Jangal 7 Eاخبار محیط زیست-تورکمن‌نیوز: مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان با بیان اینکه بیش از ۵۱ هزار هکتار جنگل مخروبه در استان گلستان وجود دارد، گفت: جنگل‌کاری در استان گلستان باید تبدیل به یک فرهنگ شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اخبار ترکمن، ابوطالب قزلسفلو در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گلستان با بیان اینکه با شعار «همیار طبیعت باشیم» هفته منابع طبیعی را در استان گلستان آغاز خواهیم کرد، اظهار داشت: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در سطح 2.2 میلیون هکتار گستره استان که شامل بخش‎های جنگل به مساحت 452 هزار هکتار، مرتع 862 هکتار و در 5 حوزه آبخیزداری فعالیت دارد.

وی تصریح کرد: استان گلستان سرزمین طلای سفید و قطب تولید گندم در کشور است و این استان دارای تنوع اقلیمی از نیمه مطوب معتدل تا نیمه خشک گرم و سرد است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان ادامه داد: در استان گلستان میزان بارندگی از 180 میلی‎متر تا 850 میلی‎متر متغیر و منابع طبیعی آن شامل کوهستان‎های مرتفع ، دشت همواره، مناطق پست و شوره‎زار و دریا است.

قزلسفلو با بیان اینکه جنگل‎های استان گلستان 19.4 درصد از سطح استان را در اختیار دارند، افزود: سهم سرانه به میزان هر نفر در استان گلستان 0.28 هکتار است.

وی با بیان اینکه به صورت متوسط میزان رویش جنگل در استان گلستان دو متر مربع تخمین زده می‎شود، افزد:  بیش از 249 هکتار از اراضی جنگلی استان تجاری، 70 هزار هکتار جنگل‎های حفاظتی و حمایتی،  بیش از 51 هزار هکتار جنگل‎های  هزا ر هکتار مخروبه و بیش از 75 هزار هکتار جنگل‎های در دست کشت در استان گلستان وجود دارد.

مدیرکل منابع طبیعی گلستان با بیان اینکه 5 هزار و 991 هکتار اراضی بیشه‌زار در استان گلستان داریم، گفت:  مراتع استان گلستان از نظر کیفیت به 3 بخش خوب (درجه یک) 381 هزار و 317 هکتار، متوسط( درجه دوم) 401 هزار و 887 هکتار و فقیر ( درجه سه) 79 هزار و 621 هکتار تقسیم می‎شود.

قزلسفلو با بیان اینکه مراتع استان گلستان علوفه تولیدی بین 100 تا 40 کیلوگرم در هکتار را تولید می‎کنند، یادآور شد: 144 هزار و 320 تن علوفه در مراتع استان گلستان تولید می‎شود.

وی به فعالیت‎های شاخص و نو توسط اداره کل در سال 1392 تا 1395 اشاره کرد و افزود: احداث 3 پایگاه اطفاء حریق و تجهیز پایگاه‎ها، اجرای پروژه‎های بین‌المللی ترسیب کربن با سازمان ملل در حوزه آبخیزداری تیل‌آباد در 6 روستا، اخذ کد اعتباری بیابان‌زدایی از سازمان جنگل‎ها، مراتع و آبخیزداری کشور، تولید و غرس 2 میلیون اصله بوته مرتعی و ماشت 3 هزار و 583 هکتار و اجرای عملیات ذخیره نزولات و بذرپاشی در سطح 2 هزار و 500 هکتار، بکارگیری 2 هزار و 500 نیروی مردمی و روستایی در حاشیه جنگل‎ها و اجرای عملیات جنگلداری و اقتصادی و احیاء غنی‎سازی جنگل از جمله برنامه‎هایی است که در این مدت انجام شده است.

نخستین جنگل‌کاری گلستان در سال 1343 رخ داده است

 مدیرکل منابع طبیعی گلستان تاکید کرد: نخستین جنگل‎کاری در گلستان در سال 1343 در استان و در منطقه‌ای به نام سعد آباد با گونه کاج تهران کشت شد و تاکنون 75 هزار و 727 هکتار در استان جنگل‌کاری شده است.

قزلسفلو یادآور شد: سالانه 8 میلیون اصله نهال از گونه جنگلی و غیرمثمر از محل اعتبار دولتی و بخش خصوصی تولید و در 30 سال اخیر بیش از 190 میلیون اصله نهال از گونه‎های جنگلی و سریع‌الرشد تولید و توسط بخش‎های دولتی، خصوصی و مردمی کاشته شده است.

وی تاکید کرد: توسعه در بستر محیط‎زیست اتفاق می‎افتد و هر توسعه‎ای که به محیط‎زیست آسیب برساند توسعه پایدار نیست.

مدیرکل  منابع طبیعی گلستان یادآور شد: برای استراحت و تفرج مردم استان و مسافران مساحت 2 هزار و 150 هکتار پارک جنگلی در سطح استان در 9 منطقه موجود است و این سطح در برنامه ششم به 3 هزار و 500 هکتار افزایش می‌یابد.

قزلسفلو گفت: برای تولید بذور جنگلی مساحت 27هکتار باغ بذر با گونه‌های مورد نیاز احداث شده و همچنین حدود یک‌هزار هکتار محوطه‎های بذرگیری برای جمع‎آوری بذرهای جنگلی برای تولید نهال واحیاء جنگل‎های مخروبه تحت مدیریت این اداره کل قرار دارد.

میزان دام استان گلستان 2.4 برابر ظرفیت مراتع استان است

وی با بیان اینکه تعداد دام موجود استان یک میلیون و 250 هزار واحد دامی است، افزود: ظرفیت مراتع ما برای پذیرش دام 513 هزار واحد دامی است و دام موجود 2.4 برابر ظرفیت مرتع استان است.

مدیرکل منابع طبیعی گلستان تاکید کرد: نباید از مسیرهای ارتقاء درآمد و بهبود معیشت را دنبال کنیم که نخست پایدار نباشد و در آینده نزدیک استان گلستان را دچار چالش‎های جدید کند.

قزلسفلو یادآور شد: تاکنون 275هزار هکتار از مراتع استان گلستان عملیات اصلاح و احیاء شده و تعداد 125 واحد منبع ذخیره آب و بند خاکی احداث شده است.

وی ادامه داد: بیش از یک‌هزار و 800 تن بذور مرتعی تولید و در مراتع استان کاشت و یا به دیگر استان‎ها ارسال شده است.

مدیرکل منابع طبیعی گلستان با بیان اینکه استفاده از منابع طبیعی باید به گونه‎ای انجام شود که تخریبی را در پی نداشته باشد، افزود: در برخی از موضوعات حفاظت از منابع طبیعی و توجه به کارکردهای مهم منابع طبیعی مانند تولید اکسیژن، جذب گردو خبار و دی اکسید کربن و کاهش خسارت سیل و فرسایش خاک، تولید آب  و منظر نیاز به یک برداشت و دید مشترک داریم.

قزلسفلو افزود: تاکنون بیش از یک میلیون و 310 هزار هکتار سند به نام دولت جمهوری اسلامی (ملی ، دولتی ، مستحدث ساحلی)اخذ شده و همه استان با جدیدترین متدهای عکس‎های هوائی تهیه و نقشه به روز شده است.

وی با بیان اینکه استان گلستان با مساحت 2.2میلیون هکتار دارای 5 حوزه آبخیز است، افزود: حوزه سدوشمگیر 810 هزار هکتار، گرگان‌رود غربی 350 هزار هکتار، اترک 800 هزار هکتار، قره‎سو 165 هزار هکتار، خلیج گرگان 40 هزار هکتار و نکارود 100هزار هکتار حوزه‎های آبخیزداری استان گلستان را تشکیل می‎دهد.

افزایش رشد 52 درصدی اعتبارت تملکی منابع طبیعی نسبت به سال گذشته

مدیرکل  منابع طبیعی گلستان افزود: کل اعتبار تملک  مبلغ 515 میلیارد ریال برای 29 طرح و 90 پروژه‌ای است که نسبت به سال گذشته 52 درصد افزایش اعتبار داشتیم.

قزلسفلو با بیان اینکه کل اعتبار تملک استانی مبلغ 197میلیارد ریال برای 16 طرح و 56پروژه در استان گلستان در نظر گرفته شده است، یادآور شد: اعتبار تملک استانی نسبت به سال گذشته 46 درصد رشد داشته است.

وی افزود: کل اعتبار تملک ملی مبلغ 318میلیارد ریال برای 13 طرح و 34پروژه است که این اعتبارات نسبت به سال گذشته 56 درصد رشد داشته است.

مدیرکل منابع طبیعی گلستان به موضوع آلودگی هوای خوزستان اشاره کرد و افزود: همان‌گونه که به مرور این مشکل در خوزستان به وجود آمده به همان شکل برای حلش نیاز به زمان است.

قزلسفلو با بیان اینکه هنوز به صورت جدی مشکل ریزگرد‎ها در استان گلستان به وجود نیامده، تاکید کرد: توسعه جنگل‌کاری در استان گلستان باید یک فرهنگ شود./تسنیم

مطالب مرتبط:

فروریختن یک ساختمان بلندمرتبه دیگر به دلیل آتش‌سوزی ، در چهل

احتمال قصور پزشکی در مرگ دختر 7 ساله

کاهش 16 درجه‌ای دمای هوای استان گلستان/خطر طوفانی شدن دریا

تعلیف حیات وحش پارک ملی گلستان توسط محیط‌بانان

فرمانده مرزبانی گفت: در تمامی مرز‌های کشور امنیت برقرار است

گلستان گرفتار مافیای زباله خشک/طرحی که شکست خورد

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram