Plasko Bohran 5گزارش ویژه - تورکمن‌نیوز: بدون شک آتش‌سوزی یکی از مؤلفه‌های مهم بحران در شهرستان‌ها است و اهتمام به این موضوع مهم یکی از وظایف اصلی مدیریت ستاد بحران است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اخبار ترکمن، خوشبختانه در شهر گنبد کاووس که بزرگترین شهر گلستان و دومین شهر مهم استان است تاکنون وقایع و حوادث بحرانی حداقل در چند دهه اخیر رخ نداده است و خدارا شاکریم. اما آیا اینکه تاکنون رخدادی پیش نیامده وظایف ستاد بحران شهرستان را از خیلی مولفه‌های ایمنی در سطح شهر سبک می‌کند و نباید برای هرگونه بحرانی مدیریت و آمادگی داشته باشند.

حادثه ناگوار پلاسکو که در آن بسیاری از هموطنانمان همچنین امدادگران و آتشنشانان ایثارگر به شهادت رسیدند نمونه‌ای از آن است که مسئولین باید احساس خطر کنند و ستاد بحران شهرها همیشه آمادگی لازم را داشته باشند.

در ادامه گزارشی را از طرف یک آتش‌نشان دلسوز برای تورکمن‌نیوز ارسال شده میخوانید که حاکی از معدود مسائل و مشکلات سازمان آتشنشانی شهرداری گنبد کاووس است که باید مسئولین به فکر چاره‌ باشند تا آمادگی لازم را در وقایع و حوادث بحرانی داشته باشند.

با عرض سلام و خداقوت و همچنین تسلیت به جامعه‌ی آتشنشان و خانواده‌های چشم به راه آنان که داغدار حادثه‌ی تلخ پلاسکو هستند.
اینگونه حوادث همیشه پیام‌هایی با خود به همراه دارند و این که مشت نمونه‌ی خروار است، حال با این مثال می‌شود به سختی کار خدمت‌رسانی در حوادث و بلایای طبیعی و کاهش آثار آن پنداشت.
از اینکه در این حادثه‌ی تلخ چه کسی یا کسانی مقصر بوده‌اند، بگذریم. این نکته به ما ثابت شد که آتشنشانان و نیروهای امدادی در چنین حوادث چقدر از جان گذشته عمل می‌کنند و خدمت به خلق را مقدس‌ترین ایثار خود می‌دانند و در پیمان و قَسمی که در ابتدای ورود به این شغل با خدای خود بسته‌اند، جوان‌مردانه میجنگند تا مبادا انسانی متضرر گردد و خود را وقف مردمان خود می‌کنند.
با این تفاسیر لازم می‌دانم که نکاتی چند را در خصوص این حادثه و نظایر آن به مسئولان شهر خود گوشزد کنم هرچند ممکن است به مذاق برخی از آنان خوش نیاید.
1. در این حادثه اعلام گردید که 200 آتشنشان و ازچند ایستگاه عملیاتی و امداد و نجات اعزام گردیده‌اند و آن هم فقط چند ایستگاه، حال این تعداد نیروی اعزامی و حجم ساختمان  و آوار را می‌خواهم به شهر خود یعنی گنبد کاووس تعمیم دهم و اینکه در شهر گنبد فقط 3 ایستگاه آتشنشانی و جمعا 40 آتشنشان و راننده در سه شیفت کاری انجام وظیفه می‌کنند و این یعنی در هر شیفت کاری یعنی حدود 13 نفر در 3 ایستگاه آماده به خدمت حضور دارند.
حال اگر حریق و  حادثه‌ایی در شهرمان رخ دهد و به طور مثال در یکی از آپارتمان‌های بلند مسکونی یا تجاری در طبقات میانی و بطور نمونه مسکن مهر پیرحاجی، آیا این تعداد آتشنشان که عمدتا آموزش‌های تخصصی را هم ندیده‌اند و تا امروز باکار مخلصانه به مردم خدمت کرده‌اند و ضعف آموزش را با انجام وظیفه‌ی خود پوشش داده‌اند، آیا می‌شود با این تعداد پوشش داد و انتظار معجزه داشت و با اینکه در اکثر ساختمان‌ها میبینیم حداقل استانداردهای لازم ایمنی هم رعایت نشده است.
پس از تعداد نیروهای آتشنشانی تهران یک فاکتور بگیریم و آن را به شهر خود تعمیم دهیم و می‌بینیم که نیروی آتشنشان در گنبدکاووس و آن هم آموزش دیده بسیار اندک است و تا وقت و مجال است به دنبال جذب نیروهای مستعد باشیم و بهانه‌ی تامین بودجه را نیاوریم و نگوییم اتفاقی تا امروز نیفتاده و همین تعداد کفایت می‌کند چراکه حادثه هیچ‌وقت خبر نمی‌کند و اگر از یک آتشنشان بپرسید سخت‌ترین ماموریتی که داشته‌ای کدام است؟! پاسخ می‌دهد: حادثه‌ایی که تاکنون رخ نداده است و شاید فردا واقع شود.

2. شما در تصاویر پلاسکو دیدید و از زبان آتشنشانان شنیدید که چندین نفر را از پنجره‌ها توسط نردبان نجات هیدرولیکی به بیرون کشیده و نجات داده‌اند، حال در شهر گنبد کاووس که مدتی است آپارتمان‌های بالای ۵ طبقه هم ساخته می‌شود و در اکثر آنها نکات اولیه‌ی ایمنی و آتشنشانی رعایت نشده و فقط سود عده‌ایی اندک از انبوه‌سازان و ذینفعان آنها در نظر گرفته شده، آیا خدای ناکرده حریقی رخ دهد چگونه می‌توان انسان‌هایی را که در طبقات بالایی محبوس گردیده‌اند را نجات داد، مطمئنا اگر حریق در طبقات میانی رخ دهد تعداد افرادی که برای نجات جان خود به پشت بام و طبقات بالایی هجوم می‌آورند را باید در نظر گرفت و باید متذکر شویم که در شهرمان علی‌رغم سعی و تلاشی که برای اخذ یک خودروی نردبان هیدرولیکی صورت گرفته، بی‌نتیجه مانده و حتی به فراموشی سپرده شده است. آیا حتما باید حادثه ناگواری چون پلاسکو رخ دهد تا به فکر چاره و چه کنم چه کنم بیافتیم؟
در سازمان آتشنشانی شهرداری گنبد کاووس به دلیل بحث مالی وکم لطفی سازمان همیاری، خودروی اطفای حریقی که بتواند آب را تا طبقات بالایی هدایت کند را نداریم و خودروهای آتشنشانی موجود در گنبد به علت کمبود بودجه مستهلک گردیده و توان اطفای حریق ساختمان‌های بلند مرتبه را ندارند. پس تا فرصت داریم باید به فکر نوسازی و بهسازی خودرهایمان باشیم.
3. در شهرهای توسعه یافته به خصوص اروپایی و آمریکایی شیرهایی در کنار خیابان تعبیه گردیده که آب را با فشار بسیار بالایی پمپاژ می‌کنند و به شیرهای هیدرانت معروفند، اما در شهر نسبتا پرجمعیت گنبد چند شیر هیدرانت وجود دارد؟
متاسفانه تعدادی از شیرهای هیدرانت فقط در انبار سازمان آتشنشانی دپو شده است، به امید روزی که شرکت آب و فاضلاب شهرستان مساعدت نماید تا آنها را نصب نماییم. حال شرکت آب و فاضلاب مدعی بود با نصب آنها باید کنتور آب کنارشان نصب گردد تا هزینه آب مصرفی را از آتشنشانی اخذ نماید.
در اینجا سوالی داریم از آن شرکت مربوطه که آیا این آب را صرف چه کاری می‌خواهیم بنماییم و آیا جان و مال مردم باید کنتور بیاندازد تا شما در اداره‌ی مربوطه فیش آب برایمان ارسال دارید.
همان چندعدد شیر هیدرانتی هم که در شهر نصب می‌باشد اصلا فشار لازم جهت آبدهی هم ندارد و بهتر است به فکر اصلاح شبکه باشید.
4. از ارگان‌های مربوطه خواستاریم تا در امر بهسازی بافت فرسوده‌ی شهری و همچنین نوسازی آنها برنامه‌ریزی نمایند، همچنین بحث اجبار و رعایت استاندارهای ایمنی و آتشنشانی در آپارتمان‌سازی را مدنظر قرار دهند.
مواردی که متذکر شدم از معدود مشکلاتی است که در آتشنشانی شهرداری گنبد کاووس وجود دارد و معضلات خیلی بیشتر از این موارد است و مسؤولین قبل از آنکه دیر شود باید دنبال راه‌کارهایی باشند تا در بحران‌هایی که شهروندان را تهدید می‌کند آمادگی لازم را داشته باشند.
درد دل‌های آتشنشانان گنبد کاووس
گزارش از صابر آنه محمد               انتشار دهنده: یاشار نیازی

 

مطالب مرتبط:

۶ میلیارد صرف توسعه مجموعه اسبدوانی گنبد کاووس شده است/تصاوی

ارائه مدارک مورد نیاز برای دریافت واحدهای مسکن مهر تا 20 فرو

بازدید نماینده مردم گنبد کاووس از بیمارستان مطهری این شهرستا

گمیشان بهترین نقطه برای احداث بندر تجاری در استان گلستان

اختصاص ۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای اطفای حریق در منابع طبیعی

هفته بیست و ششم کورس اسبدوانی پاییزه گنبد برگزار شد

دیدگاه‌ها  

0 #1 آتشنشانیصابر آنه محمد 1395-11-01 12:30
ممنون از مدیر محترم سایت.تا زمانی که یک آتشنشان دلسوخته در راس مدیریت سازمان آتشنشانی قرار نگیرد،وضع به همین منوال ادامه خواهد داشت.در آخر فقط میتوانم بگویم ماه تابانم آرزوست

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram