Khoshksaliتورکمن نیوز- محیط زیست: بارش‌ها که در چند سال اخیر برای گلستان کم و در برخی ماه‌ها کمیاب شده، در اردیبهشت و خرداد امسال کاهش 10 درصدی داشته و نگرانی از آسیب‌های خشکسالی و کمبود آب در استان را بیشتر کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تورکمن نیوز، شرکت آب و فاضلاب گلستان در هشداری نسبت به چالش‌های بخش تامین آب، از شهروندان گرگانی و سایر شهرهای استان برای رعایت بیشتر صرفه جویی در مصرف آب شرب درخواست کمک کرد.

استان به ظاهر سرسبز، معتدل و پرباران گلستان در چند سال اخیر در پی کاهش نزولات جوی با بحران کم آبی و مشکل تامین آب برای بخش‌های مختلف از جمله خانگی و کشاورزی مواجه شده است ‌و این کمبودها با عدم مدیریت مصرف در این دو بخش همراهی شده و اینک زنگ خطر جدید با افزایش بی‌سابقه دمای هوا از خرداد به صدا در آمده است.

 

طبق آمارها میزان مصرف آب توسط هر یک از شهروندان بالغ بر230 لیتر در شبانه روز است که از استاندارد تعریف شده 150 لیتر بیشتر بوده و بنا براین تصحیح الگوهای رفتاری و مصرفی شهروندان و اعمال دقیق مدیریت مصرف می‌تواند به گذر از تنش آبی موجود کمک کند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گلستان در این زمینه به ایسنا، می‌گوید: ظرفیت آب‌های سطحی و زیرزمینی استان با میانگین بارندگی سالانه 455 میلی متر است. از سوی دیگر در حالی که حدود 90 درصد آب‌های زیرزمینی نیز در حال استحصال است، تنها مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی و خانگی می‌تواند به مدد آب باقی مانده در ته چاه‌ها و مخازن سدهای گلستان آمده و گذر منطقه از بحران خشکسالی را آسان‌تر نماید.

مهندس محمد مهدی رحمتی، وضعیت بارندگی استان را در چند سال اخیر نامناسب ارزیابی کرد و گفت: بزرگترین کاهش بارندگی بوقوع پیوسته از بدو تاسیس ایستگاه‌های هیدرومتری تاکنون در استان گلستان مربوط به سال آبی جاری است.

 

به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان، برای مقابله با خشکسالی و کاهش اثرات آن و جبران عقب ماندگی گلستان در ارایه خدمات آبفا نیازمند توجه جدی به تکمیل طرح‌های ملی آبرسانی، بهره مندی از آب‌های سطحی و سدها، تقویت اعتبارات بخش فاضلاب برای حفظ محیط زیست و منابع آب در دسترس، استفاده از منابع آب غیرمتعارف و بهره مندی از آب شیرین کن‌ها و در نهایت قیمت‌گذاری اقتصادی آب و افزایش بهره وری آب در بخش‌های کشاورزی، شرب و صنعت هستیم.

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان گلستان گفت: علی‌رغم کم آبی شدید در گلستان، این موضوع هنوز به باور ساکنان استان تبدیل نشده و مصرف آب در شهر‌های استان گلستان دو برابر استانداردهای جهانی است.

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان گلستان از شستشوی خودرو و حیاط منزل با آب شرب و بهداشتی اظهار نارضایتی کرد و گفت: طبق استاندارد جهانی الگوی مصرف آب برای هر نفر 150 لیتر در شبانه روز است درحالیکه سرانه مصرف آب هر گلستانی در شبانه روز 230 لیتر است.

محمد‌هادی رحمتی با تاکید مجدد به نیاز کشور برای فرهنگ سازی، قرار دادن روند تصفیه آب شرب در دورس دوران ابتدایی را تاثیرگذار دانست و گفت: با این اقدام از دوران کودکی بر فرهنگ صرفه جویی صحه گذاشته‌ایم.

 

وی از نبود آگاهی جامعه در خصوص میزان مصرف آب و روند تبدیل آب‌ها به آب شرب سالم و بهداشتی، گفت: اگر مردم از هزینه‌ای که دولت برای به دست آوردن آب و تبدیل آن به آب شرب سالم و بهداشتی می‌کند، آگاهی داشتند‌ قطعا برای جلوگیری از این هزینه‌ها به صورت خود‌جوش در مصرف آب صرفه جویی می‌کردند.

وی در خصوص کاهش هدررفت آب خاطر‌نشان کرد: در بخش دولتی و خصوصی باید یکسری اقدامات در بخش تولید و مصرف انجام شود.

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان گلستان با بیان این نکته که در قسمت تولید آب و بازسازی چاه‌های آب، خطوط انتقال و پمپاژ انجام شده است، افزود: با این اقدام در تابستان کمتر با کمبود آب مواجه بوده و فشار به مردم آورده نمی‌شود.

وی در توضیح فرسودگی شبکه‌های آب، گفت: بسیاری از شبکه‌های ما قدیمی بوده و چندین سال است که اصلاح و به هنگام سازی آنها انجام نشده، از این رو نارسایی‌هایی دارند که برای رفع آن شرکت آب و فاضلاب اقداماتی را انجام داده است.

مهندس رحمتی با بیان این نکته که اعتبارات تخصیص داده با حجم کار متناسب نیست، افزود: برای به روز سازی این شبکه‌ها اعتبار چشمگیری نیاز است.

وی با اعلام این مطلب که برای گسترش شبکه‌ها بنا داریم تا شبکه‌های قدیمی را مدیریت کنیم، افزود: در بخش عملیات نشت‌یابی حدود 800 کیلومتر را نشت‌یابی کردیم تا جای ممکن از هدر رفت آب جلوگیری شود.

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گلستان با تاکید بر این نکته که مردم هم باید موضوع کم آبی را در استان جدی گرفته و در حد علمیاتی با مباحث کم آبی برخورد کنند، افزود: هر فردی که بر روی کره خاکی زندگی می‌کند موظف است تا مصارف خود را مدیریت کند.

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان گلستان با بیان این مطلب که در حال حاضر در شهرهای استان قطعی آب نداریم، خاطر نشان کرد: در کلیه شهرهای استان همکاران ما بصورت شبانه روزی در خال خدمت به مردم هستند و امیدواریم با همکاری شهروندان گلستانی تابستان امسال را بدون مشکل سپری کنیم.

رحمتی خاطر نشان کرد: براساس نقشه طبقه بندی استان‌های کشور براساس شاخص پایش منابع آبی از مهر 93 تا فروردین 94 استان گلستان با خشکسالی درگیر است.

 

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان گلستان با اشاره به اینکه 95 درصد آب شهرهای استان از آب‌های زیرزمینی‌(چاه) تامین می‌شود، افزود: تنها پنج درصد آب شهرها از طریق چشمه‌ها تامین می‌شود و با توجه به کمبود بارندگی‌ها میزان آبدهی این چشمه‌ها بسیار کم شده است.

وی با اشاره به اینکه که 10 درصد آبی که دراستان استحصال می‌شود، به آب شرب اختصاص دارد، افزود: با توجه به اینکه آبیاری ما در بخش کشاورزی سنتی است، حدودا 90 درصد به این بخش اختصاص داده شده است.

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان گلستان گفت: در حالیکه یک بطری آب معدنی در بازار 10 هزار ریال فروخته می‌شود، شرکت‌های آب وفاضلاب یک متر مکعب آب را بطور میانگین 270 تومان بدست مصرف‌کننده می‌رسانند، اما قیمت تمام شده برای شرکت‌های آب وفاضلاب حدوداً یکهزار تومان هزینه دارد و زمانی که این محصول ارزان بدست مردم می‌رسد، متاسفانه شاهد اسراف‌هایی در این زمینه هستیم.

‌مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان گلستان در خصوص مصرف بی‌رویه آب در ساخت و ساز‌هایی که در سطح شهرهای استان انجام می‌شود، تصریح کرد: تفاهم نامه‌ای با شهرداری به امضاء رساندیم که قرار شد هر گونه ساخت و سازی که پروانه ساختمانی برای آن صادر می‌شود، یک نسخه به شرکت آب وفاضلاب استان فرستاده شود تا اعمال قانون شود.

 منبع: ایسنا

 http://www.turkmensnews.com/

مطالب مرتبط:

نیاز به سرمایه گذاری پایدار برای رونق نوغانداری گلستان

راه های بهبود رابطه با رئیس شرکت

13 ذخیره گاه جنگلی/ غنای گونه‌های درختی گلستان

آغاز طرح راهداری نوروزی از ۲۵ اسفندماه در گلستان

خبرنگاران جلسه شورای برنامه ریزی گلستان را ترک کردند

آمادگی گلستان برای اقامت روزانه ۹۰ هزار گردشگر نوروزی

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram