Talab Beinalmelali 17 Khاخبار محیط زیست-تورکمن‌نیوز- واقع شدن سه تالاب بین‌المللی 'آلاگل، آلماگل و آجی گل' درناحیه شمالی و مرزی گلستان، با مساحت تقریبی سه هزار هکتار، ظرفیت مناسبی برای توسعه گردشگری مرری این استان به شمار می‌رود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن،  وجود سه پهنه آبی طبیعی در وسعتی بالغ بر سه هزار هکتار با عمیق تقریبی 2 تا 4 متر در منطقه‌ای گرم و خشک در جوار مرز‌های ایران و ترکمنستان در بخش مرری داشلی برون گنبدکاووس که میانگین بارش سالانه آن کمتر از 250 میلی متر و تبخیر سالانه آن نیز سه تا پنج برابر میزان بارش است، یک موهبت الهی به شمار می‌رود.
تالاب آلاگل حدود 2500 هکتار، تالاب آلماگل حدود 300 هکتار و تالاب آجی گل حدود 250 هکتار وسعت دارند.
تالاب‌هایی که در دوم فوریه 1971 میلادی برابر با 13 بهمن 1349 باحضور نمایندگانی از 18 کشور جهان در شهر رامسر استان مازندران و انعقاد معاهده‌ای جهانی که سال‌ها بعد به کنوانسیون رامسر مشهور شد، اهمیتی بین‌المللی یافتند.
کنوانسیون رامسر، بیشتر با هدف آگاهی بخشی به مردم نسبت به اهمیت و ارزش زیست محیطی تالاب‌ها و ضرورت حفاظت از این پهنه‌های آبی با ارزش تشکیل شد و بر حفاظت و بهره‌برداری معقول و پایدار از تالاب‌ها به عنوان اکوسیستم‌های با ارزش و نقش آفرین در تنوع زیستی (گیاهی و جانوری) و رفاه جامعه بشری از سوی دولت‌ها تاکید فراوان دارد.
با این حال استفاده منطقی از تالاب‌ها دراین کنوانسیون بین المللی نه تنها منع نشده بلکه مورد تاکید نیز قرار دارد؛ نکته ای که مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان نیز به آن اشاره و از تدوین طرح مدیریت زیست بومی برای توسعه گردشگری مرزی خبر می دهد.
اسماعیل مهاجر می‌گوید: براساس این طرح که در مرحله تصویب نهایی درشورای برنامه‌ریزی گلستان قرار دارد، استفاده از سه تالاب بین‌المللی آلاگل، آلماگل و آجی گل برای توسعه گردشگری مرزی استان گلستان با مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی با اولویت مردم محلی مورد توجه قرار گرفته است.
وی از آمادگی و استقبال اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان برای سرمایه گذاری بخش خصوصی برای استفاده بهینه از پهنه آبی سه تالاب بین‌المللی این استان در نوار مرزی خبر داد و گفت: احداث سکونتگاه‌های موقت تفریحی درحاشیه تالاب‌ها، راه‌اندازی قایق‌های پدالی، انجام ورزش‌های آبی بویژه اسکی روی آب و برگزاری مسابقات مفرح ماهیگیری با قلاب از جمله حوزه‌های سرمایه گذاری بخش خصوصی می‌باشد.
مهاجر، پرنده نگری در تالاب‌ها و انجام تحقیقات دانشگاهی بر روی گونه‌های پرندگان بومی و مهاجر را از دیگر موارد تدوین شدن در طرح مدیریت زیست بومی تالاب های گلستان اعلام کرد و افزود: سه تالاب بین‌المللی آلاگل، آلماگل و آجی گل از تالاب‌های با وضعیت مناسب از لحاظ آب در کشور هستند.
وی اضافه کرد: این تالاب‌ها از گذشته دارای حق آبه سالانه از رودخانه مرزی اترک درمجموع به میزان 12 میلیون متر مکعب هستند و همین امر سبب شده تا تالاب‌های این استان کمتر با مشکل بی آبی مواجه باشند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان یادآور شد: بارش‌ها و سیلاب‌های فصلی در چند سال گذشته سبب شده تا وضعیت آبی خوبی بر سه تالاب آلاگل، آلماگل و آجی گل حاکم باشد که باید از این پهنه‌های آبی با حفظ ضوابط و مقررات تالاب ها برای توسعه و رفاه منطقه استفاده شود.
مهاجر، نقش مردم محلی را در حفظ و نگهداری تالاب‌های بین‌المللی گلستان خوب ارزیابی کرد و گفت: همین عامل، دلیل اصلی برای تدوین طرح مدیریت زیست بومی برای فراهم کردن زمینه مشارکت بیشتر مردم محلی برای سرمایه گذاری درحوزه گردشگری مرزی با استفاده از ظرفیت تالاب‌ها شده است.
وی، پیگیری افزایش حق آبه تالاب‌ها از 12 مییون متر مکعب فعلی به 16 میلیون مترمکعب و اجرای طرح‌هایی برای جلوگیری از ورود رسوبات ناشی از سیلاب‌های فصلی به تالاب‌ها از سوی وزارت نیرو را از دیگر اقدامات اداره کل محیط زیست گلستان برای حفظ تالاب‌ها و طرح گردشگری آن برشمرد.

*** کارکرد تالاب‌ها:
مسئول محیط بانی تالاب آلاگل به عنوان بزرگترین تالاب بین‌المللی گلستان که درحال حاضر حدود دو هزار هکتار وسعت پهنه آبی آن است، درخصوص اهمیت و کارکرد تالاب‌ها می‌گوید: ایجاد رطوبت در منطقه برای جلوگیری از فرسایش خاک و نیز کنترل ریزگردها، کنترل سیلاب‌های فصلی، تلطیف آب و هوا، توسعه گردشگری و زیستگاه گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری بالاخص پرندگان مهاجر از مهمترین کارکردهای تالاب‌ها می‌باشد.
حامد آتابای گفت: تالاب‌ها در تشکیل جوامع محلی و سکونتگاه‌های آنان و نیز استفاده از آب تالاب‌ها برای آبزی‌پروری و کشاورزی موثر بوده‌اند.
وی معتقد است، وجود سه تالاب بین المللی در منطقه نوار مرزی اینچه برون گنبدکاووس به ماندگاری جوامع محلی در این منطقه گرم و خشک و جلوگیری از ورود ریزگردها از بیابان 'قره قوم' ترکمنستان به داخل کشور کمک کرده است.
آتابای اضافه کرد: با وجود اینکه طی یک سال گذشته ورودی آب به تالاب آلاگل نداشته ایم اما بارش‌ها و سیلاب‌های فصلی سال گذشته سبب شد تا وضعیت آبی این تالاب درشرایط خوبی قرار داشته باشد و رشد منابع غذایی آن بیش از حد انتظار شده است.
وی تصریح کرد: منابع غذایی موجود در تالاب آلاگل فرصت خوبی برای پرندگان مهاجر و بومی منطقه برای رشد و زادآوری است.
معاون محیط زیست طبیعی اداره کل محیط زیست گلستان نیز با اشاره به وجود پنج تالاب در این استان، گفت: از این تالاب‌ها سه تالاب آلاگل، آلماگل و آجی گل اکنون در وضعیت آبی خوبی به سر می برند و دو تالاب میانکاله یا خلیج گرگان که بخش زیادی از آن در مدیریت محیط زیست استان مازندران است و تالاب 'گمیشان' به دلیل پسروی آب دریای خزر با مشکل کم آبی مواجه هستند.
سیدمجتبی حسینی افزود: سه تالاب بین‌المللی واقع درنوار مرزی اینچه‌برون گنبدکاووس بویژه تالاب آلاگل با اجرای طرح لایروبی کانال ورودی آب و مدیریت آن، اکنون در وضعیت نسبی خوبی از نظر شرایط آبی قرار دارند.
وی اضافه کرد: در چند سال اخیر دو طرح مطالعاتی درحوزه تالاب‌های بین‌المللی توسط این اداره کل با همکاری دانشکده شیلات و منابع طبیعی گرگان انجام شد که یکی مربوط به نیازسنجی آب مورد نیاز تالاب‌ها و دیگری طرح مدیریت زیست بومی تالاب‌‌ها و گردشگری مرزی بوده است.
حسینی تصریح کرد: براساس این طرح‌ها اولا آب مورد نیاز تالاب‌ها از 12 میلیون متر مکعب فعلی توسط شرکت آب منطقه ای گلستان به 16 میلیون متر مکعب افزایش می‌یابد و ثانیا، طرح مدیریت زیست بومی نیز درمحل تالاب‌ها اجرا می‌شود.
به گفته وی، این دو طرح که هم اکنون درمرحله تصویب نهایی درشورای برنامه‌ریزی گلستان و کارگروه آمایش استان قرار دارند که درصورت تصویب، برای اجرایی شدن، دارای ردیف بودجه از منابع اعتباری استان می شوند.
سه تالاب بین‌المللی آلاگل ، آلما گل و آجی گل در جوار مرز ایران و ترکمنستان و در بخش مرزی داشلی برون شهرستان گنبدکاووس در استان گلستان واقع و در فصل زمستان، از تالاب‌های پذیرای پرندگان مهاجر در منطقه هستند.
وجود گونه‌های متنوع گیاهی، جانوری و پرندگان بومی و مهاجر از ویژگی‌های منحصربه فرد سه تالاب بین‌المللی گلستان می‌ باشد.

 

مطالب مرتبط:

درخواست از بنیاد علوی برای ساخت بیمارستان /شهرستان گالیکش جز

دعوت بگ‌دوردی سوداگر از مردم برای شرکت در راهیپمایی ۲۲ بهمن

چند راهکار برای شاد زیستن

افزایش پروازهای فرودگاه بین‌المللی گرگان

برخی از روستاهای نوار مرزی شهرستان گنبدکاووس با کم‌آبی روبه‌

فوت خانم معلم کرند در سانحه واژگونی پراید در جاده‌ی مرزی شهر

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram