ادامه مطلب...تورکمن نیوز- تاریخ: وقتی به موضوع مفهوم حکومت نزد اوغوزان می‌پردازیم، به وجود نوعی دموکراسی پی می‌بریم.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز- تاریخ: ترکان اوغوز که با رهبری خاندان سلجوقی، موفّق به تشکیل حاکمیت در خاورمیانه گردیدند، چون دولت ساخته‌ی دست خودشان به آن‌ها پشت نمود و ایشان را از صحنه بیرون راند، با دولت حاکم، اصطکاک پیدا نمودند. این نارضایتی عمومی در تمامی دوره‌ی سلجوقی تداوم داشت.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز - تاریخ و ادبیات: مبارزات مردم مسلمان اويغورستان واكنش جهان اسلام به ويژه رهبران ديني مسلمانان و علماي حوزه هاي علميه جمهوري اسلامي ايران را به دنبال داشت.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز - تاریخ : روند شكل‌گيري خلق قزاق بصورت مستقل ادوار طولاني توسعه تاريخي را از سر گذرانده است . طبق اسناد مكتوب چين ، ايران و يونان باستان در قرون 7 ـ 4 ق.م. سكاها در منطقه آسياي مركزي اقامت گزيدند.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز - اخبار ایران: قانون ملی شدن صنعت نفت در واقع پیشنهادی بود که به امضای همه اعضای کمیسیون مخصوص نفت در مجلس شورای ملی ایران در ۱۷ اسفند ۱۳۲۹ به مجلس ارائه شد و مجلس سنا نیز این پیشنهاد را در ۲۹ اسفند ۱۳۲۹ تصویب کرد و پیشنهاد قانونی شد.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز- تاریخ ترکمن: در دوران سلطنت ناصرالدین شاه، روسیه حس می‌کرد که وی مایل است به کمک دول اروپای غربی و عثمانی، عهدنامه ترکمانچای (که در سال ۱۸۲۸ میلادی مطابق ۱۲۰۷ هجری شمسی به تصویب رسیده بود) را لغو کند.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز- تاریخ: او از ایل لک از طوایف لر بود که ایل او توسط نادر به مرز خراسان در درگز نزدیک کردهای مهاجر دیگر کوچ داده شد. آنان پس از مرگ نادر بلافاصله به محل قبلی اسکان خود در ملایر بازگشتند. کریم‌خان از این ایل برخاست. ولی او جهت پادشاهی به ایران رقبایی مثل محمد‌حسن خان قاجار و آزادخان افغان داشت. کریم‌خان زند بعد از آرام کردن خان‌هایی از ایل خودش مثل علیمرادخان در رأس سپاهی چهل و پنج هزار نفر به استرآباد آمده و دو ماه قلعه آنرا به محاصره درآورد.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز- تاریخ: در این دوره با توجه به قدرت یافتن قبلی عثمانی‌ها در ترکیه از سال ۱۲۹۹ که منشا بنیان‌گزاران سلسله پادشاهی آنان از تورکمن‌های منطقه مرو ترکمنستان فعلی (عمدتا از طایفه قایی) بودند.همچنین بعلت پیشروی‌های ارضی آنان در منطقه اروپا بعلت برخی شرایط و ضرورت‌های سیاسی یک واقعه مهم در ایران بوقوع پیوست و آن پایه‌گذاری سلسله صفویه در ایران بود.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز- تاریخ: تورکمن پس از گرویدن به اسلام سلسله‌های بزرگ پادشاهی در دنیای اسلام بر پا نمودند از جمله امپراطوری سلجوقیان و امپراطوری عثمانیان.

این دولت‌های بزرگ ضمن محافظت از کیان اسلامی در انتشار اسلام در دیار بیزانس و بعد در منطقه بالکان‌ها موفقیت‌های بزرگی کسب نمودند آنان باعث رشد فرهنگ اسلامی شده و بعلت تماس با زبان‌ها و فرهنگ‌های متفاوت لهجه‌های مختلفی از زبانشان نیز ایجاد گردید.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز- تاریخ: در این فرهنگ فلز و اسب اساسی ترین عناصر هستند: و این در حالی است که مغول‌ها در قرن سیزده میلادی(حمله چنگیز خان) هم نوک پیکان‌های خود را از استخوان حیوانات درست می‌کردند.

Daevat Be Hamkari

آخرین اخبار

نظرات کاربران

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

Kashi Vahid Banner01

Esteel Parse2

Banner001

English Lerner

Type Daneshjoei2

FOLRANCSE asli2

 Amlak istanbul

 

echarpe banner

NewsGonbad Log

 

Kanal Telgeram