Saghely TurkmensNewsگفتگو - تورکمن‌نیوز: سال‌هاست او را می‌شناسم. او از اولین‌های کلاس قصه‌نویسی بندرترکمن بود.

قصه هایش زود در مجله‌ی کیهان بچه‌ها، زن روز، روزنامه‌های کیهان و اطلاعات چاپ شد.  چه زود هم برخی ازقصه‌هایش در جوانی جوایزی معتبر از مراکز فرهنگی و دانشگاه تهران دانشکده‌ی هنرهای زیبا دریافت کرد.

از او کتاب‌هایی به نام دوتار (مجموعه داستان) عروسی مایا (مجموعه داستان ) قصه نویسی به زبان ساده، صدای زمین (مجموعه افسانه) و چند کتاب پژوهشی چاپ شده است.

حال که او به میانه‌ی سن رسیده است این بار کاری کرد کارستان، او جلد اول رمان  مخدومقلی   را چاپ وروانه‌ی بازار کرده است. استاد یوسف سقالی را می‌گویم این نام آشنای قصه و گوینده توانمند رادیو ترکمنی.
سالهاست او را ندیده ام به بهانه ی چاپ رمان مخدومقلی به سراغش رفتم.
-سلام یوسف دأ-ده
-والیک طاهرجان
-تبریک می‌گویم رمان مخدومقلی را چاپ کردین می‌شه بگویید چی شد دست به این کار بزرگ زدید؟
- سپاسگزارم درایران درمورد مخدومقلی سخن بسیار گفته شده وگفته‌ها عموما تجزیه وتحلیل وتوضیح است اما من خواستم مخدومقلی را نشان دهم که او کیست؟  پس شخصیت اورا در یک فضای داستانی قراردادم... شخصیت اخلاقی، ادبی، هنری واجتماعی اورا حوادث ورویدادهای پیرامونش رقم می زنند یعنی رقبا وحریفان او رویدادهایی هستند که شخصیت فرا زمانی وفرا مکانی اورا نشان می‌دهند. این بنیان رمان مخدومقلی است.
اما برای بیان رمان وشخصیت او من حد وسط نظم، نثر ونقاشی را برگزیدم این رمان ازنظر نوشتاری تاثیر گرفته  ازنظم ، نثر ونقاشی است.تن پوش وجان پوش مخدومقلی در رمان ازجنس عشق است.در دل او  جهانی بی تاب می شود به یاد دوست وهمد مش خیس دلتنگی می شود.آتش عشقی که در دل او زبانه می کشد روی سنگها گل می رویاند و نفس هایش برای عشق اش مشک وعنبر می تاباند. و  برای منگلی اش فنجان فنجان ابر ازدید گانش دم می کند.منگلی برایش نسیم سحریست ومخدومقلی تمام طوفانیست که تاب می‌آورد. دردنیای او عطری که از دوست جاریست که ازهیچ باغ وگلستانی جاری نیست.

Roman Makhdumguly TN

- ازجلد دوم رمان مخدومقلی بگویید درچه مرحله ایست؟
—نگارش جلد دوم رمان مراحل پایانی خود را می گذراند وازنظر محتوایی ونگارشی ادامه ی جلد اول است اما پخته تر وتکامل یافته تر. درجلد دوم،  مخدومقلی کوله باری از تجربه وخیال انگیزی هنر را دارد که به من کمک می کند رمان را شاعرانه تر و هنری تر ادامه بدهم.اوقادر است تصمیمات قاطع تری بگیرد. به قول مولانااو حال ازچپ وراست صدای عشق را می شنود واین به من کمک بزرگیست.برای همین هم تمام افکار وجهت گیری های عقلی واجتماعی او را عشق پوشش می دهد.اما عشق نزد او همیشه وصال نیست هجران وجدایی بخشی از عشق اوست.بارها قامت عشق نزد او ترک برمی دارد و ماه دلش گاهی چروک می شود.عشق همینه.دردی چکن بیلر..
مخدومقلی بخش هایی را در آوارگی بسر می برد اما از هرآوارگی ودلتنگی یار توشه ی قابلی برمی چیند.وخود را آماده ی رویارویی با حوادث بزرگ می کند.

- استاد سقالی چگونه به حس مخدومقلی رسیدید؟
سالها طول کشیدتا به حس مخدومقلی برسم بدون این حس نوشتن رمان محال بود.وقتی این حس دراختیارمن قرارگرفت دیگر مشکلی نبود مخدومقلی خودش  را حتی نقش اش را به من سپرد تامن او را به هر سوی عشق ودشت خواستم هدایت کنم.

- استاد ادبیات داستانی ترکمن‌صحرا را چگونه ارزیابی می کنید؟
—ادبیات کهن ما غنی است،  مثلا افسانه ها گنجینه های ما هستند این گنجینه ها درشکل گیری وبقا ودوام ادبیات داستانی معاصر ما سقف وستون محکمی هستند. اما امروز ادبیات داستانی ما بسیارجوان است برای همین هم نباید سطح انتظار را بالا برد.قدمتش به سی سال هم نمی رسد.به تمامی دوستان حوزه ی ادبیات داستانی خسته نباشید می‌گویم امادوستان درنگارش داستان دقت بیشتری بکنند.درنگارش نباید فقط به نشانه های ترکمنی اکتفا کرد. روح وساختار داستان باید ترکمنی باشد.

این لازمه‌اش فراگیری آداب و رسوم و زبان ترکمنی است ماباید در داستان‌هایمان فرهنگ، آداب ورسوم، گویش، تکیه کلام ها وجهت گیری های روحی وفکری مردم را ببینیم همان کاری که مخدومقلی دراشعارش انجام داد.در داستانها باید سطح جامعه شناسی را بالا برد تا شناخت فرهنگ و باورهایمان از لابلای داستان‌ها ممکن گردد.

همان کاری که محمود دولت آبادی در رمان‌هایش انجام می‌دهد یا چارلز دیکنز در رمان‌هایش انجام داد.

مصاحبه از : طاهر جانی

خبرنگار تورکمن‌نیوز در غرب گلستان

مطالب مرتبط:

نگاهی به رمان «وقت جنگ دوتارت را کوک کن!» اثر یوسف قوجق

اعضای کمیته‌های برگزاری مراسم 283-مین سالگرد بزرگداشت مخدومق

کتاب «امام خمینی(ره)؛ چهره کم نظیر تاریخ» به زبان ترکمنی منت

افزایش ۴۵ درصدی یارانه کتاب و مطبوعات

خبرفوری؛ مراسم ۲۸۴-مین سال بزرگداشت مخدومقلی فراغی در زادگاه

داورزنی: گنبد در حوزه کتاب و کتابخوانی الگوی کشور خواهد شد

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner ArzanSara

Banner001

Irandokht

Berenj Jahed

bamdad3

English Lerner

Type Daneshjoei2

 Amlak istanbul

 

NewsGonbad Log

 

Kanal Telgeram