harigh jangal 01تورکمن نیوز- اخبار محیط زیست: تابستان برای افراد بسیاری مترادف با تعطیلات لذت‌بخشی است که در پیش است اما برای بسیاری از محیط‎‌بانان گلستانی مترادف با جدال نفس‎گیر با آتشی است که گریبان جنگل‎های این منطقه را گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن، از ابتدای شروع فصل تابستان تاکنون کمتر روزی بوده که جنگل‎های این استان شمالی طعم گرمای آزاردهنده را نچشند و هرم سهمگین آتش درختان سبز جنگل را تهدید نکرده باشد.

طی سال‎های اخیر با کاهش باران و افزایش دما در استان، عرصه‎های منابع طبیعی بیش از پیش در معرض خطر حریق قرار گرفته‎ است و حتی همین شرایط موجب شد طی سال گذشته، گلستان بیشترین تعداد حریق کشور را به خود اختصاص دهد.

با وجود این تعداد گسترده حریق، عملکرد مناسب منابع طبیعی و محیط زیست استان موجب شد تا خوشبختانه طی سال گذشته میزان کمتری از عرصه‌های منابع طبیعی استان از بین برود که این موضوع نشان می‎دهد تجربه گلستانی‌ها برای مقابله با حریق از شرایط مساعدی برخوردار است.

با وجود بارش‌های نقطه‌ای طی چند روز اخیر در گلستان که نقاطی معدود از شرق گلستان را تحت تاثیر قرار داده بود از امروز دوباره گلستانی‌ها آسمانی آفتابی و افزایش دما را تجربه می‌کنند که این موضوع خود زنگ خطر برای جنگل‌هایی است که روزهای خشکی را پشت سر می‌گذارند.

 

*افزایش دما و کاهش رطوبت در عرصه منابع طبیعی گلستان/ احتمال تداوم بارش‌های نقطه‌ای در گلستان

مدیر کل هواشناسی استان گلستان با اشاره به شرایط دمایی هوای استان طی روزهای آینده گفت: از دیروز هوای استان، به سمت افزایش دما تغییر خواهد یافت و گلستانی‌ها روزهای گرمتری را تجربه خواهند کرد.

سید محمدرضا رضوی در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: این شرایط ممکن است علاوه بر افزایش گرما، در طول هفته توام با کاهش رطوبت در مناطق شمالی استان به ویژه مناطق کوهستانی و عموما جنگلی باشد.

وی خاطرنشان کرد: با کاهش رطوبت، میزان آسیب‌پذیری و آستانه تحریک‌پذیری جنگل‌ها برای حریق احتمالی افزایش می‌یابد و همین موضوع کار را برای حفظ و حراست عرصه‌های منابع طبیعی از آتش‌سوزی احتمالی کاهش می‌دهد.

رضوی با اشاره به بارندگی‌های چند روز اخیر در گلستان افزود: گرما و فقدان بارش طی ماه اخیر، احتمال بروز چنین شرایط جوی را می‌داد، منتها این شرایط جوی با توجه به تمرکز بارش در یک نقطه تنها با رادار‌های هواشناسی قابل تشخیص است.

وی اضافه کرد: این بارندگی‌ها با حجم زیاد در محدوده جغرافیایی خاص روی می‌دهد که همین موضوع موجب بروز پدیده سیل یا آبگرفتگی‌ می‌شود که البته طی دو روز اخیر برخی از شهرهای شرق و شمال استان به این پدیده دچار شدند.

عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان با اشاره به شرایط جوی استان در ایام پیش روی تابستان اذعان کرد: با توجه به رصد جوی، سوابق گذشته استان و گزارش‌های پیش‌یابی، احتمالا پس از چند روز هوای گرم دوباره شاهد بارش‌های نقطه‌ای در استان خواهیم بود.

رضوی خاطرنشان کرد: مجموعه همکاران این اداره کل به طور شبانه‌روزی در حال رصد اوضاع جوی هستند و با به‌کارگیری امکانات موجود تلاش خواهند کرد آخرین اخبار و اطلاعیه‌‌های جوی را به اطلاع مردم و دستگاه‌های متولی برسانند.

وی با اشاره به استفاده از کانال‌های متعدد اطلاع‌رسانی در استان افزود: جدا از اطلاع‌رسانی معمول از طریق نمابر و حتی رسانه استانی سعی شده است تا از فرصت‌های اطلاع‌رسانی در عرصه‌ فضای مجازی نیز برای فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی به دستگاه‌های متولی استفاده شود.

همچنین مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان گفت: نیروهای این مجموعه از آمادگی مناسبی برای جلوگیری از آتش‌سوزی در مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان دارند.

اسماعیل مهاجر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: با توجه به افزایش دمای هوا در زمان باقی ‌مانده از فصل  تابستان، احتمال ایجاد حریق برای مراتع و جنگل‌ها به خصوص در پارک ملی گلستان وجود دارد که با توجه به این موضوع  اقدامات پیشگیرانه در این مسیر انجام گرفته است.

وی ادامه داد: مسیر عبوری استان به مشهد مقدس محل عبور بسیاری از مسافرانی است که برای زیارت امام هشتم (ع) راهی این منطقه می‌‌شوند که با توجه به این موضوع تمهیداتی انجام گرفته تا از خطرات و آسیب‌های احتمالی جلوگیری شود.

 

*خشکی پوشش گیاهی در مناطق جنگلی گلستان و احتمال افزایش حریق

مهاجر با اشاره به بارندگی‌های مناسب در فصل بهار سال جاری اذعان کرد: این بارش‌ها موجب شد تا پوشش‌ گیاهی مراتع در حد مناسبی باشد که البته با افزایش دمای تابستان این پوشش‌ها خشک شده تا وقوع بالقوه احتمال خطر آتش‌سوزی را بیش از پیش تقویت می‌کند.

وی یادآور شد: با توجه به اهمیت موضوع و افزایش احتمال آتش‌سوزی، این مجموعه آمادگی خود را حفظ کرده و تمهیدات لازم مانند استقرار چادرهای آتش‌بان را با استفاده از نیروهای محلی و بومی و هماهنگی با مدیریت بحران و تعامل سایر دستگاه‌های استانی همچون منابع طبیعی، جمعیت هلال احمر، راه و شهرسازی، هواشناسی، فرمانداران، بخشداران، شورای اسلامی، دهیاران و نیروهای مردمی را در دستور کار خود قرار داده‌ است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان، از مردم، مسافران، جوامع روستائی و ساکنان حاشیه جنگل‌ها خواست تا با مراقبت از انفال، حمایت از نیروها و محیط‌‌بانان از آتش زدن مزارع کشاورزی خود پس از برداشت محصول خودداری کنند.

مهاجر ابراز امیدواری کرد با توجه به تعامل موجود بین دستگاه‌های عملیاتی استان، ایمنی منابع زیست محیطی استان بیش از پیش افزایش یابد و این گستره سبز و بکر کمتر دچار حریق‌های احتمالی شود.

همچنین مدیرکل منابع‎ طبیعی گلستان با اشاره به حریق در جنگل‎های سوزنی و سیاه‎تلو شهرستان مراوه‎تپه گفت: همانگونه که در خبر دو روز گذشته اعلام شد در این آتش‎سوزی حدود هفت هکتار از جنگل‌های‎ سوزنی این شهرستان دچار حریق شد که با وجود شدت حریق، نیروهای این مجموعه موفق شدند آن را مهار و اطفاء کنند.

ابوطالب قزلسفلو اظهار کرد: ریشه بیشتر حریق‌ها در منابع طبیعی سهل‌انگاری انسانی است که در حریق‌های یاد شده نیز متاسفانه باز عامل انسانی موثر بوده است.

وی با اشاره به فرآیند مقابله با حریق‌های احتمالی در عرصه‌های منابع طبیعی استان افزود: این مجموعه به دنبال دریافت هشدارهای هواشناسی استان، اقدامات پیشگیرانه را انجام می‌دهد از جمله آنکه در نقاط حساس سعی می‌شود با احداث آتش‎بُر، احتمال افزایش آتش کاهش یابد.

قزلسفلو همچون مدیر کل محیط زیست استان به کشاورزان گلستانی توصیه کرد از آتش‎زدن کاه و کُلش مزارع خودشان بپرهیزند و همچنین افرادی که برای تفریح به جنگل می‎روند وقتی آتش روشن می‎کنند قبل از ترک کردن محل از خاموش شدن آتش اطمینان حاصل کنند تا دیگر اتفاق تلخ حریق در مناطق جنگلی روی ندهد.

گلستان با دارا بودن بخش‌های مهمی از پوشش سبز جنگلی، همچنان در تب‌وتاب روزهای پیش‌رو است ف روزهایی که تا اواسط پائیز احتمال بروز حریق در آن افزایش می‌یابد و کار سختی پیش‌روی دستگاه‌های متولی در این عرصه است.

هنوز دستگاه‌های عملیاتی این بخش همچون محیط زیست و منابع طبیعی استان از نبود امکانات و اعتبار کافی به عنوان مانع اصلی پیش‌رو برای تلاش بیشتر در این عرصه یاد می‌کنند که با توجه به این موضوع بهتر است، مسؤولان کشوری بیش از پیش این کاستی‌ها را دریابند و برای تقویت این دو دستگاه حیاتی در عرصه حفظ منابع زیست محیطی استان دست به کار شوند./ فارس

با کانال تلگرامی « تورکمن‌نیوز» همراه شوید

مطالب مرتبط:

حال‌وهوای بازار پس از وام ۲۵میلیونی/ ریزش قیمت خودرو در بازا

اجرای ۱۰ هزار هکتار عملیات آبخیزداری و بیابان زدایی در گلستا

پایانه تخصصی صادراتی در گنبدکاووس راه‌اندازی می‌شود‌

لغو اردوی تمرین استقلال در ترکیه/تمرینات آماده‌سازی در ایران

انصراف 53 تن از نامزدهای انتخاباتی/ 120 نفر در عرصه رقابت

جای خالی فتوا‌های جدید در ترکمن صحرا

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram