abkhiz dari mohit zist 01اخبار محیط زیست- تورکمن‌نیوز: گلستان با افزون بر 20 هزار کیلومتر مربع وسعت از جمله استان های در معرض انواع بلایای طبیعی و حوادث حاصل از دخالت های انسان در طبیعت همچون سیل است که توجه بیش از گذشته به طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در این خطه برای کاهش آسیب های این رخدادها و بهره گیری از آن در امر توسعه یک ضرورت است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن، گلستان با تنوع آب وهوایی، هفت اقلیم را در خود جای داده است و نواحی شمالی دارای آب و هوای سرد کم بارش ، نواحی غربی با آب و هوای معتدل مرطوب ، ناحیه مرکزی آب و هوای معتدل نیمه مرطوب و ناحیه جنوبی آن نیمه سرد و کم بارش است.
براساس آمارهایی که ارائه می شود در استان گلستان حدود 40 رودخانه جاری است که در چهار حوضه بزرگ اترک، گرگان رود، قره سو و خلیج گرگان توزیع و شبکه جریان آب های سطحی را تشکیل می دهد.
حجم سالانه آبدهی این رودخانه ها حدود 1235 میلیون مترمکعب است که 45 تا 50 درصد آن به صورت سیلاب های ناشی از بارندگی و ذوب برف در ماه های بهمن تا فروردین و بخشی نیز به صورت سیلاب های فصلی در تابستان و پاییز جریان می یابد.
همچنین براساس این آمار حدود 65 درصد از جریان رودخانه های گلستان به صورت سیلاب است که گاهی به دلیل بزرگی و شدت سیلاب آثار تخریبی نیز به همراه دارد و این درحالی است که روستاهای زیادی در مسیر رودخانه های استان به وِیژه در نواحی مرتفع که جریان سیلاب قدرت بیشتری دارد، ایجاد شده است.
آمارهای یک کار تحقیقاتی که در سال های اخیر انجام شد، نشان می دهد که 5 /20 درصد سطح استان گلستان با مساحت 2 / 4180 کیلومتر در پهنه با خطر خیلی زیاد، 7 /20 درصد از سطح استان با مساحت 6 / 4227 کیلومتر مربع در پهنه خطر زیاد ، 6 / 39 درصد با مساحت 2/ 8085 کیلومتر مربع در پهنه با خطر متوسط و 2 /19 درصد با مساحت 2/3943 کیلومتر مربع در پهنه با خطر کم وقوع سیل واقع شده است.
با توجه به این که استان گلستان به لحاظ شرایط فیزیوگرافی و اقلیمی دارای ظرفیت سیل خیزی بالایی است، در بازه زمانی 1370 تاکنون (1395)، بیش از 122 مورد سیل و سیلاب در سطح استان با تلفات جانی افزون بر 404 نفر رخ داده است.
همچنین در 3 سال اخیر 12 مورد سیل در استان گلستان رخ داده است که خسارتی در حدود 3هزار و 550 میلیارد ریال را به بخش های مختلف کشاورزی، زیربنایی، مسکونی و تاسیسات وارد کرده است.
شماری از کارشناسان در حوزه آبخیزداری در گلستان؛ دلایل وقوع سیل در استان را بیشتر ناشی از بارش های رگباری کوتاه مدت و با شدت بالا (در مقیاس مکانی کوچک) طی سال های اخیر و به دلیل پدیده تغیر اقلیم، تجاوز به حریم رودخانه ها و آبراهه ها و مسدود نمودن آنها بخصوص در مناطق مسکونی، عدم توجه به مسائل سیل و رانش زمین در توسعه مناطق شهری و روستایی و رعایت نشدن دبی سیلاب در طراحی و احداث جاده ها و پل ها، اعلام می کنند.
این عده همچنین پر شیب بودن حوزه و جاری شدن سریع رواناب، شکل حوزه و متعاقباً پایین بودن زمان تمرکز در برخی از زیر حوزه ها، تغییر کاربری اراضی، عملیات کشاورزی خارج از قاعده در اراضی با شیب بالای 12 درصد، وجود سازندهای حساس زمین شناسی و فرسایش سریع و ایجاد بار رسوبی که سبب مضاعف شدن قدرت تخریبی سیلاب و همکاری نکردن مردم محلی با ارگان های دولتی در برخی مناطق و لزوم آگاهی بخشی در این خصوص را از دیگر دلایل عمده وقوع سیل در استان گلستان بیان می کنند.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان نیز در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: با وجود بارندگی های اخیر در 12 و 17 شهریور ماه سال جاری و بارش های حدود 100 میلیمتری در کمتر از چند ساعت و بروز سیلاب، آبگرفتگی معابر و خیابان ها و حتی جاده های بین شهری و خسارت فراوان در شهرها و روستاها و زمین های کشاورزی و تاسیسات در استان، اما همچنان با کمبود آب و کاهش سطح سفره آب های زیر زمینی مواجه بوده و نیازمند جبران آن هستیم.
به گفته وی؛ این درحالی است که آب ناشی از سیلاب ها همراه با خسارت و تخریب از دسترس خارج می شود که توجه بیش از گذشته در مهار این آبها با حمایت از طرح های آبخیزداری و آبخوانداری و اجرای آن در استان لازم است.
عبدالرحیم لطفی افزود: در این استان با وسعت افزون بر دو میلیون و 50 هزار هکتار، در یک میلیون و 700 هزار هکتار آن نیاز مبرم به انجام کارهای آبخیزداری وجود دارد تا از جاری شدن سیلاب، آبگرفتگی معابر و خیابان ها، جاده های بین شهری و خسارت فراوان در شهرها و روستاها، زمین های کشاورزی و تاسیسات ممانعت به عمل آید.
به گفته وی؛ تاکنون این اداره کل در سطح 900 هزار هکتار وارد عملیات آبخیزداری شده است که در حدود 400 هزار هکتار آن طرح های آبخیزداری را تکمیل کرده است.
وی افزود: برای تکمیل عملیات آبخیزداری در استان نیاز به اعتباری افزون بر 250 میلیارد ریال می باشد، البته برای کاهش خسارات سیل باید اقداماتی در خصوص زهکشی و بازکردن آبراهه های قدیمی، بازگشایی حریم رودخانه ها و آبراهه ها نیز انجام شود.
لطفی بر ضرورت اجرای عملیات آبخیزداری در استان در جهت مدیریت سیلاب نیز تاکید کرد و گفت: آبخیزداری یکی از شیوه های نوین حفاظت آب و خاک، مهار و پخش سیلاب ها است که باعث کنترل سیلاب های مخرب و نفوذ آب به داخل سفره های آب زیرزمینی می شود و با توجه به شرایط اقلیمی خشک و نیمه خشک ایران و بروز مشکلات عدیده ای چون کم آبی، حفاظت خاک و آبخیزداری از سازنده ترین راهکارها برای مقابله با خشکسالی است.
وی افزود: بررسی سابقه سیل در استان نشان می دهدکه حوزه های مختلف گلستان در سال های مختلف سیلاب های مهمی را تجربه کرده است، از این نظر عملیات آبخیزداری در راستای کاهش حجم و دبی پیک سیلاب و همچنین ممانعت از تمرکز و سرعت گرفتن رواناب در بالادست برای کاهش خسارات ضرورت دارد.
به گفته وی؛ از لحاظ سیل خیزی گلستان شاهد بروز سیلاب های سالانه مخرب فراوانی در دهه های 70 و80 بوده است که باتوجه به وضعیت حوضه های آبخیز و سیل گیر بودن، انجام فعالیت های آبخیزداری و اعمال مدیریت جامع از اولویت های توسعه استان محسوب می گردد.
وی ادامه داد: از آنجایی که کشاورزی و گردشگری؛ محورهای اول و دوم توسعه استان است، تنها راه رسیدن به توسعه پایدار و حفاظت از منابع و کاهش بلایای طبیعی و علاج بخشی مشکلات فوق پرداختن به مدیریت جامع حوضه های آبخیز می باشد.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: این امر مهم تنها از طریق مشارکت دستگاه های دولتی و عموم مردم قابل انجام است.
وی به اهمیت فعالیت های آبخیزداری در جهت کاهش رسوب ورودی به سدهای استان نیز اشاره کرد و افزود: ایجاد سازه های آبخیزداری درجهت کاهش فرسایش و جلوگیری از کنش بستر و کناره های آبراهه، کاهش سرعت آب و کنترل سیل، جلوگیری از ته نشینی حجم انبوهی از رسوبات در مخازن سازه ها و به تبع آن جلوگیری از ورود آن به مخزن سد که تأمین کننده بخش عظیمی از آب مصرفی استان است، ضرورت دارد.
لطفی با اشاره به اجرای عملیات آبخیزداری در 400هزار هکتار از اراضی استان اظهارداشت: دراین سطح 160 موردبند خاکی، 3 مورد طرح های مدیریت سیلاب، 3 مورد طرح های پخش سیلاب، 120 موردسازه های بتنی و سنگ و ملات، 400 مورد سازه های گابیونی، جنگل کاری ،احیاء و توسعه جنگل در سطح حدود 7600 هکتار، بیش از 1300 هکتار تراس بندی و 2500 هکتار نهالکاری مثمر و علوفه کاری در اراضی شیبدار انجام شده است.
وی مجموع مخزن ایجاد شده بوسیله اجرای این طرح ها را بیش از 70 میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: با این طرح ها قادرخواهیم بود هر سال 120 میلیون مترمکعب سیلاب را به صورت متناوب و مستقیم مدیریت کنیم.
استاد دانشگاه فردوسی مشهد نیز در نشست اخیر شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان در خصوص اهمیت مقابله با سیل و استفاده بهینه از این بلایای طبیعی گفت: گلستان از لحاظ سیل ایمن نیست ،ولی لازم است رویکرد مدرن در حوزه پیشگیری و مقابله با سیل و استفاده بهینه از این حادثه داشته باشیم.
عباسعلی قزلسفلو افزود: بخشی از نیاز آبی را حتی در شهرها می توان از ذخیره سازی سیلاب هابا استفاده از شیوه های مدرن تامین کردکه این شیوه امروز در بسیاری از کشورها از جمله ژاپن استفاده می شود.
به گفته وی، عمده خسارت جاری شدن سیلاب در شهرها، تخریب رودخانه هاست که باید برای احیا و نجات دوباره آنها وارد عمل شد و از آن به عنوان زهکش استفاده کرد که راه اندازی ستاد احیای رودخانه ها برای مدیریت سیل یک ضرورت در استان گلستان به شمار می رود.
وی همچنین بر واگذاری مدیریت سیل به مردم تاکید کرد و افزود: زیرا دولت به تنهایی قادر به مدیریت سیل نیست و باید از مشارکت مردم بیشتر بهره برداری شود.
با این وجود برای رهایی استان گلستان از خسارات سیل لازم است مسئولان ارشد استانی برای مدیریت سیل و استفاده بهینه از این حادثه در رفع کمبود منابع آبی ،برنامه ریزی کرده و براجرای آن دقت لازم داشته باشند تا از تهدید سیل استان را نجات داد.
طبق برآورد اخیر اداره کل ثبت احوال گلستان، این استان حدود یک میلیون و 900 هزار نفر جمعیت دارد که کمتر از نیمی از آنان در مناطق روستایی و بقیه در 30 نقطه شهری مستقرند و بیشتر از طریق کشاورزی و دامپروری تامین معاش می کنند./ ایرنا

با کانال تلگرامی « تورکمن‌نیوز» همراه شوید

مطالب مرتبط:

اهانت مسئول ورزشگاه به عکاسان و علی دایی

دفتر حزب اتحاد ملت ایران در استان گلستان راه‌اندازی شد

خروج حدود یک تن ماهی پرورشی در اثر تخریب دریچه سد دانشمند

اجرای فاز دوم طرح هادی با افزون بر 7 میلیارد ریال در 4 روستا

برف شرق استان گلستان را سفیدپوش و مدارس مناطق کوهستانی را تع

مصرف روزانه ۱۰۰ میلیون لیتر گازوئیل و ۷۰ میلیون لیتر بنزین د

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram