Zojat 23 Tیادداشت‌-تورکمن‌نیوز- دیگر کوه یخ مشکلات اجتماعی برای همه نمایان شده است و هیچکس را یارای انکار آن نیست. این موضوع همه اعم از روشنفکران و روحانیون سنتی را به تکاپو انداخته تا برای آن چاره‌اندیشی کنند.

اما هرکس از موضع خودش به آن پرداخته و راه حل خودش را بیان کرده است. جلال آخوند جان زمین معروف به جلال قاری بهلکه در سخنرانی مراسم شب قدر تعدد زوجات را مطرح کرده و 5 شرط برای آن در سایت اولکامیز بر شمرده و مشروح آن در سایت آمده است.

شرط اول: مرد باید به اعصابش مسلط بوده و از سلامت جسمی و روحی و روانی برخوردار باشد،شرط دوم: مرد باید از مدیریت قوی برخوردار باشد، شرط سوم: عالم باشد و به همسرداری پیامبر (ص) آگاه باشد، شرط چهارم: تمکن مالی داشته باشد، شرط پنجم: از عقل کامل برخوردار بوده و زرنگ و هوشیار باشد.

لازم است در این خصوص به چند نکته توجه شود:
1 – شروطی که بر شمرده شده است شروط خوبی است. اما معلوم نیست این شروط شروطی اسلامی است یا شروط اجتماعی؟ اما به هر حال شروطی که استاد محترم برشمرده اند حتی برای زندگی عادی افراد هم لازم است.
2 – استاد محترم نگفته این شروط را برای حل چه مشکلی بیان کرده است؟ آیا این شروط را برای حل مشکل مردان برشمرده است که بعضی‌ها با ازدواج‌های دوم و سوم و چهارم دنبال تجدید فراش و لذت‌جویی هستند؟ این گروه از افراد در جامعه اکثریت نیستند.
3 – اگر این شروط برای حل مشکل بیوه زنان یا دختران مسن ومجرد باشد،دردی را دوا نمی‌کند، چون چنین افرادی بیشتر از اینکه دنبال حل مشکل دیگران باشند دنبال حل مشکل خود هستند.
4 – سال قبل چند روحانی جوان ترکمن یک لیست مشترکی منتشر کرده بودند که در آن مدعی شدند که هر کدام آنها دو الی چهار همسر دارند و این کار را برای حل مشکل دختران مجرد انجام داده‌اند. اما سن همسران آنها چنین ادعایی را اثبات نمی‌کرد، چون هیچکدام آنها با دختران چهل یا پنجاه ساله ازدواج نکرده بودند. آنها حل مشکل خود را حل مشکل دختران مجرد عنوان کرده بودند که صحیح نبود.
5 – روحانیون جوانی که به ازدواج‌های دوم و سوم و چهارم روی آورده‌اند حاضرند بگویند بعد از چند سال با چه مشکلاتی در زندگی روزمره‌شان دچار شده‌اند؟ آیا خانم‌هایشان از چنین زندگی راضی هستند؟ اگر ناراضی‌اند حاضرند آنها را طلاق بدهند؟ چند نفر آنها طلاق گرفته‌اند؟ آیا مشکل زنان تنها غرایض جنسی است؟ پس نیازهای عاطفی چه می‌شود؟ اگر در این زمینه آماری گرفته شود نتایج آن بسیار جالب خواهد بود.
6 – کسانیکه تعدد زوجات را مطرح و برای آن شرایط تعیین می‌کنند دنبال حل مشکل کسانی هستند که جز زیاده‌خواهی چندان مشکلی ندارند. اینها بیشتر دنبال عیش و نوش هستند. اما هیچ راه حلی برای مشکل جوانان ازدواج نکرده که مشکل جنسی متعلق به آنهاست ندارند.
7 – یکی از مشکلاتی که در مورد سخنان روحانیون محترم دیده می‌شود این است که آنها همیشه خود را صاحب حق بشمار می‌آورند در صورتیکه طالب حق بودن به صواب نزدیکتر است. یک حس مشترکی که در میان این برادران وجود دارد این است که چون آنها مسائل شرعی را رعایت می‌کنند نسبت به دیگران برترند. این حالت رفتاری بیشتر خود را در عروسی‌ها در نشست و برخاست‌ها نشان می‌دهد. دیدگاه این برادران نسبت به زنان بسیار ابزاری و مکانیکی است تا اجتماعی و تحلیلی.
8 – یک مسئله‌ی دیگری که در میان برادران روحانی دیده می‌شود این است که همه چیز را از دریچه دین و مذهب نگاه می‌کنند و برای دیگر علوم برای حل مشکل هیچ حظی و سهمی قائل نیستند.خیلی از روشنفکران دینی معتقدند درست است آنچه در قرآن آمده حقیقت است اما تمام حقیقت در قرآن نیامده. در خارج از قرآن هم میلیاردها میلیارد حقیقت وجود دارد که نمی‌شود گفت چون درقرآن نیامده باطل است. بنابراین برای حل خیلی از مشکلات اجتماعی لازم است در احکام دینی که در شرایط و زمان و مکان خاصی صادر شده است تجدید نظر شود تا بشود برای حل آن از دیگر علوم مانند روان‌شناسی و جامعه‌شناسی کمک گرفت. همچنانکه ما برای درمان بیماری‌های خود از علوم پزشکی کمک می‌گیریم.
9 – یک مسئله دیگری که صرف نظر از دین و مذهب و عقاید و یا درست و غلط بودن آن مطرح است حس برتری طلبی مردان نسبت به زنان است. این برتری طلبی اجازه نمی‌دهد ما مردها خود را به جای زنان قرار بدهیم تا حس آنها را درک کنیم. اگر چناچه همسر ما غیر از خودمان چهار شوهر داشته باشد چه حس و حالی به ما دست می‌داد؟ که اکنون ما از داشتن چهار تا شرمنده نیستیم. اخلاق حکم می‌کند در هر موردی خود یا فرزندانمان را در جای دیگران قرار بدهیم اگر ناراحت کننده نبود اجرا کنیم.آنچه در رفتارهای ما بیشتر دیده می‌شود غیبت اخلاق و عدالت و معنویت و حضور بیشتر منافع و لذت‌هاست که تحت عنوان مقدسات به مردم ارائه می‌شود.
10 – اما آنچه از لحن بیان جلال آخوند بر می‌آید این است که او در این سخنرانی گویا حالت انتقادی نسبت به تعدد زوجات داشته است. اگر اینطور است او در مورد رعایت عدالت و مساوات که بسیار بسیار مشکل است بیشتر صحبت می‌کرد و خطرات عدم رعایت آنرا بیشتر تشریح می‌کرد.

اما آنچه که پذیرش نظر او را مشکل می‌کند این است گویا خودش دارای سه همسر هستند. و چرا خودش به این کار سخت و مشکل تن داده است که حالا از دیگران می‌خواهد اگر رعایت نکنند ظالم و ستمکار خواهند بود. خب در میان برادران روحانی از این دوگانگی‌ها کم نیست و بدون اینکه این دوگانگی‌ها و تضادها را برطرف بکنند با آن زندگی می‌کنند چون دل کندن از خوشی‌ها کار آسانی نیست.


امان محمد خوجملی

مطالب مرتبط:

نقدی بر شورای اسلامی شهر گنبد کاووس

یادداشتی بر اس ام اس بانوی قلم "شهناز علاقی" قبل از حادثه من

خبر جدید درباره واریز سود سهام عدالت

تأملی بر نوشتار صحیح نام مخدومقلی/مصاحبه با محمود عطاگزلی، ف

بر اساس نامه وزارت کار ۳۰ اسفند تعطیل رسمی شد

پیام تسلیت عراز مراد مغربی قوجق در پی درگذشت نقدی گلچشمه

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

banner 01

 

Banner ArzanSara

Banner001

Irandokht

Berenj Jahed

bamdad3

English Lerner

Type Daneshjoei2

 Amlak istanbul

 

NewsGonbad Log

 

Kanal Telgeram