبی خود عمل نمی‌کنند.؟ آیا به ما هم اجازه می‌دهند امضای شما را به عنوان کسی که به تعهد حزبی‌اش پایبند نیست در معرض عمومی به نمایش بگذاریم؟ آیا اساسنامه حزب شما اجازه می‌دهد معیاردرانتخابات، فقط قومی باشد نه اصلاح طلبانه؟
تعهد شکنی از جانب هر کس باشد بد است چه حزبی و چه غیر حزبی. یک مورد مهم دیگری هم در انتخابات دوره دهم مجلس درمرحله دوم آق قلا رخ داد. که به هیچ عنوان از یک فرد اصلاح طلب قابل پذیرش نیست.
نمی‌دانم  اسم این یک بام و دوهوا برای یک اصلاح طلب مشهور، با سابقه و با هویت را باید چه گذاشت؟!! راه و هویت را کسانی گم می‌کنند که بدون چارچوب و گفتمان دنبال نتیجه هستند یا نتیجه را بر راه  و روش و گفتمان ترجیح می‌دهند.
تعصبات کور قومی و مذهبی در سایه جهل و نادانی افراد می‌تواند دوام بیاورد و به محض شکوفا شدن عقل و فکر و ذهن انسانها جای خود را به معیارهای علم و دانش و تفکر و انسانیت خواهد داد. رای آوری نامزدهای یاشولی‌ها به خاطر قداست یاشولی‌ها نیست بلکه گستره‌ی وسیع و دربرگیری بیشتر آن است و گرنه عرصه‌ی سیاست و قدرت آنقدر اسیدیته دارد که برای کسی قداست نمی‌گذارد.


امان محمد خوجملی

مطالب مرتبط:

حاشیه مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی در آق‌قامیش/گزارش تصویری

افزایش 280 درصدی کشفیات موادمخدر در شهرستان گنبدکاووس

راه‌اندازی مرکز دفع زباله‌های صنعتی در استان گلستان

دستگیری کلاهبردار به جعل ۴۰ فقره مجوز انشعاب گاز و آب در گرگ

مراسم تشییع پیکر 9 تن از جانباختگان منا امروز بعد از نماز ظه

برپایی نمایشگاه دستاوردهای سلامت در گنبدکاووس

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram