tutuoonchi babakتورکمن نیوز - اخبار محیط زیست گلستان: آشوراده، همان تنها جزیره ایرانی و نگین دریای خزر، منطقه ی حفاظت شده ای است که مدیریت آن و مسایل حقوقی مربوط به حفاظت، بهسازی، گردشگری و توان اکولوژیک آن نزدیک به دو دهه محل اختلاف میان فعالان محیط زیست و دولتهای مختلف بوده است.

به گزارش انتخاب خبر، ابتدا در دولت هشتم و با پیگیری دفتر معاون اول دولت وقت، ۳۸۰ هکتار از عرصه حفاظت شده ی جزیره آشوراده توسط سازمان حفاظت محیط زیست کشور به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری وقت واگذار گردید که این خود، سرآغاز فاجعه بود.

سپس در دولت نهم با پیگیری نهادهای مردمی و نجفی معاون وقت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، پرونده های زمین خواری و موارد مشکوکی که مرتبط به جزیره ی آشوراده می شدند، هویدا گشته و در نهایت با حکم دادگاه، سند انتقال جزیره آشوراده به سازمان میراث فرهنگی لغو شد. اما مجدداً در زمان دولت دهم رئیس وقت سازمان حفاظت محیط زیست تصمیم گرفت آشوراده را برای گردشگری به یک شرکت لبنیاتی بدهد؛ البته این بار ۵۰ هکتار و نه ۳۸۰ هکتار از آن را؛ که در آن زمان با اعتراضات فراوان فعالان محیط زیست، دولت مجبور به عقب نشینی و تمکین به خواسته ی جامعه مدنی شد.

جالب توجه است که دکتر معصومه ابتکار که در آن زمان عضو شورای اسلامی شهر تهران بود در صفوف فعالان محیط زیست و کنشگران مدنی مخالف با تبدیل آشوراده به منطقه گردشگری بود.

اما با آغاز به کار دولت یازدهم به یک باره مواضع بسیاری از مدیران دولتی در باره آشوراده تغییر کرد تا جایی که اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور از تبدیل آشوراده به کیش شمال سخن می گفت و معصومه ابتکار هم که  اکنون در سمت ریاست سازمان حفاظت محیط زیست کشور حضور دارد با امضای تواهمنامه ای بین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با سازمان متبوعش عملاً به تمامی خواسته های چندین ساله ی جامعه مدنی پشت کرد که البته این امر باعث نارضایتی شدید فعالان محیط زیست و کنشگران مدنی گردید تا جایی که ان جی او ها و سازمانهای مردم نهاد محیط زیستی  با تشکیل ستاد مردمی نجات آشوراده که امروز تعداد نهادهای حقوقی و سازمان های غیردولتی عضو آن به 191 مجموعه رسیده است دست به اقدامات اعتراضی از قبیل برگزاری همایش، تجمع در مقابل سازمان حفاظت محیط زیست، نامه نگاری ها و بیانیه های متعدد، شکایت به کمسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، شکایت به قوه قضاییه و... زده و خواهان لغو تفاهمنامه نامبارک آشوراده گردیدند.

یکی از دستاوردهای این اعتراضات، دریافت حکمی از سازمان بازرسی کل کشور بود مبنی بر اینکه سازمان میراث فرهنگی و سازمان محیط زیست تا یکسال حق هیچگونه انجام عملیات عمرانی را در آشوراده ندارند.

اکنون که به واپسین روزهای این حکم نزدیک تر می شویم، بابک توتونچی که از بنیانگذاران ستاد مردمی نجات آشوراده بوده و دبیر کلی آن را نیز بر عهده دارد، در مصاحبه ای اختصاصی با انتخاب خبر در باره روند فعلی پرونده آشوراده می گوید: آشوراده در یکسال اخیر چند بار موجب ارزیابی محیط زیستی قرار گرفته که از سوی استانداری گلستان و سازمان حفاظت محیط زیست کشور به اشخاص حقیقی و شرکت های مهندسی مشاور این کار را سپرده اند؛ لیکن طبق قوانین بین المللی که به تصویب مجلس ایران نیز رسیده اند، هرنوع انجام مطالعات ارزیابی در مناطقی با درجه حفاظتی زون 2 ممنوع می باشد و این خود تخلفی محرز به حساب می آید.

بابک توتون چیتوتونچی افزود: عده ای هنوز در سرشان سودای کیش دوم را برای آشوراده می پرورانند اما غافلند که ما تمام کنشهای ایشان را در خصوص آشوراده رصد می کنیم و مترصد فرصت هستیم تا با هر شخص حقیقی و حقوقی ای که بخواهد کلنگ گردشگری انبوه و بی ضابطه را در آشوراده به زمین بزند به دست قانون برخوردی فراموش نشدنی داشته باشیم.

این جامعه شناس و فعال محیط زیست افزود: امروز آشوراده خط قرمز فعالین محیط زیست کشور و قلعه ی استراتژیکی است که اگر آن را از دست بدهیم دیگر نمی توانیم هیچ منطقه حفاظت شده ای را از دست بدخواهان محیط زیست محفوظ بداریم، اما باید عرض کنم آشوراده برای محیط زیست خواران نیز قلعه ای استراتژیک است که اگر نتوانند در اینجا میخ توسعه ی ناپایدار خود را بر زمین بکوبند، نیک می دانند که دیگر در هیچ کجای دیگر نیز نخواهند توانست و البته این مردم هستند که این اجازه را به ایشان نخواهند داد.

بابک توتونچی در باره اظهارات احمدعلی کیخا معاون اسبق سازمان حفاظت محیط زیست در خردادماه سال جاری مبنی بر اینکه امضای تفاهم نامه آشوراده را بزرگترین اشتباه مدیریتی خود خوانده بود، خاطرنشان شد: باید ببینیم ایشان اگر به اشتباه خود واقعاً پی برده بودند پس چرا حتی کوچکترین قدمی نیز برای جبران مافات کار نسنجیده وغیرکارشناسانه شان انجام ندادند؟! باید ببینیم آیا این حرف ها واقعاً برخواسته از خرد مدیریتی ایشان بوده یا به لحاظ سیاسی، مصلحت امر چنان ایجاب می نمود که آنگونه بگویند!؟

وی در ادامه افزود: بنده در همان ایام به دیدار آقای دکتر کیخا رفتم و از ایشان خواستم تا اگر واقعاً از کرده ی خود پشیمان است با ما همکاری کند و اظهارات خود را بصورت کتبی در پاسخ یک اظهارنامه رسمی ارسال نماید، اما ایشان نپذیرفت و با لبخندی معنی دار گفت که چنین نخواهد کرد. ما نیز حسب وظیفه مدنی خویش تصمیم به شکایت از ایشان گرفتیم که مصلحت امر بر این بود تا قبل از تأیید صلاحیت ایشان برای انتخابات مجلس، موضوع را مسکوت نگهداریم، اما اکنون دیگر وقت آن رسیده است که برابر نظر کمیته حقوقی سمنا این اقدام صورت پذیرد و نتایج آن نیز از طریق رسانه ها به اطلاع عموم به ویژه هم استانی ها و اهالی حوزه ی انتخابیه ایشان برسد و امیدواریم شاهد برکات عدیده ی این اقدام در کوتاه مدت و بلند مدت باشیم.

دبیر اجرایی ستاد مردمی نجات آشوراده با تأکید بر ایستادگی بی گمان تمامی اعضا حقیقی و حقوقی سمنا تا حصول نتیجه مطلوب عنوان کرد: عملکرد ما در این ستاد کاملاً فراجناحی است و به هیچ وجه متأثر از اتفاقات سیاسی کشور نبوده و نخواهد بود، اما اگر هر سیاستمداری بخواهد برای نجات آشوراده قدمی بردارد بی تردید از وی استقبال کرده و دستش را به گرمی خواهیم فشرد، اما چنانچه شخص یا اشخاصی با مارک سیاسی بخواهند کوچک ترین لطمه ای به محیط زیست منطقه حفاظت شده و ذخیره گاه زیست کره آشوراده وارد نمایند، بی تردید با تمام توان پروژه ی عبور از ایشان را کلید خواهیم زد تا عملکرد ما یادگار نیکویی برای سپهر سیاسی و اجتماعی کشور در طول سالیان متمادی  باشد.

 این پژوهشگر بیودموکراسی در پاسخ این سؤال که فعالان محیط زیست تا چه اندازه به صداقت عملکرد دستگاههای دولتی در باره رعایت ملاحظات محیط زیستی طرح گردشگری آشوراده ایمان دارند عنوان کرد: باید ایشان را راستی آزمایی نمود و اگر سازمان حفاظت محیط زیست در باره انجام اصلاحات علمی و قانونی در طرح گردشگری آشوراده ادعایی دارد باید صادقانه در میدان حاضر شود و جزئیات طرح جدید گردشگری آشوراده را در اختیار فعالین محیط زیست قرار دهد تا از طرف کارشناسان مردمی نیز مورد بررسی قرار گرفته و نگرانی ها برطرف شوند؛ چرا که  در غیر اینصورت ما با ابزار مدنی مانع اجرای آن طرح ها خواهیم شد و تجربه ثابت نموده است که بحمدلله توان اجرایی چنین کاری را داریم .

وی در پایان گفت: علاوه بر اقدامات فوق الذکر، فعالیت های بازدارنده دیگری نیز انجام داده ایم که اگر لزومی نداشته باشد از آن توانمندی ها استفاده نخواهیم کرد؛ چرا که می توانند نتایج ناخوشایندی برای عده ای بخصوص به ارمغان بیاورند که  ما راضی به تحمیل هزینه های بیشتر به ایشان نیستیم./انتخاب خبر

http://www.turkmensnews.com/

 

مطالب مرتبط:

مردم گنبد‌کاووس افزون بر سه میلیارد ریال به ستاد عتبات عالیا

تاسیس مدارس طبیعت در گلستان/هیچ اسب وحشی در آشوراده وجود ندا

افزایش 313 درصدی بازدید از جاذبه‌های گردشگری استان گلستان در

موافقت نهایی محیط‌زیست با طرح طبیعت‌گردی آشوراده

زیباکلام: چاره مشکلات محیط زیست، ضعف زیرساخت‌ها است نه رفع ت

 معاون استاندار و فرماندار ویژه گنبد کاووس بانوان نقش تاثی

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram