×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 713


b_300_300_16777215_00_images_News_social_Gonbad-Social_Gharaja-Tayyar.JPGتورکمن نیوز- منصور آق: برای چندمین بار در طول عمر مجلس شورای اسلامی، طرح استانی شدن انتخابات مجلس توسط تعدادی از نمایندگان در قالب یک طرح به صحن علنی مجلس رفت. این طرح تکراری 5 ماده‌ای با تغییرات اندکی این بار نیز قید یک فوریت آن با ۱۳۳ رأی موافق، ۶۴ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۰ نماینده حاضر در صحن علنی مجلس به تصویب رسید.


تصویب این طرح موافقت‌ها و مخالفت‌های بسیاری را به دنبال داشته است. اکثر موافقان طرح را نمایندگان شهرهای بزرگ و مراکز استان‌ها تشکیل می‌دهند که تصویب این طرح به نفع آنان خواهد بود. ولی غالب مخالفان طرح را نمایندگان و کارشناسان سیاسی شهرستانی را تشکیل می‌دهند که تصویب نهایی و اجرای این طرح را به ضرر مردم  مناطق محروم و دورافتاده و حتی شهرستان های کوچک می‌شمارند.
قرجه طیار، کارشناس ارشد علوم سیاسی، دانش آموخته دوره های ارشد مدیریت و فعال سیاسی و اجتماعی شهرستان گنبدکاووس، در نشستی با خبرنگار روزنامه اطلاعات در گنبدکاووس(منصور آق) نظرات خود را در خصوص این طرح بیان نمود.

استانی شدن انتخابات و خطر واگرایی مردم
قرجه طیار اظهار داشت: استانی شدن انتخابات مجلس تبعات ناخوشایند بسیاری به دنبال خواهد داشت و در درازمدت ضربات جبران ناپذيري بر روند مردم سالاري وارد خواهد کرد.
یکی از آسيب های این طرح، افزايش فاصله مردم به ویژه در شهرستان ها و روستاها با نمايندگان مجلس و بالطبع افزایش خطر واگرايي مردم از حاکميت است، چون نمايندگاني که به اين شيوه انتخاب مي شوند، بيشتر به حامیان مالی و سياسي خود متکي خواهند بود تا مردم شهرستان ها و این در حالی است که میزان مشروعیت نمایندگان به میزان آرای مردم بستگی دارد.
هم چنین در ادامه این روش، ارتباط مردمی نمایندگان به عنوان یکی ازنکات قوت نماینده مجلس برای تقویت بعد مردمی نظام است کم رنگ می‌شود. سرکشی و حضور نمایندگان در روستاها و مناطق دورافتاده کمتر می‌شود. مردم مناطق کم جمعیت و محروم  برای پیگیری مشکلات خود از اهرم نماینده مجلس نیز محروم خواهد شد.
ارتباط مستقیم نمایندگان با مردم حوزه انتخابیه یکی از اهرم های نظارت بر حسن اجرای قوانین از سوی مدیران و مسئولین اجرایی بوده و هست، کاهش این ارتباط موجب تضعیف بعد نظارتی مجلس و نمایندگان بر نحوه اجرای مصوبات مجلس در نقاط مختلف به ویژه مناطق محروم و دورافتاده کشور منجر خواهد شد.

انتخابات استانی و ظهور لابی های قدرت و ثروت
کارشناس ارشد علوم سیاسی افزود: بدیهی است که در شکل استاني انتخابات، آن دسته از افرادي شانس بيشتري براي تکيه زدن بر صندلي هاي سبز بهارستان را خواهند يافت، که در هر استان سرشناس تر و يا از امکانات و حمايت هاي سیاسی و مالي بيشتري برخوردار باشند.
در صورت اجرای انتخابات استانی این سئوال مطرح می شود که در غیاب احزاب فعال و فراگیر، ليست انتخابات استانی توسط چه كساني تنظيم خواهد شد؟ چه معيار و ملاكي درانتخاب اشخاص در تهيه ليست هاي انتخاباتي وجود خواهد داشت؟ آيا لابي هاي غيرمتعارف از سوي صاحبان زر و زور شکل نخواهد گرفت؟ آیا نمایندگانی که بدین صورت انتخاب شوند، وام دار حامیان سیاسی و مالی خود نخواهند بود؟
بدیهی است مجلس شکل گرفته از نمايندگان وام دار، نخواهد توانست به درستي از شأن مجلس شوراي اسلامي و منافع عموم مردم حراست و پاسداري کند،

انتخابات استانی و تحمیل هزینه بیشتر
قرجه طیار ادامه داد: در صورت اجرای این طرح تسلط یک نماینده بر مسائل و مشکلات تمام شهرهای استان امکان‌پذیر نیست و نمی تواند مشکلات همه شهرها را رصد نموده و به مطالبات مردم رسیدگی کند. مضافاً این که طراحان تغییر حوزه های انتخابیه معتقدند که یکی از اهداف طرح، کم کردن مشغله کاری نمایندگان و درگیر نشدن با مسائل حوزه انتخابیه می باشد؛ در حالی که در صورت اجرای این طرح دامنه درگیری نمایندگان از یک شهرستان به کل استان تبدیل شده و تمام مردم استان موکلین و مراجعان نمایندگان خواهند بود و این با روح طرح سازگار نیست!
یکی دیگر از آسیب های انتخابات استانی مجلس، افزایش کمرشکن هزینه های انتخابات به ویژه برای کاندیداهای مستقل بوده و این باعث گرایش کاندیداها به سمت مراکز قدرت و ثروت خواهد شد. هم چنین مانعی عظیمی در مقابل کاندیداهای مستقل، غیرمتمول و بدون حامی مالی و سیاسی خواهد بود.
کم کردن تعداد کاندیداهای نمایندگی مجلس که یکی از دلایل توجیهی مطرح کنندگان این نوع انتخابات مجلس است؛ با حربه ثروت و قدرت، ناصواب بوده و به هیچ روی با سیاست های کلان نظام جمهوری اسلامی ایران سازگار نیست!

تفویض اختیار برخی وظایف نمایندگان به شوراها
فعال سیاسی و اجتماعی گنبدکاووس خاطرنشان ساخت: آن گونه که طرح کنندگان انتخابات استانی مجلس عنوان می کنند اگر هدف کاستن باری از دوش نمایندگان مجلس برای حضور قوی تر و بدون دغدغه آنان در امور ملی است؛ این هدف نیازمند تصویب قوانین کارسازتر دیگری است. اگر هدف این است که نمایندگان مجلس با امورات خرد شهری و روستایی درگیر نشوند، باید بسیاری از این مسئولیت ها و اختیارات را به شوراهای شهر و روستاها تفویض نمود و در این راستا باید به دنبال طرح قوانین دیگری بود نه قانون تغییر حوزه های انتخابیه!
وی افزود: اگر اختیارات شوراها به گونه‌ای افزایش یابد که بتوانند برخی از اقدامات فعلی نمایندگان را در شهرستان‌ها انجام دهند؛ اجرای این طرح عملی تر و از شانس بیشتری برای موفقیت برخوردارخواهد بود.

اقلیت‌های قومی گلستان و تبصره 3 ماده یک طرح
قرجه طیار تأکید نمود: موافقان این طرح در خصوص تبصره 3 ماده یک می گویند که "ترکیب جمعیتی آذربایجان‌غربی سبب شد که این استان شامل مصوبه جدید مجلس شورای اسلامی نشود چون در این صورت ممکن بود تمامی نمایندگان استان یا از میان ترک‌ها و یا از میان کردها انتخاب شوند و از سوی دیگر برای این که از ظرفیت‌های آذربایجان‌غربی بیشتر استفاده شود، این استان مشمول طرح نشد."
بر این اساس استان‌های دارای تنوع مذهبی و قومی از این شکل انتخابات مستثنی شده اند. ولی چرا استان گلستان که دقیقا از چنین شرایطی برخوردار است، مشمول این تبصره نشده است؟
نمايندگان مجلس شوراي اسلامي بايد عصاره ملت ایران اسلامی باشند و همه اقوام و مناطق جغرافيايي و طبقات مختلف اجتماعي را نمايندگي کنند. در این صورت شکل فعلي حوزه های انتخابیه مجلس و شیوه انتخاب نمايندگان خانه ملت با وجود برخي اشکالات شيوه مناسب تري باشد و احتمال حضور نمايندگان واقعي مردم در خانه ملت را افزايش مي دهد.

انتخابات استانی و  احتمال عدم توازن بین اقوام و مذاهب
کارشناس مسایل سیاسی و اجتماعی گنبدکاووس افزود: در استان گلستان سالیان متمادی است که برادران و خواهران اهل تسنن و تشیع، با مسالمت و اخوت کم نظیر و مثال زدنی در کنار هم زندگی می کنند. ولی اگر استان گلستان نیز هم چون سایر استان های کشور، جزو تبصره 3 ماده یک اعلام نگردد؛ احتمال وجود دارد که از بین قومیت های سنی مذهب که جمعیت کثیری از ترکیب جمعیتی استان را تشکیل می دهند؛ هیچ نماینده ای به مجلس راه نیابد. این مهم بدون تردید به عنوان سوژه و  دستاویزی توسط دشمنان انقلاب و ایران اسلامی برای زیر سئوال بردن به اصطلاح مسئله حقوق بشر قرار خواهد گرفت.
بنده فکر نمی کنم بزرگان، سران و علاقمندان به نظام رضا بدهند که برای یک رقابت سیاسی و تغییر حوزه های انتخابیه مجلس شورای اسلامی، چنین بهانه هایی به دست دشمنان جمهوری اسلامی ایران بیفتد .

تجربه را تجربه کردن خطاست
قرجه طیار گفت: از آن جایی که پیش نویس قانون جامع انتخابات از سوی رهبر معظم انقلاب به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده و مجمع در حال بررسی و کارشناسی آن می‌باشد؛ طرح این قانون در مجلس نوعی دوباره کاری بوده و ضرورت آن احساس نمی‌شود.
دانش آموخته دوره‌های ارشد مدیریت خطاب به نمایندگان مجلس اظهار داشت: نمایندگان محترم مجلس به ‌جای صرف وقت گران بهای خود برای آماده سازی و بحث بر سر‌ چنین طرح‌هایی در صحن علنی مجلس، باید به دنبال رفع مشکلات جامعه باشند. طرحی که بارها و بارها مطرح و تصویب شده ولی هر بار توسط شورای محترم نگهبان مغایر با قانون اساسی شناخته و رد شده است. به قول معروف تجربه را تجربه کردن خطاست!

مطالب مرتبط:

کارشناس مطبوعات ارشاد گلستان: مجمع عمومی انتخابات خانه مطبو

صادرات گاز ترکمنستان به اروپا از بستر دریای خزر

خیابان‌های گنبدکاووس به نام شهدای منا مزین می‌شود

گرفتن هدیه نخستین مسافران ورودی به گلستان، از مسئولان استان

پیام تبریک دبیر کمیته اقوام و مذاهب گلستان به مناسبت هفته وح

آخوند میرزاعلی: طبق آموزه‌های اسلامی مکر و حیله‌های دشمنان ر

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram